Halszemoptika

„Csak a hivatalomat hagytam el, a szívem ott maradt, és mert nem vagyok minden tekintetben elégedett a kétéves kormánybiztosi ténykedésem során történtekkel, itt, a Balaton mellett is foglalkoztat, hogy miként lehetne teljesen gyógyult folyóvá tenni a Tiszát. Nagyon szennyezik, veszélyeztetik odaátról. Sokan tudják rólam, hogy két »kedvesem« van: az egyik a Balaton, a másik a Tisza” – mondja Gönczy János exkormánybiztos, akivel régi-új munkahelyén, a siófoki székhelyű Balatoni Halászati Rt. vezérigazgatói irodájában beszélgettünk.

2002. 02. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Önt két feladattal bízta meg a kormányfő: számolja fel a súlyos ciánszennyeződés következményeit, és koordinálja a folyó ökológiai gyógyítására irányuló munkálatokat. Nyugodt lelkiismerettel távozott a Tisza mellől?
– Csak részben. Sok befejezetlen munka van még ott, ám a teendők már túlnőnek egy meghatározott időre megbízott kormánybiztos hatáskörén. A nagybányai Aurul bányaipari vállalattól érkezett cianidszennyeződés következményeit ökológiai szempontból többé-kevésbé sikerült felszámolni. A Tisza „természet közeli állapotba” történő visszaállítása azonban két év alatt lehetetlen. Nem igaz, hogy tökéletesen rendben van a folyó. Ha azt kérdezi, hogy van-e benne hal, azt válaszolom, van, és ha arra kíváncsi, hogy biztosított-e a Tiszából élő csaknem százötven halászcsalád megélhetése, akkor is igennel válaszolok. A víz alatt azonban koránt sincs minden rendben: ott most versengés folyik az élettér elfoglalásáért, ami évtizedekig tart majd.
– Eszerint bizonytalan a Tisza és az odaát eredő folyók jövője?
– Igen, mert elsősorban román területen – jelesül a Szamos vízgyűjtőjében – tovább működnek a szennyező források. Ezek 200-300 éves bányaművelések „eredményei”. Az ott keletkező és a mi folyóinkba jutó veszélyes hulladék nem rakható hordókba, nem szállítható el több millió köbméter szenynyezett föld. A nehézfémszennyezés rendkívül alattomos módon hat. Az emberi és állati szervezetre veszélyes anyag folyamatosan érkezik a Tiszába, a Körösökbe, a Marosba. A nehézfémek itt leülepednek, beépülnek, mobilizálódnak, és előbb-utóbb súlyos egészségkárosodást okoznak.
– Az ökológiai „gyógykezelés” tehát csak az egyik beavatkozás volt? Mit vár az új Vásárhelyi-tervtől?
– A cianidszennyeződés felszámolását és a halászok megsegítését jórészt elvégeztük, most az egyes tárcáknak kell átvenniük az irányítást. Ha a vízgazdálkodás teendőit nézzük, az új Vásárhelyi-terv érzékeny az ökológiai problémákra. Úgy látom, az elsődlegesen árvízvédelemre irányuló tervbe beépülnek a hullámtérvédelem ökológiai szempontjai is: a mérnökök ma már nemcsak a műszaki kérdésekkel foglalkoznak, hanem mielőtt víz- és ármentesítő tározókat építenek, ökológiai hatástanulmányokat is készíttetnek. Örömmel látom, hogy a vízgazdálkodás egyre inkább az ökológia irányába mozdul el.
– Igen ám, csakhogy egyre többet hallani arról, hogy beszűkült a mozgásterünk. Az úgynevezett „felvízi országoktól” hazánk csak kérhet, de nem követelhet intézkedéseket a természeti katasztrófák megelőzésére.
– Valóban, mi csak kérhetünk, ők viszont azt kérdezik: mit kapnak cserébe? Egyvalamit tehetünk: nemzetközi – és nem magyar–román – egyezményt szorgalmazunk. Ha eljutunk egy közös, öt országot – hazánkat, Ukrajnát, Szlovákiát, Romániát és Jugoszláviát – érintő, összehangolt vízgazdálkodási, erdészeti, mezőgazdasági, biológiai és turisztikai egyezmény aláírásáig, és el tudjuk fogadtatni, sőt támogattatni a Tisza vízgyűjtőjét európai régióként, akkor megfogalmazhatjuk a reményeinket. Hozzáteszem: ez dollármilliárdokba kerül.
