Végeláthatatlan Elzett-panama

Beadta fellebbezését a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Főügyészség abban a perben, amely az ismert zárgyártó cég, a sátoraljaújhelyi Elzett-Certa Rt. egykori gazdasági igazgatója, Sz. János és egy miskolci cég, a Tescont Kft. ügyvezetője, J. László ellen indult.

2001. 12. 28. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ugyanott kezdődött a történet, mint az úgynevezett nagy Elzett-ügy: a kilencvenes évek elejére a sátoraljaújhelyi Elzett-Certa Rt. pénzügyi helyzete igencsak megromlott. Döntés előtt álltak: csődöt jelentenek, vagy megpróbálnak hosszú lejáratú hitelt fölvenni beruházásokra, új programokat beindítani, s ezzel stabilizálni a működést. Végül is 1991 júniusában az igazgatóság döntött: négy beruházás megvalósítására hitelt vesznek fel. A vádirat szerint erre szerződést kötöttek egy milánói székhelyű olasz céggel, a San Marco Progettivel, hogy a generálkivitelezést ők végzik. Az Elzett-Certa a beruházásokat hitelből akarta finanszírozni, amelyre egy angol bankkal szerződött; mind a négy programra külön hitelösszeget állapítottak meg.
A San Marco Progetti elkezdte egy ultrakönnyű repülőgépmotorgyártó üzemegység, valamint egy üdítőitalos alumíniumpalack gyártásához szükséges gyáregység felépítését. A miskolci Tescontnak pedig az üzemcsarnok épületének minősítését, szakhatósági hozzájárulásokat, alkalmassági építési bizonyítványt és más okiratokat kellett beszereznie. A megbízást a Tescont 1992 áprilisában írta alá. A fizetésben úgy állapodtak meg: a kft. számlákat nyújt be, s az Elzett-Certa váltót állít ki, amivel a saját bankszámláját terheli, de a Tescont innen jogosult leemelni az összegeket. A vád szerint így 1992 augusztusától szeptember végéig az Elzett-Certa gazdasági igazgatója öt váltót állított ki a Tescont részére. Sz. János az öt váltót összesen 105 millió forint értékben állította ki. Négy váltóra megtörtént a teljesítés. Ám az egyik 35 milliós névértékű váltót J. László úgy akarta beváltani az Elzett-Certa bankjánál, hogy Sz. János korábban kifizette a cégének az ugyanilyen összegű tartozását, s erről tudott is a kft. ügyvezetője. A beváltáskor a bank felhívta az Elzett-Certát, hogy kifizetheti-e a váltót a Tescontnak. Sz. János úgy tájékoztatta a bankot: a 35 milliót már kifizette J. Lászlónak, így a váltót ne fizessék ki. Ám – mivel a váltó értékpapír, átruházható és értékesíthető – J. László a váltót átadta a Merkantex Kft. nevű cégnek, ugyanilyen öszszegű tartozása fejében. A kft. azonban nem váltotta be a váltót, mert ő is tartozott egy harmadik cégnek, és átadta a Bonus Eco felszámolócégnek. Ennek a cégnek viszont a bank a fenti okok miatt nem fizetett, így az polgári perbe fogta a bankot, amelyet meg is nyert, hisz a váltó érvényes volt. Így az Elzett-Certa Rt. vagyonát a kamatokkal együtt 38 millió forint kár érte.
A bíróság első fokon Sz. János esetében még a hanyag kezelést sem állapította meg, bűncselekmény hiányában mentette fel, mivel indoklása szerint nem volt okozati összefüggés az Elzett-Certának okozott kár és az ő munkája között. J. László beismerte tettét, és elfogadta a bíróság döntését, így – miután az ügyészség is elfogadta a büntetést – az ítélet esetében jogerőre emelkedett. Az ügyészség azonban kérte Sz. János bűnösségének a megállapítását, így esetében a döntés nem jogerős.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.