Tíz év börtön a bombagyárosnak

A bombagyárosként elhíresült német állampolgárságú Dietmar Clodót tíz év börtönbüntetésre ítélte a Fővárosi Bíróság szombaton kihirdetett elsőfokú, nem jogerős ítéletében. A bíróság bűnszervezet tagjaként elkövetett, robbanóanyaggal és lőfegyverrel visszaélés, illetve magánokirat-hamisítás miatt találta bűnösnek Clodót, akit Magyarországról is kiutasított.

2001. 12. 31. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fábián Ákos ügyvéd, Clodo védője az ítélet után elmondta: szerinte viszonylag enyhe ítélet született ahhoz képest, hogy halmazatban akár húszéves börtönbüntetést is kaphatott volna védence. Clodo vádlott társa, az ukrán–izraeli állampolgárságú Leonid Kolchinskyt bűnszervezet tagjaként elkövetett, robbanóanyaggal és lőfegyverrel visszaélés miatt 8, míg az ukrán Vlagyimir Volkovot bűnszervezet tagjaként elkövetett, robbanóanyaggal viszszaélés miatt 5 év börtönbüntetéssel sújtotta a bíróság. Őket is kiutasították az országból. Az ügyész súlyosításért fellebbezett, a vádlottak felmentést kértek.
Clodo az utolsó szó jogán előadta: rendőrségi provokációnak tartja, hogy fedett nyomozó rendelt és vásárolt tőlük bombát, továbbá állította, hogy a bombagyáros nem ő, hanem éppen az ügyben legfontosabb terhelő tanúként felvonultatott ukrán Leonid Stecura volt. A bíróság azonban az ítélet indoklásában kifejtette: szó sem volt rendőrségi provokációról. Clodo a fedett nyomozó, illetve a rendőrséggel együttműködő Stecura megrendelésére több nap múlva szállította a robbanószerkezetet. Ennyi idő alatt képtelenség lett volna berendezni a profi bombagyártó labort. A vádlottak pilisszentlászlói, illetve fővárosi ingatlanjaiban tartott házkutatásokon több olyan robbanószerkezetet, bombaalkatrészt, fegyvert, valamint robbanóanyagot találtak, amelyekről nem is volt szó az álvásárlások során. Az eljárás során megállapítható volt a bűnszervezet megléte is, hiszen a vádlottak hierarchikus és a feladatok elvégzésére épülő rendben szervezték munkájukat. A bűncselekményekre pedig haszonszerzés céljából szövetkeztek. Clodo volt az irányító, illetve az elektrotechnikai kérdésekkel foglalkozó személy, Kolchinsky a vegyész, Volkov pedig kisegítő laboráns feladatokat látott el.
A bíróság súlyosbító körülményként értékelte, hogy a vádbeli időszakban történt robbantásos bűncselekmények sokkolták a magyar társadalmat, és riadalmat, félelmet keltettek. Rámutatott arra is, hogy az elkövetők külföldi állampolgárok, és azért jöttek Magyarországra, hogy bűncselekményeket kövessenek el, jól példázza ezt, hogy Clodo éppen pénzhamisítás miatt jogerős büntetését tölti. S ilyen emberekre nincs szüksége az országnak.
Mint ismert, a vádlottakat a rendőrség 1998 júniusában fogta el egy fedett nyomozó, valamint a jelenleg emberölés kísérletében való felbújtás miatt előzetes letartóztatásban lévő Leonyid Stecura ukrán–izraeli állampolgár segítségével.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.