Korunk bűne: a sorozatgyilkosság

Kolumbiában 1853 év börtönbüntetésre ítélték a 44 éves Luis Alfredo Garavitot, akit a bíróság 172 gyilkosság elkövetésében talált bűnösnek és még 32-vel gyanúsítja. Áldozatai 6 és 16 év közötti gyerekek. A szakemberek szerint a sorozatgyilkosság a kor és főképpen a fejlett nagyvárosok bűne.

2001. 11. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Luis Alfredo Garavit a maga 172 áldozatával a második helyen áll a világ sorozatgyilkosainak listáján, 1992-ben ölt először. Kiskorú áldozatait az utcán: buszmegállókban, iskolák előtt választotta ki, pénzt ígért nekik, majd rettenetes kínzásoknak vetette alá és megölte őket. Garavitot két évvel ezelőtt tartóztatták le egy Bogotától 200 kilométerre lévő városban, s minden kétséget kizáróan rábizonyították a rengeteg gyilkosság elkövetését. Alapos a gyanú arra, hogy további 32 kiskorút is ő ölt meg. Eddigi büntetése 1853 év. A sorozatgyilkosok nemzetközi listáját az „andoki szörnyeteg”, a kolumbiai Pedro Alonso Lopez vezeti: 300 ember meggyilkolásával vádolták. A „lahorei rém”, a 42 éves Javed Iqbal Pakisztánban száz gyereket gyilkolt meg.
A sorozatgyilkosság új jelenség a történelemben. A tettesekről sok minden kiderült eddig, de a mozgatórugót a modern ember pszichéjének sötétebb oldalaiban kell kutatni. – írja a Corriere della Sera. Általában egyszerűen a gyilkolás öröméért ölnek. Sokuk az igazságszolgáltatáshoz intézett kihívásként éli meg a gyilkosságokat, vagy „híresek” akarnak lenni, hogy beszéljenek róluk az emberek. Francesco Bruno bírósági pszichopatológus ötven esetet tanulmányozott. Szerinte a sorozatgyilkos 20 és 45 év közötti, az átlagosnál mozgékonyabb és nagyobb fizikai erejű, hosszú koncentrálásra képes férfi, aki általában egyedül követi el tettét. A sorozatgyilkos – állítja Pasquale de Pasquali pszichológus – csak akkor képes megfogalmazni a másik emberhez való viszonyát, ha már áldozattá változtatta. A sorozatgyilkos úgy öl, hogy módja legyen megérinteni áldozatát: az esetek húsz százalékában fojtogatással, 16 százalékban pedig szúrófegyverrel követi el tettét, s örömöt szerez neki a másik kiszolgáltatottsága és megalázottsága.
A jelenség a fejlett országokban gyakoribb, mint a szegényebb régiókban – állítják a kutatók. Egy tavaly kiadott európai listán 414 azonosított sorozatgyilkos szerepel. Észak-Európában, ahol a családi kötelékek lazábbak, gyakoribbak az ilyen bűncselekmények, mint a szorosabb emberi kapcsolatok jellemezte dél-európai országokban. Kivétel Olaszország, ahol most is harminc sorozatgyilkost keresnek. A dél-európaiak ugyanakkor kirobbanóan képesek kifejezni érzelmeiket, míg az északiak frusztráltabbak és visszafogottabbak.
A sorozatgyilkos anatómiája című tanulmánykötet adatai szerint a sorozatgyilkos általában szétesett szociális kapcsolatok között él, aki magányosnak érzi magát, és elviselhetetlennek tartja, hogy képtelen érvényesülni.

Még öt holttest. Kedden három női holttestet találtak a Ciudad Juárez mexikói város melletti gyapotföldön. A rendőrség átvizsgálta a terepet, és újabb öt tetemet talált. A nyolc gyilkosságot a körülmények kísértetiesen hasonlatossá teszik az 1993– 99 közötti sorozatos gyilkosságokhoz, amelyek során legalább 57 fiatal lányt erőszakolt meg és fojtott meg az eddig ismeretlen bűnöző. A mexikói rendőrség feltételezi, hogy ismét ugyanaz a mániákus gyilkos jelentkezett. Az áldozatok többsége éjszakai műszakban dolgozott. A város segélyközpontjának munkatársa, Esther Chávez szerint a bejelentése alapján a megtalált holttesteknél jóval több – legalább 248 – fiatal nő tűnt el gyanús körülmények között; a rendőrség azonban nem törődik az eltűnések bejelentésével, hanem csak akkor kezd vizsgálatot, amikor egy-egy holttest előkerül. (G. J. J.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.