Tovább tart a nyomozás

Jövő év március 3-ig meghosszabbította a Legfőbb Ügyészség a Postabank ügyében Princz Gábor egykori elnök-vezérigazgató és négy társa ellen folyó nyomozást – értesült lapunk. Az egykori bankvezért és társait gazdasági társaság vezető tisztségviselőjének visszaélése vétségével gyanúsítják.

2001. 11. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azért került sor a Fővárosi Főügyészség indítványára meghosszabbított nyomozásra, mert mint az ügyészségen megtudtuk, mintegy 280 darab hitelügyletet vizsgálnak meg. Ettől a vizsgálattól várják, hogy fény derüljön arra: miként került a Postabank olyan pénzügyi válságba, mely mintegy 150 milliárd forintos vagyonvesztést okozott.
Emlékezetes: a Postabank tíz egykori külső igazgatósági tagjának ügyében a Fővárosi Főügyészség bizonyítékok hiányában megszüntette a nyomozást, ugyanakkor a Legfőbb Ügyészséghez fordultak a nyomozás határidejének meghosszabbításáért a továbbra is gyanúsítottként szereplő Princz Gábor korábbi elnök-vezérigazgató és négy volt munkatársa ügyében. A tíz egykori külső igazgatósági tag esetében a főügyészség arra a megállapításra jutott: a gyanúsítotti, illetve a tanúvallomások, az igazságügyi könyvszakértői vélemények nem támasztják alá, hogy a külső igazgatósági tagok szándékosan megtévesztették a pénzintézet tulajdonosait, illetve olyan adatok birtokában lettek volna, amelyek alapján felismerhették, hogy az éves beszámolók tévesek.
A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal még július végén jelezte: panaszt tesz a Postabank egykori külső igazgatósági tagjai ügyében történt nyomozás megszüntetése miatt, amit azonban a Fővárosi Főügyészség elutasított és július végén megszüntette a nyomozást ellenük. A KEHI elnöke akkor elmondta: a megszüntető határozatot megalapozatlannak és törvénysértőnek tartják.
Sepsey Tamás emlékeztetett arra: az igazgatóság külső tagjait szakértelmük, valamint az üzleti életben betöltött szerepük miatt választották a grémiumba. Ugyanakkor olyan döntésekben vettek részt, amelyek esetében minimális üzleti és jogi tudás mellett is látni kellett volna, hogy veszteséget okoznak majd a Postabanknak, ezért – Sepsey Tamás szavai szerint – nehéz jóhiszeműségüket feltételezni. – A tiszteletdíjukat sem azért kapták, hogy asszisztáljanak a vezérigazgató döntéseihez – vélekedett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.