Megfelelően járt el a Duna– Dráva Nemzeti Park igazgatósága – tájékoztatta lapunkat Kalotás Zsolt, a Környezetvédelmi Minisztérium munkatársa. A tárcához szeptemberben érkezett névtelen levél szerint az abaligeti barlang áprilisi megnyitásakor több talicska békapetét hordtak ki a tóból. A minisztérium természetkárosítás gyanújával indított vizsgálata során kiderült: a békapetéket a tó előtt lévő tavacska tisztításakor, a szeméttel együtt emelték ki. A nemzeti park munkatársa észlelte a történteket, és azonnal leállította a munkát. A menthető békapetéket a tóba hordták, a tisztítást pedig villával folytatták, hogy kíméljék békapetéket. Egyébként – tette hozzá a szakember – Magyarország erdőinek dűlőútjain rendszeresen jóval nagyobb kár keletkezik. Az utakon összegyűlt pocsolyákban élő békapeték ugyanis elpusztulnak az arra járó kirándulók és a fakitermelők miatt. Mint mondta, meglehetősen túlzottak a több száz millió forintos kárról szóló híradások, hiszen senki sem számolta meg az elpusztult békapetéket. Nem beszélve arról, hogy száz-kétszázból már jó aránynak számít, ha egy béka kikel.
A minisztériumi vizsgálat eredménye ellenére a rendőr-főkapitányság természetkárosítás címén nyomozást indított – tájékoztatott Kertész Gábor szóvivő. Hozzátette: öt évig terjedő börtönbüntetést kaphat az, aki élő szervezet tömeges pusztulását okozza.
A Duna–Dráva Nemzeti Park munkatársa, Nagy Gábor furcsállja, hogy a rendőrség nyomozást indított, hiszen, mint mondta, természetkárosítás valójában nem történt. Tájékoztatása szerint egy vállalkozót bíztak meg az abaligeti tó környékének rendbeszedésével. A nemzeti park egyik munkatársa észlelte, hogy tisztítás közben a vállalkozó a vízben lévő ágakkal, műanyag flakonokkal, szeméttel együtt a védett békapetéket is kiemeli, ezért leállította a munkát, és a petéket visszahordatta a tóba – szögezte le.
Holttestet találtak az M3-ason