Százmilliós műkincsper

Összesen négyszázmillió forint értékben 31 védett festmény, rajz és akvarell visszaszolgáltatását kéri egy fél évszázada az Egyesült Államokba emigrált házaspár jogutódja abban a polgári perben, amely tegnap kezdődött a Fővárosi Bíróságon. Az eljárás a Magyar Nemzeti Galéria, a Szépművészeti Múzeum és a magyar állam ellen indult.

2001. 11. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A három alperes a kereset elutasítását kérte, a következő, 2002. május 29-i tárgyaláson pedig akár már az elsőfokú ítélet is megszülethet a műkincsperben.
A perelt festmények között többek között Munkácsy Mihály, Szinyei Merse Pál, Székely Bertalan, Rippl-Rónai József, Bernáth Aurél, Csók István, Barabás Miklós, Benczúr Gyula és Brocky Károly képei találhatók. A legtöbbet, 80 milliót Munkácsy Mihály Csendélet című olajfestménye éri.
A kereset szerint D. Géza és felesége 1948-ban letéti szerződést kötött a Szépművészeti Múzeummal, hogy ideiglenes megőrzésre átadja a képeket, de azokat bármikor viszszakövetelheti. A házaspár utóbb az Egyesült Államokba távozott és ott állampolgárságot kapott. 1954-től többször kérték a képek kiadását, ám ezt a magyar hatóságok elutasították azzal: a védett műkincseket nem lehet kivinni az országból. A kereset szerint 1999-ben, illetve 2001-ben a házaspár jogutódainak a képek kiadására vonatkozó kérését ismételten elhárították a hatóságok. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma érvelése szerint a Magyar Népköztársaság és az Egyesült Államok között 1973-ban kötött, az amerikai állampolgároknak a magyarországi államosítás, kisajátítás nyomán keletkezett igényeit rendező vagyonjogi egyezmény értelmében a vitatott festmények állami tulajdonba kerültek. A felperes szerint azonban nem az 1973-as nemzetközi egyezmény az irányadó, hanem az 1948-ban, a képeket tulajdonló házaspár és a Szépművészeti Múzeum között ideiglenes őrzés céljából megkötött letéti szerződés.
*
Még nincs jogerős döntés a Legfelsőbb Bíróságon a Herzog-gyűjtemény kapcsán perbe vont 12 festmény ügyében, amelyeket Herzog Mór Lipót leszármazottjaként Martha Nierenberg követel vissza állami intézményektől. Az elsőfokú ítéletet szerint az örökös a tizenkét kép közül tízet visszakaphat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.