Szembesítés

Tóth Gy. László
2001. 10. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„És most a legkevésbé Európa számít, hogy mit szólnak majd mindehhez, ebben az országban az a szörnyű, hogy mocsok van, ragad tőle az ember bőre, és nem zsidóként, nem cigányként, nem buziként is rosszul érzi magát.”
(Megyesi Gusztáv: Sieg Heil! Élet és Irodalom, 2001. augusztus 3.)

„De egy olyan antiliberális párttal, amely lerombolta a rendszerváltás alapértékeit, és visszaviszi az országot a Kádár-rendszerbe, azzal nincs mit kezdenünk. Ma ugyanis nem számítanak a törvények, csak az, mennyi hatalom van a kezedben. Így köszön vissza a Kádár-rendszer, vörös helyett zöldesbarna köntösben, és mi egy ilyen párttal biztosan nem tudunk együttműködni. 2002-ben ennek semmiféle realitása nincsen.”
(„A Fidesz alól kezd kicsúszni a talaj” – interjú Fodor Gáborral. Magyar Hírlap, 2001. augusztus 4.)

„Nem az a baj a Magyar Nemzet eljárásával, hogy inkorrekt, aminthogy Kristóf Attila írásával sem az a baj, hogy szégyentelen és gyenge. Ideggyenge. Pontosan úgy, mint az egész szélsőjobbra radikalizálódó sajtóklub, amely annyira szeretne erkölcsi fölénybe kerülni, hogy ezért nemigen riad vissza már semmitől.”
(Mester Ákos: Kokó, a példa. 168 Óra, 2001. augusztus 2.)

„Azért ez sem múlt el nyomtalanul: aki aggódva s kritikusan figyelmeztet, az könnyen belecsúszhat a nemzetáruló szerepkörébe; aki nagy hangon mondja az ostobaságokat, az lehet a melldöngető – ámde impotens – hazafi. A szöveg éppen arról szól, hogy leplezze a képesség hiányát.
A kérdés azonban továbbra is válaszra vár: miért e nagy ragaszkodás a sikertelenséghez, s politikusaink egy része miért is nem tud a kudarcnacionalizmus korlátoltságától megválni? Miért nem sikerül nekik feltalálni a nekünk inkább testhezálló – emberjogi, gazdasági, kooperatív – alternativitást?”
(Gerő András: 2001. augusztus eleje. Magyar Hírlap, 2001. augusztus 4.)

„A mai magyar futball kábé ezzel a képlettel írható le: huszonkét, havonta milliókat sikkasztó szélhámos szaladgál a pályán, a nézőtéren meg néhány száz rasszista randalíroz. (Itt most persze elnézést kérhetnék a »becsületes szurkolók tömegeitől«, de ilyen tömegeket én már nem látok egyrészt, másrészt pedig bűnsegédnek tartom mindazokat, akik hajlandók pénzt fizetni a szélhámosoknak és falazni a rasszistáknak.)
(Uj Péter: Nem turista. Népszabadság, 2001. augusztus 1.)

„A becsületes demokrata Antall a mai gátlástalan, az alapvető demokratikus elveknek ellentmondó és a tisztességgel köszönő viszonyban sem lévő, az ország érdekeit totálisan az önös hatalom birtoklásának alárendelő kurzus láttán vélhetőleg már megfordult sírjában. (…)
… sikerülhet Magyarországot az európai sztrádáról visszavezetni oda – a messzi keletre –, ahonnan honfoglaló őseink egykor kivezettek bennünket. Az eseményt – a visszatérést a barbárság korába – vélhetőleg megörökíti majd az Ezüsthajó Kft. – a főszerepben: Franco Nero, a vezér alakítója.”
(Verő László: Gyűlölködők. Népszava, 2001. augusztus 13.)

„Milosevics lépett fel úgy fiai üzleti érdekeinek védelmében, ahogy Orbán Viktor teszi a magyar kormányt eszközként használva apja érdekeiért – jelentette ki lapunknak Suchman Tamás korábbi privatizációs miniszter.”
(Dunaferr: titkos és eltűnt iratok. Népszabadság, 2001. augusztus 15.)

„Nagyon valószínű, hogy Fidesz-gyűléseken és Kövér László bibliamagyarázatában most már 2002 tavaszáig, tekintet nélkül az eredeti megfogalmazásra, a Medgyessy-programnak ez az átszínezett változata lesz a mérvadó.
Nem új lelemény. Úgy hatvan évvel ezelőtt egyszer már alkalmazta egy Joseph Goebbels nevű médiaszakember, aki szikár volt ugyan, és nem kövér, viszont sánta is, így az eredeti hasonlatkörnél maradva, még könnyebb volt utolérni.”
(Várkonyi Tibor: Interpretáció. Magyar Hírlap, 2001. augusztus 15.)

