A városokban több a lakásbetörés

Budapesten kétszer-háromszor több lakásba vagy családi házba törnek be átlagosan, mint az országban. Azaz míg a fővárosban tavaly 156 főre esett egy lakásbetörés, addig például Heves megyében csak minden 405., országosan pedig minden 341. lakost ért ilyenfajta inzultus – írja az Országos Bűnmegelőzési Tanács megbízásából készített tanulmányában Kövér Ágnes, az Országos Kriminológiai és Kriminalisztikai Intézet munkatársa.

2001. 11. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akár más bűncselekményeknek, a lakásbetörőknek is kedvez a nagyvárosi környezet – állítja a kutató több mint kétszáz egri és budapesti lakásbetörés vizsgálata kapcsán. A veszélyeztetett lakások közül a betörők által legkedveltebbek a lakótelepiek. A rendőrségi tapasztalat az, hogy a sikeres betörés helyszínére a rablók akár több alkalommal is szívesen visszatérnek. A tapasztalatok szerint ha egy tömbházba már bejutottak a betörők, akkor attól sem riadnak viszsza, hogy egyszerre három-négy lakást is kirámoljanak.
Családi házakban a betörők legszívesebben éjszaka vagy kora hajnalban, legritkábban pedig délelőtt és délután „dolgoznak”. A lakótelepi lakásokba viszont – bár az éjszakai látogatások száma sem elhanyagolható – legszívesebben reggel, délelőtt vagy kora délután törnek be.
A tanulmány szerzője és a rendőrségi tapasztalatok szerint azonban a betörések száma egy kis odafigyeléssel jelentősen csökkenthető.
Jellemző, hogy a lakásbetörések fele nappal történik. Minden bizonnyal azért, mert a lakótelepeken élők nem figyelnek a házban zajló eseményekre, nem ismerik szomszédaikat. Nem ellenőrzik a házban mozgó gyanús személyeket, sőt mivel nem tudhatják, hogy éppen szomszédjuk költözik-e vagy sem, azzal sem törődnek, ha bútorokat cipelő, majd azokat teherautóra pakoló idegeneket látnak. A kutató szerint ugyancsak megnehezítené a betörők dolgát, ha a lakótelepeken is létrehoznák a családi házas övezetekben jól működő szomszédfigyelő hálózatokat. Az is védelmet nyújtana, ha a tömbházakban bejelentenék és kifüggesztenék a költözések időpontját, a tulajdonos nevét és a lakás számát.
A lakások kétharmadát a hengerzár manipulálásával, 15 százalékát pedig az ajtó befeszítésével törik fel. A kutató szerint a hengerzár köztudottan az egyik leggyengébb zárfajta. Ennek ellenére sokan használják a jóval biztonságosabb, de drága zárak helyett.
Családi házaknál a leggyakoribb az ablak benyomása, az ajtó és az ablak befeszítése, vagy a lakat leverése. A kutató szerint már rácsok ablakra szerelésével, tehát egyszerű és olcsó módon megelőzhető lenne a behatolások jó része.
A vizsgálat kimutatta, hogy a betörések egynegyedében viszonylag kicsi – öt- és ötvenezer –, egynegyedében pedig nagy – százezer és félmillió forint közötti – értéket visznek el a betörők. Jómódú családi házas környéken ugyanakkor 37 százalékban történtek nagy értékre elkövetett betörések.
A betöréskor gyakran keletkezik jelentős kár rongálás miatt is, sőt előfordul, hogy az elkövetők vandál módon tönkreteszik a lakásban azt, amit nem tudnak mozdítani. A vizsgált esetek során kiderült: a betörők érdeklődési köre nem csupán a helyszíntől függ, hanem családi házak és lakások esetében is különbözik. Így a kirabolt egri családi házak mintegy feléből ékszert vittek el a betörők a lakásokból, habár csupán az értékek 11 százaléka állt ékszerekből.
Az egri családi házakból elvitt értékek rangsora: ékszer (48 százalék), műszaki cikkek (20 százalék), bútor (10 százalék), élelmiszer, használati tárgy (11-11 százalék). A lakótelepi lakásokból elvitt tárgyak aránya: bútor 57 százalék, ruhanemű 13 százalék, ékszer 11 százalék. Budapest központi lakásaiból viszont leggyakrabban – az esetek kétharmadában – műszaki cikkeket visznek el, és ezután csupán 9 százalékos aránnyal következik a készpénz és az ékszer. Míg Egerben a sértettek 43 százaléka 65 év körüli, a budapestiek többsége 45 évesnél fiatalabb. A vizsgálat szerint az egri áldozatoknak majdnem a fele ismerte az elkövetőt, az esetek harmada történt elhagyatott házban, 28 százalékban pedig gyenge volt a zár.
A kutató szerint nem árt figyelembe venni a körülményeket, amelyek szinte vonzzák a betörőket: az átalakítás előtt álló házrész, nem biztonságos vagy elhagyatott környék, rossz világítás. A betörőnek ugyancsak előnyös, ha hoszszú, elhagyatott folyosó vezet a lakáshoz, a ház esetleg elhagyatott vagy romos, vagy ha csak a külső kaput zárják a házban.
A kutatató szerint érezhetően csökkentené a betörések számát, ha a helyi média, az önkormányzat és a rendőrség folyamatosan tájékoztatná a lakosokat az éppen veszélyeztetett utcákról, az elkövetési módokról és a megelőzés lehetőségeiről. Pakson és Egerben egy hasonló bűnmegelőzési kísérlet nyomán sikerült is nagymértékben visszaszorítani a hasonló bűncselekményeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.