Székely-ügy: vallottak a polgármesterek

A Székely Zoltán volt kisgazda, jelenleg független országgyűlési képviselő elleni, minősített vesztegetés miatt indult büntetőper tegnapi tárgyalásán azokat a polgármestereket is meghallgatták a Fővárosi Bíróságon, akiket – vallomásuk szerint – Székely választás elé állított: vagy bevonják a csatornaépítési beruházásokba a Csőszer Rt.-t, vagy fizetnek neki a céltámogatási összegekből harminc százalékot.

2001. 12. 13. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lehóczki István emődi polgármester tanúvallomása szerint Székely Zoltán 1999 augusztusában a települési csatornaberuházásra igényelt, de még ki nem fizetett környezetvédelmi alap cél-előirányzati (KAC) támogatás 30 százalékát kérte tőle, illetve az általa megjelölt beruházót, a Csőszer Rt.-t akarta bevonatni a munkálatokba.
Székely Zoltán ezzel szemben azt állította: a KAC 30 százaléka csaknem 140 millió forint volt, amit képtelenség lett volna egy ilyen kis önkormányzattól követelni, már csak azért is, mert a kincstár a pénzt mindig azután utalja át a település számlájára, ha az elkészült beruházásról az önkormányzat benyújtotta a számlákat.
Borsodszirák polgármestere, Orosz József azt közölte: Székely Zoltán 1999 nyarán hívta fel őt azzal, hogy gondokat észlelt a csatornázásra kiírt közbeszerzési pályázat lebonyolításában, és célszerű lenne, ha a Csőszer vagy a Betonútépítő nyerne a pályázaton a Magyar Aszfalt vezette konzorcium helyett. A polgármester ezután meghívta Székely Zoltánt és szakértőjét, F. Zsoltot, a másodrendű vádlottat a településre. A vádlottak állítása szerint a vallomás nem tért ki arra, hogy a polgármester 570 millió forintért bérbe adta azt a felületet, amelyen a csatornázási munkálatokat tervezték, annak a cégnek, amely a beruházást végezte. Épp 570 millió forint volt a település önrésze a beruházásban. Ezért a Közbeszerzési Döntőbizottság a pályázatot megtámadta, és új eljárásra kötelezte a települési bizottságot. Még a versenyhivatal is elmarasztalta a települést azért, mert egy konzorciummal akart szerződni. Székely szerint ennek ellenére a borsodi község szép csendben mégis megkötötte a szerződést a Magyar Aszfalttal.
Pelles György, a Csőszer Rt. vezérigazgatója Emőd kapcsán csodálkozott, hogy nem cége kapta meg a munkát, hiszen tudomása szerint a legjobb árakkal pályáztak. A szigethalmi pályázattal kapcsolatban pedig kijelentette: olyan primitív technikával zárták ki a Csőszert a pályázatból, hogy még akkor sem kéne neki a munka, ha utóbb a Csőszer nyerte volna el azt.
Az ügy tárgyalását pénteken tanúk meghallgatásával folytatja a bíróság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.