Eddig a fővárosban a legnagyobb támogatást a negyedik kerület kapta a Gazdasági Minisztériumtól. A városrész öszszesen közel 900 millió forinthoz jutott az államtól a bérlakásépítések segítésére. Ezért három alkalommal pályáztak a kerület vezetői – tudtuk meg Hock Zoltán alpolgármestertől. A Gazdasági Minisztérium 400 millió forintos támogatásával sikerült felépíteni Káposztásmegyeren egy társasházat, amelyhez jelenleg választják ki a bérlőket. A Széchenyi-terv lakásprogramjának meghirdetése után újra pályáztak a minisztériumnál. Ehhez felhasználhatták önrészként azt az összeget, amely a fejlesztési forrásokból maradt a korábbi állami támogatás eredményeként. Újabb 350 millió forintot nyertek százhúsz bérlakás megépítésére, és már elkezdődtek a második társasház alapozási munkái. Ezt követően nyújtottak be pályázatot a volt munkásszálló felújítására, egy fiatal házasok lakáshoz juttatását elősegítő „fecskeház” kialakítása érdekében. Az új káposztásmegyeri társasházat szeptemberben, a „fecskeházat” június végén adják át a bérlőknek.
– A Terézvárosban egy huszonkét lakásos, költségalapú bérlakás építését határozták el, és ehhez 127 millió forint támogatást nyertek a Gazdasági Minisztériumtól – tájékoztatott Óra Krisztina, a VI. kerület sajtóreferense. A közbeszerzési eljárás még folyik, de idén megépítik az ingatlant a Székely Bertalan utcában, ahol több lakástípust létesítenek majd, a harminc négyzetméter alapterületűtől a nyolcvan négyzetméteresig.
– A fővárosi önkormányzat 150 millió forintot nyert bérlakásépítésre, és ebből használt lakásokat vásárolnak a lakásállomány bővítésére – közölte Egerfai József, a szociálpolitikai és lakásügyi bizottság alelnöke. Elképzeléseik szerint az önerővel kiegészített 300 millió forintos forrásból megvehetnek 39 használt lakást, amelyeket a speciálisan rászorultaknak ajánlanak fel. A bérlés feltételeiről később döntenek majd.
A Dankó utcai üres önkormányzati telkeken épül fel az a mintegy hatvan szociális bérlakás, amelyek finanszírozására a Széchenyi-terv pályázatán nyert el 204 millió forintot a kerület – mondta el lapunknak Gotthard Gábor, Józsefváros alpolgármestere. Ehhez az összeghez további 200 millió forintot tesz hozzá a kerület. Az építkezés várhatóan még az év első felében megkezdődik.
A XI. kerület két pályázatával nyert bérlakás-építési támogatást – tájékoztatott Szőke László, alpolgármester. Eddig egy ötvenlakásos épület kivitelezését kezdték el a Fehérvári út és az Albertfalva utca sarkán, ehhez 174 millió forintot kaptak az államtól.
A legfeljebb negyven négyzetméter alapterületű lakhelyeket augusztus elsején adhatják át a bérlőknek. Közbeszerzési pályázatot írtak ki a Fraknó utcai nyugdíjasotthon tetőbeépítésére, erre több mint 167 millió forintot ad a minisztérium. Emellett pályázatot nyújtottak be egy 84 lakásos „fecskeház” megépítésére is, ezt a Fehérvári és az Építész utca sarkán hozhatják létre a támogatás elnyerése esetén.
Összesen 667 millió forintot nyert a Széchenyi-terv pályázatán a XII. kerületi önkormányzat, ehhez az összeghez a városrész további 286 millió forintot tett hozzá. Az összegből nem építkeznek, hanem összesen 163 szociális bérlakást vásárolnak. Ide költöztetik be ugyanis a Nagyenyed utca három kiürítendő épületének lakóit.
Támogatásban részesült Pestszentlőrinc-Pestszentimre és Budafok-Tétény önkormányzata is. Három négylakásos bérház építésére nyert támogatást Budafok-Tétény önkormányzata a Gazdasági Minisztériumtól a Széchenyi-terv keretében. Nemrég elkészültek az első lakások, a nagytétényi Bucó utcában. A helyhatóság több mint ötvenmillió forintot kapott a minisztériumtól, és ezért tizenkét lakás megépítését vállalta a kerületben. A helyi vagyont kezelő Vax XXII. Rt. arról tájékoztatott, hogy az önkormányzat elképzeléseiben nyolc ház létrehozása szerepel, ebből az első három épület felhúzására kaptak állami forrásokat. Öt és félmillió forintos állami támogatással létesíthettek olyan önkormányzati bérlakásokat, amelyeket elsősorban a rászoruló fiatal családoknak ajánlanak fel. A XVIII. kerület több min 130 millió forintot nyert bérlakásépítésekre.
Összesen 625 milliós támogatást adott a minisztérium a Széchenyi-terv keretében eddig Pest megyének. Aszód, Pécel, Százhalombatta és Visegrád részesült a bérlakásépítésre szánt állami forrásokból. Ezen- kívül Vác, Szentendre, Gödöllő és Kartal pályázatait bírálták el kedvezően.

Mostantól szigorúbb vagyonnyilatkozatot kell tennie az EP-képviselőknek