Elfogták az ukrán keresztapát

Kommandósok fogták el Záhonyban a hazánkban az egyik legveszélyesebb bűnözőnek tartott Leonyid Stecurát. Korábban úgy vélték, ő áll az 1996–97-es robbantások hátterében. Az ukrán– izraeli férfi segítségével fogták el a Dietmar Clodót.

2001. 10. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ellenállás nélkül adta meg magát kedden hajnalban, Záhonyban a Magyarország legveszélyesebb bűnözőjének kikiáltott Leonyid Stecura. A külföldön élő férfi üzleti tárgyalásra érkezett a városba. Stecurát emberrablással és emberölési kísérlettel gyanúsítják, ám valószínű, hogy a hatóságok megpróbálják bebizonyítani: ő áll az 1996–97-es robbantások hátterében. Az ukrán 1998-ban azt állította: a német Clodo a magyar pokolgéppiac beszállítója. Ám most fordulatot vehet Clodo megítélése: lehetetséges, hogy a Loncsik, vagy a Tolik néven is ismert ukrán állt a robbantások hátterében. Stecura előzetes letartóztatását tegnap kezdeményezték.

Mint emlékezetes, 1998-ban maga Stecura kereste meg az akkor még létező Központi Bűnüldözési Igazgatóság egyik munkatársát, akinek felajánlotta: megszervez a KBI egyik fedett nyomozójának egy üzleti találkozást – a bombagyárosként ismertté vált – Dietmar Clodóval, így bizonyítva be, hogy nem ő, hanem Clodo áll a magyarországi robbantások hátterében. Clodo két emberét – Volkovot és Kolcsinszkijt –, valamint utóbbi feleségét elfogták a rendőrök. Dietmar Clodót óbudai lakásán vették őrizetbe. Stecura ezután eltűnt a rendőrség szeme elől, ám az időközben megkezdődött Clodo-perben tanúvallomást tett. Igaz, nem személyesen, hanem videofelvételről.

Leonyid Pavlovics Stecura 1959. május 12-én született Kijevben. 1994-ben megkapta az izraeli állampolgárságot, és nevét Leonid Goldsteinre változtatta. Ugyanebben az évben üzletemberként tűnt fel hazánkban: közös ügyleteket bonyolított le az 1998. július 2-án, az Aranykéz utcában felrobbantott Boros Tamással és az 1999 áprilisában Tahitótfaluban géppisztolysorozattal kivégzett Seres Zoltánnal. Ugyancsak többször látták őt együtt egy vállalkozóval, aki szoros kapcsolatban állt Sándor Istvánnal, a Papa néven is emlegetett KBI-s főnyomozóval.

A nyomozók szerint Stecura vallomásai segíthetnek több, eddig még tisztázatlan robbantásos merénylet és gyilkosság felderítésében. Nem lehetetlen, hogy hamarosan fény derül a Zubovics Gyula szentendrei, Németh Zoltán szegedi, illetve Molnár Péter veszprémi vállalkozók ellen elkövetett robbantásos merényletek hátterére, Prisztás József lelövésének motivációjára, Boros Tamás és Seres Zoltán kivégzésének részleteire, a Szőlősi József és Muskovics Gyula vállalkozók elleni merényletek okaira, Szlávy Búlcsú rejtélyes eltűnésére, vagy a Szentendrei úti lövöldözés hátterére. De kiderülhet az is: igazak-e Stecura korábbi állításai, amelyek szerint több nyomozó is szoros kapcsolatban állt a hazánkban tevékenykedő orosz–ukrán maffiával. Sőt, korábban arra is ígéretet tett, hogy meg is nevezi azokat a rendőröket, akik együttműködtek az alvilággal.

A Dietmar Clodo elleni büntetőper vádirata szerint a német férfi, az ukrán Leonyid Kolcsinszki és sógora, Vlagyimir Volkov pokolgépeket gyártottak egy pilisszentlászlói házban. Clodo azt állította: Kolcsinszkit Leonyid Stecura révén ismerte meg, s később jött csak rá, hogy házában robbanószereket gyártanak. A német férfi szerint az eljárás, amelyet az őrizetbe vett Sándor István nyugalmazott rendőr alezredes indított ellene, provokáció. Kolcsinszki azt állította, hogy 1990-ben egy „nemzetközi pénzügyi testület” megbízásából kellett megegyeznie a magyarországi beruházások zömét ellenőrző maffia vezetőjével, Stecurával, akinek két magas rangú rendőri vezető – Sándor István és Tonhauser László – volt a tanácsadója.

Nem tett vallomást Leonyid Stecura

Az ukrán–izraeli férfi ügyvédje, Bölcskei Zsolt lapunknak elmondta: védencét emberölés kísérletére való felbujtással gyanúsítják. Az ügyvéd a gyanúsításban szereplő bűncselekményről csak annyit árult el, hogy egy négy évvel ezelőtti esetről van szó, amelyben nem csak Stecurát gyanúsították meg, ám a társai nevét a rendőrök nem közölték. A védő nem tud arról, hogy védencének köze lenne a budapesti 1996–97-es robbantásos merényletekhez. Bölcskei még elmondta: védence a kétszeri kihallgatása alatt nem tett vallomást, mert ragaszkodott hozzá, hogy kihallgatásán a törvényességet az izraeli konzul is biztosítsa számára. Előzetes letartóztatásáról ma dönt a Budai Központi Kerületi Bíróság. Úgy tudjuk: Stecura megbízásából 1997-ben egy Csecsen becenevű férfit összeszurkáltak és eltörték a végtagjait. (Sz. Z.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.