– Úgy tudjuk, az Európa Tanács elkészített egy meglehetősen hosszú nevű egyezménytervezetet, és a múlt év decemberében Strasbourgban tárgyalóasztalhoz ültek az említett öt ország szakértői, hogy első körben megvitassák a keretegyezmény tervezetét. Mire jutottak a vitában?
– Február 28-ig minden ország megteszi az észrevételét, abban azonban már megszületett az egyetértés, hogy a „Tisza vízgyűjtőjének fenntartható fejlesztését szolgáló regionális, általános fejlesztési egyezmény” hatékonyabb lesz, mint az országok közötti kétoldalú megállapodás.
– Ön azonban más javaslatot is tett a Tisza vízgyűjtőjének és magának a folyónak a megóvására. Kifejtené?
– A folyó környezeti biztonsága rendkívül ingatag. Javasoltam egy nemzetközi Tisza-intézet felállítását. Ez nem kutatóintézet lenne, és leválna a Duna-egyezményről. Megjegyzem: a Duna egészen más típusú folyó, mint a Tisza, az egy nagy nemzetközi hajózási csatorna, és az élővilága sem olyan gazdag, mint a „mi Tiszánké”. A Tisza-intézet turizmusfejlesztési célokat is szolgálna. De legfőképpen azért volna szükség rá, hogy megvalósuljon egy nemzetközileg is elfogadott monitoringrendszer. A mostanit ugyanis nem fogadom el. Lehet, hogy e kijelentésemmel haragosokat szerzek magamnak, de emlékeztetnék rá: a ciánszennyezéskor történt méréseket azért nem fogadták el, mert nem nemzetközi standardok szerint készültek. Meggyőződésem, hogy a jelenleginél sokkal többet kell tudnunk a Tiszáról, ezért is bátorkodom szorgalmazni a Tisza-intézet felállítását. Nem történhet meg még egyszer, hogy kétségbe vonják a mérési adatainkat.
– Nem esett még szó a tiszai halászok megsegítéséről, holott önt, a „Balaton főhalászát” szinte megváltóként várták a folyóból élők.
– Lehetséges, hogy megváltóként vártak, ám én voltaképpen visszamentem a Tiszához. Habár 1958 óta a Balatonnál teszem a dolgomat, mint említettem, a másik „kedvesem” a Tisza. Majdnem minden halászt ismerek ott, és a gondjaikkal is azonosulni tudtam, tudok. Persze nem volt ütközésmentes a kormánybiztosi munkám, mivel a vállalkozókkal való konfliktusaim a halászokat is érintették. Gondolhatja, hogy senkinek sem tetszettek az első intézkedéseim, az általános halászati, horgászati, telepítési és fogási tilalom elrendelése. Nem tetszettek a vállalkozói szférának, a kereskedelemnek, a vendéglátóiparnak és a turizmusból élőknek sem. Lehet tehát, hogy megváltóként vártak, ám a szigorú intézkedések elrendelése után már nem tekintettek annak.
– Megnyugtató-e a csaknem másfél száz halászcsalád sorsa? Visszaadta-e a hitüket?
– Úgy érzem, igen. A rászorultak átmeneti segélyt kaptak, a foglalkoztatási gondjaik megoldását pedig egy, a kormánybiztosi iroda mellett létrehozott kht. segítette. Természetesen haltelepítéssel is a segítségükre siettünk. Ragaszkodtam ahhoz, hogy csak őshonos halat telepítsünk a folyóba, tógazdaságit még véletlenül sem. Így került a kipusztultak helyébe tiszai nyurga és pikkelyes ponty, kecsege, süllő, csuka, harcsa, compó. A süllőállomány egyébként csak az idén „tér magához”.
– Érdemes lesz-e a tavasszal kievezni halászladikkal a folyóra, vagy kiülni a partjára horgászbottal? Sikerült-e pótolni az elpusztult állományt?
– A cián olyan módon pusztította a halállományt, hogy úgynevezett menekülési szakaszok keletkeztek a folyóban. Ahova elmenekült a hal, ott sokat fognak, ahonnan elmenekült, ott keveset. A Felső-Tisza a mellékfolyóknak köszönhetően gyorsan rendbe jött. Egyébként több évtizedes tapasztalatom, hogy a halászok a szegény vízhez is ragaszkodnak. Nem tudok olyan tiszai halászról, aki mesterséget váltott volna. Ők is bíznak benne, hogy a Tisza nemsokára újból gazdag halállományú folyó lesz.
– Elköszönt-e kormánybiztosként az ottani halászoktól?
