Szakmai hibák a sortűzperben

A Deport ’56 nevű tényfeltáró bizottság levélben kérte Polt Péter legfőbb ügyészt, hogy váltsa le a fővárosi főügyészt, Sódor Istvánt, mert sem politikai, sem szakmai szempontból nem tudták elfogadni a főügyész válaszát azzal kapcsolatban: miként fordulhatott elő, hogy az általa vezetett szervezet egy 1999-ben hatályon kívül helyezett legfelsőbb bírósági határozatra hivatkozással megszüntette az 1956. október 25-i Kossuth téri vérengzés ügyében az eljárást. A Legfőbb Ügyészség nem mentette fel Sódor Istvánt, de közölték: az ügyben több szakmai hiba történt.

2001. 12. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szerdahelyi Szabolcs, az ’56-os szervezet vezetője levelében kitért arra, hogy szerinte Sódor az ’56-os sortüzek relativizálására tett kísérletet abban a válaszlevelében, amelyben a főügyész megvédi a Legfőbb Ügyészség által is hibásnak kimondott nyomozást megtagadó határozatot elkészítő ügyészkollégáját.
Mint ismeretes, a Deport ’56 tényfeltáró bizottság panaszt nyújtott be a Legfőbb Ügyészség nyomozásfelügyeleti főosztályán a Fővárosi Főügyészségnek az 1956. október 25-i Kossuth téri sortűz ügyében hozott nyomozást megtagadó határozata ellen. A panasznak helyt is adtak, s elrendelték a nyomozást, majd októberben meg is született a vádirat. Ezt követően a Deport levelet írt Sódor Istvánnak, magyarázatot kérve: miként lehetséges az, hogy az előadó ügyész egy hatályon kívül helyezett legfelsőbb bírósági döntésre hivatkozva tagadta meg a nyomozást.
A levél szerint a fővárosi főügyész semmi kivetnivalót nem talált abban, hogy az előadó ügyész egy hatályon kívül helyezett bírói döntés jogi okfejtését találta meggyőzőnek és elfogadhatónak, mert ehhez szerinte joga van. Pedig ezt a döntést – fogalmaz a Deport levele – maga a Legfelsőbb Bíróság korrigálta, mivel az első határozatot törvénysértőnek találta.
A legfőbb ügyészi szerv is egyértelmű szakmai hibának minősítette a nyomozást megtagadó határozatot és annak okfejtéseit, azonban úgy fogalmazott: „a szakmai hiba, még ha ugyanazon ügyben többször is előfordul, nem ad kellő alapot olyan következtetés levonására, hogy a büntetőügyben eljáró hatóságot vagy a hatóság tagját politikai okok befolyásolták a döntés meghozatalában”.
Sódor István fővárosi főügyész lapunknak elismerte, hogy a nyomozást megtagadó határozat szakmailag hibás volt, ám azt leszögezte: sem őt, sem az eljáró ügyészt politikai megfontolások nem vezették. A fővárosi főügyész elmondta: azért állt ki kollégája mellett, mert szerinte a Legfelsőbb Bíróság egyedi döntései nem jogszabályok, így ha arra hivatkozásul tagadják meg a nyomozást – még ha az egy hatályon kívül helyezett döntés is –, nem sértenek törvényt. – Egyébként pedig amit a Legfőbb Ügyészség írt, azt elfogadom – tette hozzá Sódor István.
Szerdahelyi Szabolcs, a Deport ’56 elnöke lapunknak úgy nyilatkozott: ugyan a fővárosi főügyészt a Legfőbb Ügyészség nem mentette fel tisztségéből, ám közölték, hogy szakmai hibák történtek. Sódor István pedig levelében azzal érvelt, hogy az ügyészség választhat a bírósági döntések közül, ami igaz is, de egy törvénysértőnek ítélt döntést nem választhat az ügyészség – tette hozzá az elnök. Szerdahelyi Szabolcs hozzátette: ő is elfogadja a Legfőbb Ügyészség döntését, hiszen rámutatott az elkövetett szakmai hibára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.