Suchman vallott a Tocsik-perben

Suchman Tamás volt privatizációs miniszter a Tocsik-perben hétfőn a Fővárosi Bíróság előtt tett tanúvallomásában elmondta: megértette az önkormányzatokat, hogy a Bokros-csomag miatti nélkülözések idején szükségük volt minden fillérre. A belterületi földek ellenértékének kiadására született úgynevezett Csepi-képlet alapján történt kifizetésekről szólva elmondta: „kicsit sokat kaptak sokan”.

2001. 11. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

József Attila-kéziratok miatt tartottam a kapcsolatot a vádbeli időszakban a privatizációs botrányban zsarolással vádolt SZDSZ közeli üzletemberrel, Budai Györggyel – állította tegnap a bíróságon a volt privatizációs miniszter. Suchman Tamás, aki 1995 márciusa és 1996 augusztusa között volt a Horn-kormány tárca nélküli minisztere, elmondta: a belterületi földek kapcsán az önkormányzatoknak törvényesen járó követelések ügyében ő javasolta az alkudozást, miután a privatizációs szervezet által 1995-ben realizált 474 milliárd forintos bevételből az úgynevezett Gál–Keller-javaslat alapján a kormány 450 milliárdot vont el, így az ÁPV Rt. kasszája kiürült. Végül is 30 milliárdot kikövetelt a kormánytól, amire azonban a fővárosi önkormányzat tartott igényt, mondván: ez a pénz lefedi az összes igényét, „a többi önkormányzat pedig azt csinál, amit akar”. A külső szakértő igénybevételét nem ellenezte, csupán a kifizetett sikerdíj mértékét tartotta magasnak. Suchman közölte: összességében ma sem látja elhibázottnak volt kollégái ténykedését, mert 1998-ig le akarták zárni a magánosítást. A Tocsik-per hétfői tárgyalásán tanúként hallgatta meg a bíróság azt a rendőr orvost, aki jelentést készített Tocsik Márta egészségi állapotáról az 1996. október 15-i, emlékezetes „pizsamás” kihallgatásakor. Azon a kihallgatáson tett Tocsik Márta terhelő vallomást a zsarolással vádolt Boldvaira, Vitosra és Budaira. Tocsik akkori vallomása szerint a három személy vette rá őt arra, hogy sikerdíjából több mint 340 millió forintot átutaljon az általuk megjelölt cégeknek, anélkül, hogy azok bármifajta tényleges munkát végeztek volna. Tocsik Márta ezt a nyomozati vallomását a következő hónapokban többször megerősítette, fenntartotta, majd 1997 januárjában írásban visszavonta, arra hivatkozva, hogy gyógyszerek hatása alatt, rendkívül zaklatott állapotban tett nyilatkozatot. A hétfői tárgyaláson a meghallgatott rendőr orvos csak annyit mondott: Tocsik Márta akkor igen zaklatott volt. A per szerdán iratismertetéssel folytatódik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.