Kevés a hajléktalanszálló

A magyarországi városok közül Pécsett jutna a legtöbb hajléktalan, szám szerint 33 fő egy éjjeli menedékhelyre – derül ki a Szociális és Családügyi Minisztérium felméréséből.

2002. 01. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felmérték a vizsgálat során az országban működő összes átmeneti szálló és éjjeli menedékhely állapotát. Megállapították, hogy az épületek 65 százaléka öt éven belül részleges vagy teljes felújítást igényel, 6 százalékát pedig le kell bontani.
Megnézték azt is, hogy hány hajléktalan jutna egy éjjeli menedékhelyre. A legrosszabb helyzet a nagyvárosokat jellemzi, bár a főváros a középmezőnybe tartozik. Pécsett 33, Szegeden 29, Debrecenben 24, Ózdon 19, Nyíregyházán és Budapesten 15, Miskolcon 13, Dunaújvárosban 10 fedél nélküli jutna egy éjjeli menedékhelyi férőhelyre. A tavaly augusztus–szeptemberben készült felmérés szerint a vizsgált településeken az átmeneti elhelyezést nyújtó férőhely a hajléktalanok 14 százalékának elegendő. Az átmeneti elhelyezést nyújtó intézmények 45 százalékának ideiglenes működési engedélye van, két intézmény nem rendelkezik semmilyen működési engedéllyel. Ez azt jelenti, hogy a vizsgált intézmények 45 százaléka felel meg teljesen a tárgyi, személyi, szakmai előírásoknak.
A megkérdezett intézményvezetők szerint a szálláshasználók 46 százalékának másfajta elhelyezésre – egészségügyi vagy fogyatékkal élők intézményére – lenne szüksége. Az intézmény szolgáltatásait igénybe vevők 24 százalékának állandó munkahelye volt, 26 százalék pedig rendszeresen végzett alkalmi munkát.
A vizsgált kilenc településen több mint 400, közterületen és nappali melegedőben tartózkodó hajléktalant kérdeztek meg az intézményekkel kapcsolatos tapasztalataikról és igényeikről. Kiderült: a férfiak 23 százaléka, a nők 44 százaléka még soha nem aludt szállón. A megkérdezettek 78 százaléka egy hónapnál, 55 százaléka fél évnél, 39 százaléka egy évnél, 11 százaléka pedig három évnél régebb óta éjszakázik közterületen. Arra a kérdésre, miért nem a szállón töltötte az éjszakát, a legtöbben a zsúfoltságot, a sorban állást, a rendszeres lopást és verekedést jelölték meg okként.
Nyitrai Imre, a szociális tárca helyettes államtitkára elmondta: a felmérés alapján hosszú távú szakmai koncepciót dolgoztak ki, amelyet ma országos konferencián bocsátanak a kis- és nagyszolgáltatók, valamint az önkormányzatok rendelkezésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.