Feltehetően már decemberben döntés születik arról a javaslatról, amely szerint az unió területén kiadott elfogatóparancs minden tagállamban, így a csatlakozás után Magyarországon is érvényes lenne – vélik a BM munkatársai. A körözött személyek adatai bekerülnek a schengeni információs rendszerbe, így a magyar hatóságok által keresett személy akár egy igazoltatáson is lebukhat az EU területén.
Egy tavaly májusban aláírt zárt egyezmény szerint a tagországok határain túlmutató ügyekben – például embercsempészet, drogkereskedelem, pénzmosás – az érintett országok rendőreiből álló nyomozócsoportokat hoznak létre. A terrortámadást követően az EU szorgalmazza, hogy a tagállamok legkésőbb 2002 végéig ratifikálják a megállapodást.
A zárt egyezményhez nekünk is meg kell teremtenünk a jogharmonizációt. Így lehetővé válna a különböző országok nyomozó hatóságai közötti közvetlen együttműködés és segítségnyújtás, ezzel elkerülhető a bürokrácia és időveszteség. Az egyezmény alapján hazánk az ellenőrzött szállításokban is részt vállalna.
A rendőrség, a határőrség, a VPOP esetenként fedett – azaz a bűnözők közé beépült – nyomozói a gyanús szállítmányokat akár több országon keresztül is a célig kísérik, s így teljes nemzetközi csempészhálózatok felgöngyölítése is lehetővé válna. Az említett uniós zárt egyezmény értelmében Magyarországnak meg kellene valósítania a határon átnyúló lehallgatás lehetőségét: bármely tagállam engedélyt kérhetne arra, hogy a másik ország területén bűnözőket hallgasson le, de a lehallgatás elvégzésére megkérheti a szintén EU-országot is. Esetenként, megegyezés szerint a megkeresett állam rögzítheti a beszélgetést vagy közvetítheti egyenesben a felkérő országnak.
Tanúk nemzetközi cseréjének programját is tartalmaznia kell majd a magyar jogi szabályozásnak. Eszerint, ha az adott ország nem eléggé biztonságos, a tagországok átveszik egymás tanúinak védelmét. A költségeket általában a megkereső állam állja. Mivel a schengeni végrehajtási egyezmény 39–40. cikkelye szerint az uniós határokon belül megszűnt az utasellenőrzés, a bűnözők háborítatlanul utazhatnak a tagállamok között. A magyar tervek szerint a végrehajtási egyezmény előírásaihoz hasonlóan az úgynevezett kompenzációs intézkedések értelmében, sürgős esetben a bűnüldözőknek sem kellene a belső határoknál megtorpanniuk. Ám a fogadó állam kérésére a nyomozóknak az üldözést azonnal abba kell hagyniuk, és visszafordulnak hazájukba. Az együttműködés és az eljárások gyorsítása érdekében a tagállamokban e célra külön ügyészeket jelölnek ki – e megoldás Magyarországon is elfogadható lenne –, így a másik országban érvényes engedélyt a nyomozók akár menet közben, telefonon is megkaphatnák. Az EU-tagországok nyomozóinak mozgását bizonyos esetekben időben vagy térben korlátoznák, így adott ideig vagy távolságig közlekednének a másik ország területén. A rendőri együttműködésben egyébként a britek és a dánok is részt vesznek, pedig ők nem mondtak le belső határaik védelméről.
A nemzetközi rendőri együttműködéshez elengedhetetlen, hogy a legsúlyosabb, tipikusan határokon átnyúló bűncselekményformáknál a tagállamokban azonos tényállások, büntetési tételek, minősítő körülmények legyenek. Az egységes fogalmakhoz az unió kerethatározatokat fogadott el, vagy elkészítette azok tervezetét. Az „EU-konform” fogalmakat jórészt nálunk is megalkották és bevezették.
Magyar Péter most Bicskén üvöltözött az emberekkel - videó