Brit–magyar fórum a szabad mozgásról

A Brit–Magyar Jogász Egyesület a két ország igazságszolgáltatási együttműködéséről szóló szemináriumot szervezett tegnap Budapesten, az igazságügyi palotában. A rendezvényen neves brit jogászok vettek részt, köztük Tony Blair királyi tanácsos rangban lévő ügyvéd felesége, Cherie Booth, aki az emberi jogok érvényesüléséről tartott előadást. A szeminárium fő témája: a személyek szabad mozgása az Európai Unióban.

2001. 11. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Solt Pál, a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke a rendezvény tájékoztatóján elmondta: a magyar és a brit igazságszolgáltatás közötti együttműködés 1999-ben kezdődött el, annak ellenére, hogy a két ország jogrendszere között jelentős eltérés van. Az együttműködés fő célja, hogy a két fél az egyre jelentősebbé váló nemzetközi és uniós igazságszolgáltatási együttműködés konkrét kérdéseivel foglalkozzon. – Ezen belül az együttműködésben kiemelkedő szerepet töltenek be az emberi jogok és a közösségi jog érvényesülésének, illetve alkalmazásának lehetőségei – fogalmazott Solt. A brit kormány politikai célja, hogy segítse a magyar fél uniós felkészülését az igazságszolgáltatás területén is.
Ezekhez nyújt segítséget a British Counsil, a Brit–Magyar Jogász Egyesület, valamint a szemináriumon is részt vállaló és előadó Lord Slynn of Hadley nemzetközi hírű jogász saját nevét viselő alapítványa is, amelyek fiatal jogászok továbbképzésével, valamint az európai közösségi jogok megismertetésével vállal szerepet az együttműködésben.
Magyar részről az Országos Igazságszolgáltatási Tanács és annak hivatala vesz részt az együttműködés megvalósításában. A magyarországi szemináriumon a bírósági rendszerek működésének kérdéseit is érintették, magyar részről mintegy ötszáz, legfelsőbb bírósági, megyei és helyi bíró kapcsolódott be a közös munkába. Brit részről többek között a lordok házának jogász tagjai, az Európai Közösség bíróságának volt brit tagjai, sőt a hágai Nemzetközi Törvényszék előtt rendszeresen eljáró brit ügyvédek osztották meg tapasztalataikat magyar kollégáikkal.

Jeles Strasbourgtól. A múlt héten Solt Pál, a Legfelsőbb Bíróság és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnökének vezetésével bírói delegáció ötnapos hivatalos látogatáson vett részt. Jártak Strasbourgban is, az Európai Emberi Jogi Bíróságon. Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság főtitkára, a küldöttség tagja lapunknak úgy nyilatkozott: Magyarország megítélése a strasbourgi bíróságon az ügyek számát és jellegét tekintve jó. A főtitkár elmondta: jelenleg négyszáz, Magyarországról érkezett ügy van folyamatban az emberjogi bíróságon, amelyből eddig öt esetben született elmarasztaló ítélet. Ez több uniós tagország több ezer panaszához képest alacsony, arról nem is beszélve, hogy a Magyarországról érkező ügyek jelentős hányadát alaptalannak ítélte meg a strasbourgi taláros testület – hangzott el a stasbourgi találkozón. A látogatás németországbeli állomásán, Karlsruhében Günther Hirsch, az NSZK legfelső bíróságának elnöke a magyar delegációnak elmondta, hogy a luxemburgi székhelyű uniós európai bBíróság joggyakorlata jelentős hatással van a tagállamok törvénykezésére. Például a német alkotmányt egyik döntése nyomán módosították. Lomnici Zoltán elmondta: Magyarország már korábban kötelezettséget vállalt a luxemburgi bíróság gyakorlatának figyelembevételére. Emlékeztetett: az EU bírósága többek között az emberi jogi, így például a nők, az idősek vagy az etnikumok jogait érintő ügyekben hozott precedensértékű döntést. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.