Gyanús esetek kopogtatócédulákkal

Több, választási visszaélésre gyanút adó eset is történt tegnap Budapesten a VIII., a X. és a XIII. kerületben. Kőbányán és Angyalföldön postaládákat is feltörtek ismeretlenek, valamint postásoktól megpróbálták megszerezni a kikézbesítendő szelvényeket.

2002. 02. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunk értesülései szerint Józsefvárosban tegnap egy állampolgár 48 ajánlószelvényt vitt be a VIII. kerületi önkormányzat jegyzőjéhez azzal, hogy a kézbesítő a kezébe nyomta a kopogtatócédulákat, mondván, csináljon vele, amit akar. A polgármesteri hivatalban jegyzőkönyvet vettek fel az ügyről. Marosi György kerületi jegyző lapunk kérdésére elmondta: nem győződött meg százszázalékosan a jogsértésről, mivel őt úgy tájékoztatta a választási területfelelős, illetve a kézbesítő – akik nem postások, hanem a hivatal alkalmazottai –, hogy a szelvényeket bedobták a postaládákba. Hozzátette: az érintettek megbízását visszavonták. Egy másik üggyel kapcsolatban Győri Béla, a MIÉP szóvivője kijelentette: józsefvárosi lakosként családjának összes tagja megtalálta a postaládában a kopogtatócédulákat, kivéve őt.
A Győri Béla nevére szóló ajánlószelvényt egyik ismerőse fedezte fel egy utcai kuka tetején több cédulával együtt. Elmondása szerint 53 ajánlószelvényt találtak meg az utcákon, köztük olyanokét, akik közel állnak a MIÉP-hez.
A szóvivő felháborítónak nevezte az esetet, és az ügy azonnali kivizsgálását kérik a helyi, illetve a Fővárosi Választási Irodától. Marosi György kerületi jegyző lapunk kérdésére képtelenségnek nevezte Győri Béla állításait. Mint fogalmazott: mindenki megkapta az ajánlószelvényt, így az Győri Bélához is eljutott, erről külön megkérdezte a kézbesítőt, aki ezt alátámasztotta. Győri Béla a jegyző mondataira reagálva közölte, hogy feljelenti Marosit a Fővárosi Választási irodánál, mivel szerinte a jegyző képtelen biztosítani a törvényességet. Az ajánlási szelvények eltűnésével kapcsolatban Tiba Zsolt főjegyző, a Fővárosi Választási Iroda vezetője elmondta: a VIII. kerületben nem a Magyar Posta kézbesítette ki a kopogtatócédulákat, hanem a kerületi hivatalnokok. Mint mondta, nem tartja valószínűnek, hogy valaki szándékosan nem jutatta volna el az ajánlócédulákat a címzettekhez, a hanyagságot pedig a kerületi jegyző szankcionálhatja. Hozzátette: három év letöltendő börtönbüntetést kockáztat az, aki ajánlási szelvényeket lop. Tiba Zsolt könnyen elképzelhetőnek tartja, hogy a lopott szelvényeket valaki vagy valakik nem saját érdekükben akarják majd felhasználni, hanem ellenfeleiknek kívánnak kellemetlenséget okozzni. Lapunk kérdésére elmondta: ha egy név alatt több ajánlási cédulát találnak, érvénytelenítik az összes szavazatot, illetve meghallgatják az adott személyt, hogy melyiket ismeri el sajátjának. Tiba Zsolt szerint alapvető probléma, hogy nem tudják, kinek áll érdekében az ajánlócédulák megszerzése.
Választási csalás gyanúját megalapozó jelenségről, ajánlási szelvények eltulajdonításáról, erőszakos megszerzéséről szerzett tudomást az Országos Választási Iroda is – jelentette be Luczai Zsuzsanna jogi szakértő. Elmondta: a főváros több kerületében, például a X. és a XIII. kerületben is felfeszítették a levélszekrényeket, és ellopták azokból az ajánlási szelvényeket. Kifejtette: a számítógépes ellenőrző rendszer kiszűri a kettős ajánlás lehetőségét.
A Magyar Posta Rt. rendőrségi feljelentést tett, és értesítette az Országos Választási Irodát azokról az esetekről, amikor a posta munkatársaitól ismeretlenek Budapest egyes körzeteiben, anyagi ellenszolgáltatás fejében a kopogtatócédulákat akarták megszerezni.
A posta közleménye szerint a dolgozók megtagadták a kopogtatócédulák átadását, és azonnal jelentést tettek az esetekről. A Magyar Postához néhány ügyféltől érkezett olyan jellegű bejelentés is, hogy ismeretlenek feltörték a postaládájukat, amelyek vélelmezhetően kopogtatócédulákat is tartalmaztak. A postások feljelentései alapján a rendőrség nyomozást rendelt el, de emellett arra is szükség van, hogy az a választópolgár, akinek ellopták ajánlási szelvényét, maga is feljelentést tegyen a rendőrségen. Függetlenül az eddig ismertté vált esetektől, a választások folyamatára és eredményére ezek nincsenek hatással. A 8,1 millió ajánlószelvény bőségesen elegendő ugyanis ahhoz, hogy minden jelölt összegyűjtse a megfelelő számú papírt, még akkor is, ha néhány ajánlószelvény megsemmisül – jelentette ki Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda titkárságvezetője.

Ülésezett a választási bizottság. Az Országos Választási Bizottság eddigi üléseit a törvényi előírások szerint nyilvánosan tartotta, zárt ülést egyszer sem rendeltek el – jelentette ki Ficzere Lajos, a testület elnöke az OVB legutóbbi üléséről megjelent híradásokra reagálva. A szóban forgó tanácskozáson a Fidesz és az MDF elnökeinek, valamint az MSZP területi szövetsége kampányfőnökeinek beadványáról tárgyaltak. A vitát követően az elnök szünetet rendelt el, hogy az állásfoglalások tervezetét megszövegezhessék, azaz nem nyilvánították az ülést zárttá – szögezte le Ficzere. Hangsúlyozta: az állásfoglalások szövege a bizottsági ülésen elhangzottakon alapul. Tegnap az OVB két új jelölőszervezetet is nyilvántartásba vett: a Függetlenek Listáját és a Magyarországi Népjóléti Pártot. (T. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.