Sortűzper: Biszku vallomást tett

Biszku Bélát, az egykori MSZMP Budapesti Központi Bizottságának első titkárát, az 1956. december 6-i, hírhedt „vörös zászlós felvonulás” egyik szervezőjét hallgatták meg tegnap a Fővárosi Bíróságon a Nyugati téri sortűzper tárgyalásán, egy volt karhatalmista, valamint a katonai szakértő után. Biszku kijelentette: azzal a céllal szervezték a tüntetést, hogy az utcát visszafoglalják az ellenforradalmároktól. „Ez sikerült is” – értékelte az eseményeket a volt kommunista vezető.

2001. 09. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A polgári lakosság háború idején való védelméről szóló 1949-es genfi egyezménybe ütköző háborús bűntettel – a büntető törvénykönyv szerint több emberen elkövetett emberölés bűntettével – vádolja a Budapesti Katonai Ügyészség Mátai Ottó nyugállományú rendőrezredest, az 1956. december 6-án a Nyugati téren lezajlott, a vádirat szerint öt emberéletet követelő sortűz miatt.
Biszku Béla vallomásában elmondta: Kiss Dezső csepeli párttitkár „elvtársával” ment a Nyugati térre, ahol a többieket – a felvonulókat – várták. Közben Földes László a Nyugati pályaudvarnál egy röpgyűlést tartott, amely után „elvtársával” visszatértek a Szabadság térre. Bírói kérdésre Biszku elmondta: a „békés” kormány melletti tüntetőket provokálták, de lövöldözést nem tapasztalt, és sérülésekről sem hallott. A bíró ezzel kapcsolatban felolvasta Biszku nyomozati vallomását, amely szerint Biszku a rendőrségen úgy vallott: „Beszéltek róla, hogy volt a Nyugati téren valami lövöldözés.” Ezt végül Biszku a tegnapi tárgyaláson is fenntartotta.
A katonai szakértő a tárgyaláson elmondta: a tömegek nem tudtak beletörődni, hogy szovjet megszállás alá került az ország, ezért történhettek meg az ismert atrocitások. A vörös zászlós tüntetőket szovjet és magyar fegyveres karhatalmisták kísérték, mégis leköpdösték, szidalmazták, kővel dobálták őket a felvonulás útvonalán. Sőt, még civil ávósok is figyelték a környéket azért, hogy a hangadókat kiemeljék a tömegből, megfigyeljék az utcán tartózkodók reakcióját, valamint jelentsék ezeket. A szakértő politikai szándékot látott a tragédia hátterében, mégis úgy fogalmazott: az akkori felső vezetés nem látta a következményeket.
Az ügyész új bizonyítási eljárást indítványozott: kérte a bírói tanácsot, hogy a legközelebbi tárgyaláson vonuljon ki a helyszínre, hogy az eseményeket rekonstruálhassák. A bíróság az indítványnak október 12-i dátummal helyt adott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.