Védelmi pénzt szed az internetes maffia

A XXI. század csúcstechnológiáinak használata a szervezett bűnözésben is „tetten érhető”: terjed az internetes védelmi pénzek szedése – értesült a Prim Online internetes portál. A legújabb felmérések szerint Oroszország a legfejletteb ebben az „iparágban”, s – akár a valós életben – a virtuális világ védelmipénz-szedői ellen sem lehet túl sokat tenni.

2001. 11. 27. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cégek általában inkább fizetnek havonta a maffiának, mintsem hogy komolyabb veszteségeket szenvedjenek. Magyarországon azonban eddig nem fordult elő ilyen eset – mondta Garamvölgyi László, az ORFK kommunikációs igazgatója.
A harmadik évezred maffiózóinak egyre ritkábban kell látványos erőszakos akciókat végrehajtaniuk, inkább internetes website-okat tesznek tönkre. Vagyis azzal fenyegetik meg az internetes kereskedelmi szolgáltatásokat üzemeltető cégeket, hogy ha nem fizetnek rendszeresen, a cégek internetes oldalai támadásokra számíthatnak.
A legújabb felmérések szerint a maffia ezen működése elsősorban a magas bűnözési rátájú Oroszországra jellemző. Vezető biztonsági szakértők úgy vélik, a dologban az a legszomorúbb, hogy ez ellen sem lehet védekezni, vagyis a cégek általában inkább kifizetik a havi összegeket a maffiának, mintsem hogy komolyabb veszteségeket szenvedjenek egy esetleges „támadás” miatt. Sajnos erről a bűncselekménytípusról is elmondható: a maffiózók mindig egy lépéssel a bűnüldözők előtt járnak.
Neil Barrett, a számítástechnikai biztonsági rendszerekkel foglalkozó Information Risk Management cég technikai igazgatója az üggyel kapcsolatban elmondta: az úgynevezett internetes védelmi pénzek szedése az utóbbi hónapokban vált gyakorlattá szervezett bűnözői körökben. Az alvilági csoportosulások eleinte elsősorban on-line kaszinókat fenyegettek meg, manapság azonban már lényegében egyetlen on-line szolgáltatásokat működtető cég sem érezheti magát biztonságban. Bevett szokás, hogy a bűnözők „bemutatkozásként” egy röpke tizenöt perces támadást indítanak a kiszemelt cég ellen, majd bejelentik, hogy egy bizonyos havi díj fejében garantálni tudják, hogy ilyen többé nem fordul elő.
Garamvölgyi László, az ORFK kommunikációs igazgatója lapunknak úgy nyilatkozott: a magyarországi on-line piac és annak szereplői nem olyan tőkeerősek, hogy érdemes lenne ellenük ilyen támadást intézni. Azt azonban hozzátette: amit az interneten el lehet követni, azt el is fogják követni, például a zsarolást. A kommunikációs igazgató tapasztalatai szerint azonban a hazai számítástechnikai cégek komoly biztonsági intézkedésekkel védekeznek a támadások ellen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.