Kalasnyikov-ügy: felmentés

A Fővárosi Bíróság felmentette Miklós Tibort, a Technika Külkereskedelmi Vállalat (TKV) tavaly hűtlen kezeléssel megvádolt egykori vezetőjét az 1990-es Kalasnyikov-ügy kapcsán. Az elsőfokú ítélet nem jogerős, miután az ügyész bűnösség megállapításáért és büntetés kiszabásáért fellebbezett. Az ügy a Legfelsőbb Bíróságon folytatódik.

2001. 10. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ügyészség szerint egy 1990-es magyar–horvát fegyverüzlet során a TKV akkori vezetője több mint 13 millió forintos, kamatfizetési kötelezettség formájában jelentkező vagyoni hátrányt okozott azzal, hogy az üzlet meghiúsult üteme nyomán évekig nem utaltatta vissza a horvát Astra cég által ’90 novemberében küldött 985 ezer dollárt.
Az ellentmondásokkal terhelt vádiratban olvasható fegyverüzlet első két ütemében a TKV ’90 októberében 10 ezer géppisztolyt és
2,274 millió darab lőszert szállított, s 1,892 millió dollárt kapott bőröndökbe pakolt készpénzben, illetve a horvát ASTRA cég által alapított brit Virgin-szigeteki székhelyű, Freeburn elnevezésű off-shore cégtől, egy párizsi bankon keresztül.
Ezt követően azonban már nem engedélyezték a magyar hatóságok a fegyverszállítást a felbomlóban lévő Jugoszlávia területén működő horvát cég részére.
– Az ügylet hemzseg a szabálytalanságoktól, de a vádirat is ellentmondásos – jegyezte meg a bíró. Furcsa az is, hogy egy üzleti eseménynél aktatáskában hurcolják a milliós tételeket – fogalmazott a bíró. Az eljárás adatai szerint 1991–92-ben külföldi nyilvános állomásokról, vélhetően hamis aláírásokkal ellátott, ellenőrizhetetlen eredetű faxokon próbálták ismeretlenek esetenként megsürgetni a 985 ezer dollár visszafizetését, máskor meg lemondani róla.
Miklós Tibor az eljárás során tagadta bűnösségét és azzal védekezett, hogy sem ő, sem a TKV későbbi vezetői nem tudták fellelni a 985 ezer dollár jogos tulajdonosát. A követelést 2000-ben törölte a TKV-nál a Freeburn felszámolója. A bíróság a felmentés indokaként leszögezte: nem bizonyosodott be, hogy Miklós Tibor szándékosan vagyoni hátrányt okozott volna.
Bárándy György ügyvéd korábban úgy kérte a felmentést, hogy a bíróság mondja ki: védence nem követett el bűncselekményt. Lapunknak elmondta: az, hogy a bíróság bűncselekmény hiányában hoz felmentő ítéletet, nem „erősebb” felmentő ítélet, mint ha bizonyítottság hiányában hozza ugyanazt. A bíróság rendkívül alaposan megvizsgálta az ügyet és minden bizonyítási indítványnak helyt adott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.