Székely Zoltán az ügyészség vádirata szerint 1999-ben az Országgyűlés Környezetvédelmi Alap célfeladat albizottságának elnökeként megpróbálta egy emődi 464 millió forintos csatornaépítésre adott támogatás 30 százalékát megszerezni, illetve elérni, hogy az általa megjelölt céget vonják be az építésbe. A másik vádpont szerint Székely Zoltán az Országgyűlés közbeszerzéseket vizsgáló bizottságának elnökeként előbb 30, majd 20 millió forintot kért Balla Dániel vállalkozótól; a pénzt át is vette.
Székely Zoltán elmondta: több mint hetven önkormányzati közbeszerzési pályázatot vizsgáltak ki, mert nem volt önrészük a pályázóknak. Az emődiek irataiból – amit csak többszöri felszólítás után kapott kézhez – kiderült: 470 milliós jogosulatlan támogatáshoz jutottak a környezetvédelmi célalapból. A vélelmezett emődi szabálytalanságok miatt bejelentést tett Pepó Pál akkori környezetvédelmi és Pintér Sándor belügyminiszternél.
A képviselő merő hazugságnak és valótlanságnak nevezte az emődi polgármester azon állítását, miszerint ő a környezetvédelmi célalap bizonyos százalékát kérte volna, hiszen pénzügyileg lehetetlen lett volna 470 milliónak a 30 százalékát kihozni a polgármesteri hivatalból.
A második vádponttal kapcsolatban Székely Zoltán közölte: a szigethalmi csatornafejlesztési pályázat szemet szúrt neki, mert észrevette, hogy szelektálnak a kiírók, valamint a nyertes – a Balla Dániel érdekeltségébe tartozó – PMVCS Kft. árajánlata 125 millió forinttal magasabb volt a legolcsóbb árajánlatnál. Ezért kezdeményezte a közbeszerzési pályázat felülvizsgálatát.
Balla Dániellel a Kútvölgyi Kórházban találkozott, s ott említette neki a „dokumentum” kifejezést, mégpedig kétféle értelemben: különböző politikusokat és vállalkozókat a közbeszerzésekkel kapcsolatban leleplező iratokat értett ezen, vagy a „százalékos dokumentumról” beszélt, ami a kisgazdapárt támogatását jelentette volna. Erre Székely elmondta Ballának, hogy lehet támogatni a pártot, de csak a törvényben előírt 500 ezer forinttal, és csekken befizetve. A kisgazdák támogatásáról szólva a képviselő tréfásan megjegyezte: több támogatójuk Horn Gyula, Kuncze Gábor vagy éppen Katona Kálmán nevét írta rá a több százezer forintos csekkre.
Miután a közbeszerzést újból Balla cége nyerte meg, és ráadásul egy másik céggel alvállalkozói szerződést kötött tíz nappal azelőtt, hogy kihirdették volna a pályázat eredményét, Székely Zoltán a közbeszerzési döntőbizottságnál megtámadta a határozatot, de állítása szerint tovább nem foglalkozott az üggyel. A Gellért Szállónál történt tettenérésével kapcsolatban azt hangoztatta: politikusokat terhelő bizonyítékokat akart átvenni Ballától, aki csak kocsijában mutatta meg „teátrális mozdulatokkal” a táskában lévő 20 millió forintot. Szerinte mindvégig érezhető volt az illegálisan rögzített felvételeken az irányítottság és a provokáció.
A tárgyalás pénteken a másodrendű vádlott és tanúk meghallgatásával folytatódik.
Nem szeretnénk, ha csak a liberális, baloldali hangok hallatszódnának