Míg a lakosságot érintő bűncselekmények, így a gépkocsi-, illetve zseblopások, valamint a betörések száma csökkent, addig a szervezetten elkövetett bűnesetek megközelítőleg két és félszeresére, az embercsempészettel összefüggő ügyek pedig ötven százalékkal nőttek a tavalyi év hasonló időszakához viszonyítva – derül ki a Legfőbb Ügyészség harmadik negyedéves gyorstájékoztatójából.
Az ismertté vált bűncselekmények száma alig, mindössze 3,7 százalékkal emelkedett: százezer lakosra 3332 bűncselekmény jut a tavalyi 3214-gyel szemben. A bűncselekmények csaknem felét (44 százalék) a súlyosabb megítélésű bűntettek, a maradékot a vétségek képezik. A bűntettek aránya csaknem egyezik a tavalyi évben mért adatokkal. Emelkedett a személy elleni bűncselekmények száma (11,3 százalék), de ezen belül változatlanul 160 emberölést regisztráltak.
A legriasztóbb növekedést a Legfőbb Ügyészség szerint a szervezetten elkövetett bűncselekmények száma mutatja (232 százalék). Az embercsempészet is magas növekedési arányt produkált 48,8 százalékkal a tavalyi évhez képest. Az államigazgatás, az igazságszolgáltatás és a közélet tisztasága elleni bűncselekmények száma is jelentősen, 22,5 százalékkal nőtt, ugyanúgy, mint a vesztegetések száma, amely 28,8 százalékkal emelkedett. A gazdasági bűncselekményeken belül – amely átlagosan nem mutat lényeges változást – növekedett az adó- és társadalombiztosítási csalások, a csődbűntettek, a bankkártyával való visszaélések és a számítógépes csalások száma (39-70,8 százalék). A csalások száma 47,8 százalékkal emelkedett.
A lakosságot közvetlenül érintő bűncselekmények száma csökkenő tendenciát mutat a tavaly azonos időszakban mértekhez képest. A személygépkocsi-lopások száma 7,9 százalékkal, a zsebtolvajlásoké 5,3 százalékkal, a betöréses lopásoké 2,8 százalékkal csökkent.
A bűnelkövetők száma legnagyobb mértékben a gazdasági bűncselekmények körében nőtt, 10,4 százalékkal. Ezután a honvédelmi kötelezettség elleni bűncselekményekben részt vevők száma emelkedett 6,5 százalékkal.
A rendőrség mutatói szerint a befejezett ügyek száma országosan csökkent. A legtöbb ügyet Heves megyében zárták le a tavalyi időszakhoz képest. Az ismertté vált bűncselekmények száma Hajdú-Bihar megyében a legmagasabb. A nyomozások eredményességében Komárom-Esztergom megye vezeti a rangsort (62,3 százalék), majd Borsod és Baranya megye követi. A főváros (32,6) ebben a rangsorban az utolsó helyet foglalja el.
A kormány megvédi a nyugdíjasok juttatásait