– Nem köszöntem el, a mandátumom lejártával csak a hivatalomtól váltam meg. Ungvári születésű emberként ezer szállal kötődöm a tiszaiakhoz, és ha segítségre szorulnak, megyek. Azoktól a miniszterektől, államtitkároktól sem köszöntem el, akikkel két éven át együtt dolgoztam, mert remélem, Gönczy Jánosként továbbra is igényt tartanak szakmai tanácsaimra, barátságomra. Ne tűnjék önmarcangolásnak, hogy újfent azt mondom: aggaszt a súlyos veszélyeknek kitett folyó sorsa, és mindaddig nyugtalanít a jövője, amíg nem látom a megmentésére, biztonságának garantálására hivatott nemzetközi összefogást.
– Január elseje óta ismét ön a Balatoni Halászati Rt. első embere. Úgy talált-e a tóra, ahogyan elhagyta? Visszavárták-e a munkatársai?
– Jólesett, hogy visszavártak, mert két év alatt el lehet felejteni egy embert, kiváltképpen egy vezetőt. Megváltozhat róla a vélemény. Ami a halgazdaságnál történt változásokat illeti, még alapos tájékozódásra van szükségem, amit viszont a Balaton állapotáról tudok, az megnyugtató. Egyébként a kormánybiztosi irodából is folyamatosan figyeltem, hogy mi történik a legnépszerűbb üdülőkörzetben, és úgy látom: a magyar turizmus érdekében ez a kormány sokat tett a tóért.
– Három éve, amikor ugyanitt, az irodájában beszélgettünk, úgy fogalmazott: a Balaton olyan helyzetben van, mint a beteg menyasszony, tudják, hogy nem egészséges, mégis táncba rángatják az esküvői lakomán. Ezzel arra célzott, ahelyett hogy gyógyítanák a tavat, mindenki hasznot akar húzni belőle. Gyógyul-e a Balaton?
– Úgy látom, egészségesebb, mint néhány éve, ám még sok minden szükséges ahhoz, hogy valamennyi szempontból gyógyultnak minősítsük. Ökológiai tekintetben még sokféle vizsgálatra és gyógyító beavatkozásra szorul. Amiként a Tiszáról, a Balatonról sem teljes még a tudásunk, és ebbe nem nyugodhatunk bele. Arról ne kérdezzen, hogy melyek a legsürgetőbb víz- és környezetvédelmi teendők, mert én „csak halász vagyok”, és elsődlegesen az a törekvésem, hogy a gazdálkodási szempontoknak, tehát a halászatnak, a horgászturizmusnak és ezzel az idegenforgalomnak megfeleltessem a cég munkáját.
– Beszéljünk akkor ez utóbbiról. Miként látja a vezérigazgató a halászati rt. jövőjét, a tó „haltermelő képességét”, továbbá a halászok és a horgászok közötti viták feloldásának lehetőségét?
– Arra kell törekednünk, hogy mindjobban kiszolgáljuk a balatoni turizmust, elsődlegesen a sporthorgászatot. Ez igen nehéz feladat, mert rögvest szembe találjuk magunkat a tó eltartóképességével. Az élővilág, a halállomány nem pusztítható, sanyargatható a végtelenségig. Mielőbb el kell dönteni, hogy több horgász legyen a Balatonnál, vagy kevesebb, de többet fogjon. Ha többet fog, akkor minőségibb, változatosabb legyen-e a kínálat. Tartok tőle, hogy igaz: nyaranként százötvenezer horgász lógatja a vízbe a csalit. És hallottam olyan szélsőséges véleményt is, hogy a tóban lévő több tíz tonnányi szerves anyag jó részét éppen a horgászok juttatják a Balatonba a szintetikus halcsalogató aromák használatával. Lehetséges, hogy ez utóbbi tekintetében is vízvédelmi szigorra lenne szükség. Nem beszélve az orvhalászok megfékezéséről, akik évenként közel egymilliárd forintnyi bevételkiesést okoznak a gazdaságnak.
– A Tiszánál a cianidszennyezéssel viaskodott, itt a busa az első számú közellenség. Azt hallani, a halgazdaság magára maradt a „tó teheneivel”, a busákkal vívott háborúban.
