Letöltendő börtönbüntetést és vagyonelkobzást indítványozott vádbeszédében az ügyész a 804 millió forintos csalással vádolt Tocsik Mártára a megismételt elsőfokú eljárásban tegnap a Fővárosi Bíróságon. A szintén különösen nagy kárt okozó, folytatólagosan elkövetett csalással vádolt másodrendű vádlottra, Liszkai Péterre is börtönbüntetést indítványozott az ügyész. Ugyanilyen büntetést szabna ki a zsarolással vádolt Boldvai Lászlóra, az MSZP egykori pénztárnokára, illetve Vitos Zoltán MSZP közeli vállalkozóra és Budai György SZDSZ-hez közel álló üzletemberre.
Az ÁPV Rt. különösen nagy kárt okozó hanyag kezelés vétségével vádolt négy egykori igazgatósági tagjára pedig felfüggesztett fogházbüntetést javasolt az ügyész. Szerinte annak ellenére, hogy jórészt csak közvetett bizonyítékok állnak rendelkezésre a zsarolás vádjával kapcsolatban, Tocsik Mártát mégis bizonyíthatóan megzsarolta Vitos Zoltán, Budai György és Boldvai László azzal, hogy ha nem utalja át cégük számlájára a sikerdíjának egyharmadát, akkor eleshet az ÁPV rt.-s munkától. Ha Tocsik Márta bűnössége bebizonyosodik, kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztésre számíthat.
Az ügyész vádbeszédében kiemelte: Tocsik Márta olyan ajánlatot tett az ÁPV Rt.-nek, amelyben azt a látszatot keltette, hogy úgy tárgyi, mint személyi és technikai feltételei megvannak ahhoz, hogy az önkormányzatok belterületi földjei ellenértéke kiadásának problémáját képes megoldani. Az ügyész szerint azonban ezt a munkát valójában az önkormányzatokat képviselő Vektor Rt. végezte el. Ezért jogtalanul vette fel tehát a 804 millió forintos sikerdíjat Tocsik Márta – vélekedett az ügyész vádbeszédében.
Az ügyész szerint Liszkai Péter, az ÁPV Rt. egykori vezető jogtanácsosa azt a hamis látszatot keltette, hogy a belterületi földek kiadásának problémáját csak Tocsik Márta tudta rendezni, s személyét és munkáját az ÁPV Rt. igazgatósága előtt felnagyította.
A vádbeszédben elhangzott: az ÁPV Rt. igazgatóságának tagjai, Spanyol József, Bessenyei Zoltán, valamint Lascsik Attila volt vezérigazgató és Szokai Imre egykori elnök megalapozatlanul döntöttek a külső tanácsadó megbízásáról, holott semmilyen információjuk nem volt Tocsik Márta személyével, szakmai referenciáival, hátterével kapcsolatban. Vitos Zoltán, Bolvai László, Budai György pedig pártbeli kapcsolataikat kihasználva, elvégzett munka nélkül, a tanácsadó asszony megzsarolásával szerezték meg Tocsik sikerdíjának egy részét – mondta az ügyész.
A zsarolás vádpontjának értékelése kapcsán az ügyész arra is rámutatott: felhasználható Tocsik 1996-ban, a rendőrségen tett, később visszavont vallomása, amelyben elismerte, hogy Boldvai László, Budai György és Vitos Zoltán megzsarolta. Kilenc nappal azután ugyanis, hogy Budai találkozott az ÁPV Rt. egyes vezetőivel, találkozóra hívta Tocsik Mártát és Boldvai Lászlót, ahol közölték a tanácsadó asszonnyal, hogy utaljon át két céghez – az Utilitas Rt.-nek és az Arány Rt.-nek – több mint 340 millió forintot, sikerdíjának megfelelő százalékát, ha nem akarja elveszíteni az ÁPV Rt.-s munkát. Sem az Arány Rt. sem az Utilitas Rt. nem végzett azonban munkát Tocsik Mártának. A jogásznő a rendőrségen elmondta: Budai György és Vitos Zoltán többször figyelmeztette, hogy „ki ne nyissa a száját”.
A per pénteken – Tocsik Márta és Liszkai Péter védelmében elhangzó – védőbeszédekkel folytatódik.
Magyar Péter 10 leggyalázatosabb mondata