Nő az eredményes vádemelések száma

A büntetőbíróság előtti ügyészi tevékenység tavalyi alakulásáról adott ki gyorstájékoztatót a Legfőbb Ügyészség. A statisztikai adatok szerint az ügyészek tavalyi váderedményessége a 2000-es adathoz képest (ami 96,2 százalék volt) 0,3 százalékkal emelkedett. Azonban a két évnél is tovább húzódó büntetőeljárás tekintetében ötéves viszonylatban a tavalyi év számadatai voltak a legmagasabbak. Ez 22,2 százalékot jelent.

2002. 01. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A megyei ügyészségek tavalyi munkáját összesítő számadatok hasonló képet mutatnak, mint az 1999-es év adatai. Azonban a 2000-es számok tükrében látható, hogy tavaly megnőtt a jogerős bírósági határozattal befejezett ügyek száma az országban. Ez 72 087 ügyben valósult meg. A lezárt ügyek vádlottainak száma is jelentős növekedést produkált. Tavaly számuk 105 203 volt. A legszembetűnőbb emelkedést az úgynevezett bíróság elé állítás intézménye és az abban szereplő vádlottak száma mutatja. Az előbbi kategóriába 7617 ügy tartozott. Azonban az úgynevezett tárgyalás mellőzésével meghozott bírósági határozatok száma (ami tavaly 19 275 volt) kicsivel emelkedett a tavalyi évben, ám 1997-től 2000-ig évről évre csökkenő tendenciát mutatott.
A legtöbb jogerős bírósági határozattal befejezett ügy – a fővároson kívül – Borsod-Abaúj-Zemplén megyében volt, ahol 6735 aktát zárhattak le. Az ezekben szereplő vádlottak száma 11 238 volt, ami meglehetősen magas a többi megye 2000 és 8000 közötti vádlotti számához képest. A legkevesebb jogerős bírósági határozattal befejezett ügy (1423) Nógrád megyében volt tavaly, az ezekben szereplő vádlottak legalacsonyabb számát azonban Vas megyében mérték. Ez 2034 perbe fogottat jelent.
A tavaly első fokon tárgyalt ügyek 74,1 százaléka jogerőre emelkedett, de amely ügy mégis a másodfokú bírósági eljárásra lett fölterjesztve, ott a másodfokú ügyész az esetek 87,4 százalékában osztotta az elsőfokú ügyész jogi álláspontját. Az első fokú határozat ellen bejelentett összes fellebbezés 27,3 százalékát az ügyészek terjesztették elő. Az ügyészi fellebbezések leggyakoribb oka a kiszabott büntetés mértékének, súlyának vitatása volt a tavalyi évben. Azonban másodfokon, a büntetés súlyosbítása végett fenntartott ügyészi fellebbezések 59,1 százaléka eredménytelen volt. Viszont az első fokon tárgyalt 45 517 ügyből 33 715 (azaz az ügyek 74,1 százaléka) első fokon jogerőre emelkedett.
A nyomozás elrendelésétől az esetek 31,6 százalékában 1-2 hónapon belül jutottak el az ügyek a vádemelésig. Az elsőfokú bíróság pedig az ügyek 44 százalékában ugyanennyi idő alatt hozta meg határozatát. Az ügyek majd 40 százalékát a bíróságok több mint hat hónapon túl fejezték be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.