Szerdahelyi Szabolcs, az ’56-os szervezet vezetője levelében kitért arra, hogy szerinte Sódor az ’56-os sortüzek relativizálására tett kísérletet abban a válaszlevelében, amelyben a főügyész megvédi a Legfőbb Ügyészség által is hibásnak kimondott nyomozást megtagadó határozatot elkészítő ügyészkollégáját.
Mint ismeretes, a Deport ’56 tényfeltáró bizottság panaszt nyújtott be a Legfőbb Ügyészség nyomozásfelügyeleti főosztályán a Fővárosi Főügyészségnek az 1956. október 25-i Kossuth téri sortűz ügyében hozott nyomozást megtagadó határozata ellen. A panasznak helyt is adtak, s elrendelték a nyomozást, majd októberben meg is született a vádirat. Ezt követően a Deport levelet írt Sódor Istvánnak, magyarázatot kérve: miként lehetséges az, hogy az előadó ügyész egy hatályon kívül helyezett legfelsőbb bírósági döntésre hivatkozva tagadta meg a nyomozást.
A levél szerint a fővárosi főügyész semmi kivetnivalót nem talált abban, hogy az előadó ügyész egy hatályon kívül helyezett bírói döntés jogi okfejtését találta meggyőzőnek és elfogadhatónak, mert ehhez szerinte joga van. Pedig ezt a döntést – fogalmaz a Deport levele – maga a Legfelsőbb Bíróság korrigálta, mivel az első határozatot törvénysértőnek találta.
A legfőbb ügyészi szerv is egyértelmű szakmai hibának minősítette a nyomozást megtagadó határozatot és annak okfejtéseit, azonban úgy fogalmazott: „a szakmai hiba, még ha ugyanazon ügyben többször is előfordul, nem ad kellő alapot olyan következtetés levonására, hogy a büntetőügyben eljáró hatóságot vagy a hatóság tagját politikai okok befolyásolták a döntés meghozatalában”.
Sódor István fővárosi főügyész lapunknak elismerte, hogy a nyomozást megtagadó határozat szakmailag hibás volt, ám azt leszögezte: sem őt, sem az eljáró ügyészt politikai megfontolások nem vezették. A fővárosi főügyész elmondta: azért állt ki kollégája mellett, mert szerinte a Legfelsőbb Bíróság egyedi döntései nem jogszabályok, így ha arra hivatkozásul tagadják meg a nyomozást – még ha az egy hatályon kívül helyezett döntés is –, nem sértenek törvényt. – Egyébként pedig amit a Legfőbb Ügyészség írt, azt elfogadom – tette hozzá Sódor István.
Szerdahelyi Szabolcs, a Deport ’56 elnöke lapunknak úgy nyilatkozott: ugyan a fővárosi főügyészt a Legfőbb Ügyészség nem mentette fel tisztségéből, ám közölték, hogy szakmai hibák történtek. Sódor István pedig levelében azzal érvelt, hogy az ügyészség választhat a bírósági döntések közül, ami igaz is, de egy törvénysértőnek ítélt döntést nem választhat az ügyészség – tette hozzá az elnök. Szerdahelyi Szabolcs hozzátette: ő is elfogadja a Legfőbb Ügyészség döntését, hiszen rámutatott az elkövetett szakmai hibára.
A hangfelvételek nyilvánosságra kerülése után káosz alakult ki a Tisza környékén