– Egyes kókler becslések szerint a Balatonban 60 ezer tonna busa úszkál, az azonban igaz lehet, hogy 30-40 ezer tonnánál több van benne. A mi évi fogásunk 300 tonna, amelynél jóval több a teljes busaállomány évi súlynövekedése. Úgy gondolom, ez már önmagában is elég nagy bajt sejtet. Arról is vannak információink, hogy a tó egyes befolyóiban szaporodik a busa, ezért sürgető feladat az ívóhelyek lezárása. Iszonyatos nagy gond a busabiomassza mennyisége, ezért is szorgalmazom, sürgetem a Balaton-kutatás e területét, mert nem győzöm hangsúlyozni: ez nem a halászati részvénytársaság feladata. Mi nyereségorientált cég vagyunk, nem tókutató tudományos intézet. Megjegyzem, halászattechnikai kutató-fejlesztő intézetre is sürgető szükség volna, ilyen Magyarországon nincs, s ez kétségbeejtő.
– Ezért mondott csődöt a finn hajókkal való busalehalászás is?
– Nem vált be az északi országtól vásárolt két hálóhúzó hajó, ezért át kell alakítanunk őket. De a halászhálógyártás is akadozik. Annak idején az NDK-ból vásároltunk halászhálót, és többnyire még azokat használjuk. Ami pedig a busalehalászás, -ritkítás jövőjét illeti, a halászati rt.-nek erre nincs évi 300-400 millió forintja. Ehhez állami támogatást kérünk, és remélem, kapunk is az elkövetkező öt-tíz évben.
– Gondolom, azért is szükséges a busainvázió megfékezése, mert mivel fogytán van a tóban a cégnek korábban igen jelentős bevételt biztosító angolna, romlott a gazdaság mérlege.
– Az emlékezetes 1991-es halpusztulás óta nincs angolnatelepítés. Régebben előfordult, hogy a külföldön legjobban értékesíthető angolnából 600 milliós bevételünk származott, később 200-300 millióval gazdagított bennünket. Most, hogy fogytán a víz a tóban, és lassan két éve, hogy nincs vízeresztés a Sió-zsilipnél, az angolnacsapda sem működik. Ez nagyon szomorú.
– A horgászok pedig azért haragszanak, mert a halgazdaság kifogja előlük a halat. Igaz ez?
– A horgászfogás minden évben több volt a Balatonnál, mint a halgazdasági, kivéve az angolnát. A telepítések cáfolják a horgászpanaszokat. Mindazonáltal megértem a horgászokat, ha kiülnék pecázni, biztosan én is fogas süllőre, a Balaton hungaricumára, pontyra, harcsára vagy csukára áhítoznék.
– Arról még nem esett szó, hogy mivel tölti szabad idejét az exkormánybiztos, a halászati rt. vezérigazgatója, ha egyáltalán vannak szabad órái. Tárgyalóasztalának üveglapja alatt a Balaton hatalmas térképe látható, íróasztalán a Tisza című tudományos lap árulkodik arról, hogy van mit olvasnia. A pianínó viszont hiányzik az irodájából…
– Gondolom, megmosolyognának, ha késő este vagy éjszaka bárzene szűrődne ki az irodámból. Rég volt már, pontosabban az ötvenes évek végén, fonyódi „halászinas” koromban, hogy a tótrágyázás után délutánonként a zongora mellé ültem az akkor népszerű „ötórai teákon”. A zenét szeretem, de mostanában csak hallgatom, ha tehetem. Minden időmet leköti két „kedvesem”, a Balaton és a Tisza jövőjén való elmélkedés. Remélem, elhiszi.

Gönczy János 1939. augusztus 16-án született Ungváron. Az általános iskolát szülővárosában végezte, majd, miután a családja áttelepült Magyarországra, a rákospalotai Dózsa György Gimnáziumban érettségizett. Munka melletti tanulással agrártudományi egyetemi diplomát szerzett.
1959–60-ban halászinas Fonyódon, 1960–63 között Ribiánszky Miklósnak, az Országos Halászati Felügyelőség igazgatójának megbízottjaként kutatási segédmunkát végez Keszthelyen, 1964-től a Haltenyésztési Kutatóintézetben, majd az Országos Halászati Felügyelőségen dolgozik, 1973-ban kinevezik a Halászati Szövetség természetes vízi országos főagronómusának.
1987–1990 között Brazíliában tanulmányozza a trópusi haltenyésztést, hazatérése után egy halászati szervező-fejlesztő vállalkozói iroda vezetőjeként tevékenykedik. 1993-tól a Balatoni Halászati Rt. vezérigazgatója. 2000–2001-ben Orbán Viktor miniszterelnök felkérésére tisza–szamosi kormánybiztosi feladatokat lát el. 2002. január 1-jétől, mandátumának lejárása után visszatért a Balatoni Halászati Rt.-hez, és folytatja vezérigazgatói munkáját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.