„A nácimus a szociáldemokrácia, a bolsevizmus és az ultrabaloldali tanácsmozgalom radikalizmusára volt válasz (az első kettő forradalmiságát készakarva túlbecsülték): ez a helyzet azonban ma nem áll fönn. A kapitalizmust támadó forradalmi mozgalmak még gyöngék ma, Kelet-Európában a szó klasszikus értelmében vett reformista szociáldemokrácia se létezik, a szocialistának nevezett pártok tiszta polgári pártok. (…)
Mert meg kell értenünk: a cigányellenesség és az idegengyűlölet a magyarországi jobboldal politikája – de az antiszemitizmus a vallása.”
(Tamás Gáspár Miklós: A MIÉP betiltása: pró & kontra. Népszabadság, 2001. szeptember 1.)

„Ami pedig a lényeget illeti: hogy véget ér-e jövőre ez a négyéves morális rémálom, vagy (elnézést, Szabó Dezsőt idézve:) görénykurzussá dagad-e, az nagyon is múlik azon, sarkára áll-e az értelmiség véleményformáló része, és segít elzavarni az urakat, vagy beletörődőn a hatalom alá fekszik, erkölcsileg hozzá válik hasonlatossá.”
(Fencsik Flóra: Megélhetési körmagyar. 168 Óra, 2001. augusztus 30.)

„Ma már azt kimondani, hogy nemzeti, tulajdonképpen szégyenteljes, ilyet már egy értelmiségi nem mond.”
(Bóta Gábor: Oda a méltóság – interjú Verebes Istvánnal. Magyar Hírlap, 2001. augusztus 25.)

„És akkor mi van, ha nem bocsát meg? Ki az az Orbán Viktor a sajtóhoz képest? Örüljön, ha a sajtó szóba áll vele. És mi az, hogy Fidesz-elnökség? Már régen nem lesznek, évtizedek múltán a kutya se fog emlékezni rájuk, talán egy sor a történelemkönyvekben, de sajtó, az mindig lesz.”
(Megyesi Gusztáv: Szolidariti. Élet és Irodalom, 2001. május 11.)

„Szomorúan kell megállapítanunk, hogy nincs ma a köztársaságnak olyan elnöke, aki pártok fölött állna s őrködne az államszervezet demokratikus működése felett.”
(Bauer Tamás: Eszközök nélkül. Népszabadság, 2001. augusztus 27.)

„Demokrácia az, amikor mi győzünk, és a másik emelt fővel veszít. Még jobb, ha a fejét is elveszti.
Demokrácia az, amikor a győztes mindent visz, de még a vesztest is elvitetheti.”
(Bolgár György: Nagyon kicsi káté. Magyar Hírlap, 2001. szeptember 8.)

„Az amerikai választások kimenetele, ami szélsőségesen konzervatív köröket juttatott a hatalomra, nyilvánvalóan ezeket a negatív folyamatokat élezte ki, és a pozitívumokat nem engedte kibontakozni.”
(Csepeli György: Beteges láz. Népszava, 2001. szeptember 12.)

„Az MSZP eddig túl szemérmes volt saját, meglévő nemzeti érzésével. A szocialisták vállalják a hazafiasságot és a nemzeti érdekek kőkemény képviseletét.”
(Interjú – Hatszemközt Medgyessy Péterrel, a Magyar Szocialista Párt miniszterelnök-jelöltjével. Magyar Hírlap, 2001. augusztus 11.)

„Évek óta diplomáciai majomtánc folyik a nyugati és az arab világ között. A hasonlóság kísérteties, ahogy annak idején Hitler vezette az orruknál fogva a nyugati demokráciákat. A szerződésekben hívő demokratikus országok politikusai akkor se, most se vették észre, hogy a tárgyalás nem egyenlő felek között zajlik, az egyik fél banditák gyülekezete.”
(Popper Péter: Nekünk katasztrófa kell! Népszava, 2001. szeptember 12.)

„Ugyanis felmerülhet a gyanú, hogy amíg a közhivatalok előtti nyilvános külső téren konzervatívan demokratikus politika hirdettetik meg, addig a közhivatalok belső terében fasisztoid, diktatórikus törekvés lappang. A közhivatalok belső terében, úgy látszik, ma is elhiszik, hogy a népesség egy százalékát kitevő zsidóság (vagyis száz ember közül egyetlen) olyan szellemi erőt képvisel, ami ellen védekezni kell! Ha így van, a kormány ismételten bizonyságot tett arról, hogy valódi, de nyíltan nem vállalt meggyőződése olyan nézeteket, célokat hordoz, amelyeknek nincs helyük Európában, sem az általuk uralt Magyarországon.
(Popper Péter: Ezek mennek mostanában. 168 Óra, 2001. szeptember 13.)

„Ez az eset is jól példázza, hogy Magyarországon minden becsületes embernek előbb-utóbb muszáj lesz zsidónak lennie.”
(Bächer Iván: Egy polgárpár. Népszabadság, 2001. szeptember 29.)

„Harmadszor, a szakmai hozzáértés, a kormányozni tudás hitét kelti egy olyan időszakban, amikor a kormány szakmai kompetenciája megkérdőjeleződik. Medgyessy mindenképpen alkalmasabb miniszterelnöknek, mint Antall, Horn és Orbán. Az utóbbiak tanulók, neki ez a szakmája.”
(Lengyel László: Szocialista apály és dagály. Népszabadság, 2001. szeptember 29.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.