A személy elleni bűncselekmények száma 26,1 százalékkal nőtt tavaly – áll a jelentésben. Ezen belül pedig a emberölésből 47-tel többet követtek el. Az erőszakos, garázda jellegű bűncselekmények is kismértékű emekedést mutattak a tavalyi évben.
A vagyon elleni bűncselekményekből – ez érinti a lakosságot a leginkább – kevesebb volt. Ezzel együtt is az összes ismertté vált bűncselekmények 68,7 százaléka e kategóriában történt 2001-ben, s az általuk okozott kár 113 milliárd forint volt, amely 18,1 százalékkal több, mint amit az előző évben mértek. Így a zsebtolvajlások száma 7782 esetről 7115-re, a betöréses lopásoké 71 625-ről 68 499-re, míg az autólopásoké pedig 10 022-ről 8363-ra csökkent. Ebben a kategóriában a rablások közmegítélése a legsúlyosabb: e bűncselekménytípusból öt százalékkal kevesebb volt tavaly, mint 2000-ben. Nagyobb mértékű emelkedést – mintegy 30 százalékosat – egyedül a felderített csalások mutattak.
A házasság, a család, az ifjúság és a nemi erkölcs elleni bűncselekmények száma kismértékben, 8,2 százalékkal csökkent, míg a közlekedési bűncselekmények száma csaknem ugyanannyi volt, mint amennyi tavaly előtt ismertté vált.
Az államigazgatás, igazságszolgáltatás és a közélet tisztasága elleni bűncselekmények körébe tartozó vesztegetések száma jelentős, 37,2 százalékos növekedést mutat. Hivatalos személy elleni erőszak hatvanhattal kevesebb, 736 volt.
Ellentmondásos irányokat mutat a gazdasági bűncselekmények statisztikája. Kisebb az elkövetési érték: 32,5 milliárd forint (6,1 százalékos a csökkenés). Ezen belül viszont jelentős mértékben, 40,7 százalékkal nőtt az adó- és társadalombiztosítási csalások száma az előző évi adatokhoz mérten. Mintegy felére apadt a pénzhamisítások száma. Szintén csökkenő tendenciát mutat a deviza-bűncselekmények száma, amely 387 esetről 282-re esett, a vámorgazdaságok mennyisége 17,4 százalékkal nőtt.
A bűnüldözési adatok is érdekesen alakultak, hiszen a rendőrség a legtöbb ismertté vált esetben, 58,7 százalékban megszüntette a nyomozást. Átlagosan tizenkilenc nappal több idő kellett egy-egy nyomozás befejezéséhez, mint arra korábban szükség volt. Így átlagosan 134 nap telt el a nyomozás elrendelésétől a lezárásig.
Mindezek összegzéseként a 2001-es statisztika szerint százezer lakosra 4637 bűncselekmény jutott, azaz 150-nel több, mint egy évvel korábban.
Összeverték a románok, mert magyar - videó