Kossuth téri sortűz: áprilisban indul a per

Április 10-re tűzte ki soron kívül a Fővárosi Bíróság az 1956. október 25-i Kossuth téri sortűz perének tárgyalását. A Fővárosi Főügyészség E. Józsefet az 1949-es genfi egyezmény alapján társtettesként több emberen emberöléssel megvalósított emberiség elleni bűncselekménnyel vádolja. A parlament előtt 60 ember halt meg.

2002. 02. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vádirat szerint 1956. október 23-án – a forradalmi események hírére – E. József, aki a kormányőrség operatív alosztályának vezetője volt, önként, külön erre vonatkozó parancs nélkül, emberei egy részével bevonult a Magyar Dolgozók Pártja Központi Bizottságának székhelyére, az V. kerületi Akadémia utcai épületbe. A civil ruhás, de géppisztolyokkal fölfegyverkezett kormányőrök feladata a pártközpont védelme volt, mivel a párt – a Szovjet Kommunista Párt egyes vezetőinek részvételével – Központi Bizottsága október 25-én ülést tartott. Az épületet még több, toronygépfegyverrel felszerelt szovjet harci jármű is védte.
Ezen a napon délelőtt 10 óra körül a Parlament elé, a Kossuth térre fegyvertelen tüntető tömeg érkezett. A forradalmárok feltételezett támadásával szembeni védelmet kormányőrök és a Parlament körül legyezőszerűen felállított szovjet harckocsik látták el. A vádirat szerint a mind nagyobb létszámúvá dagadó tömeg és a szovjet harckocsizók között párbeszéd indult, amit azok elöljárói vészhelyzetként értékeltek. A szovjet parancsnokok a tér kiürítésére adtak parancsot, így a pártközpont előtti harckocsik is megindultak a Parlament felé és riasztólövéseket adtak le.
Ezt követően – azóta is tisztázatlan okok miatt – a téren tartózkodó mintegy 3000 fős tömegre a szovjet harckocsikból repeszgránátokat és géppuskasorozatot adtak le. Részben azonosítatlan kormányőrök is géppuskasorozatot lőttek a tömegbe, feltehetően a teret övező középületek tetőterében elfoglalt lőállásokból. Eközben a vádlott, E. József, és egy időközben meghalt kormányőr ugyancsak kiment az utcára a csetepaté hallatára, és lőállásukat elfoglalva több sorozatot adtak le a Kossuth téren, részben ott menedéket kereső, részben menekülni kívánó tüntetőkre. A vádlott által leadott lövések következtében megsérült, vagy meghalt személyek számát utóbb megállapítani nem tudta a nyomozó hatóság. A tüntetők közül mintegy 60 ember vesztette életét és további mintegy 15 személy sebesült meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.