Mára kész az orvosi jelentés

Halált okozó testi sértés alapos gyanújára változtatta a rendőrség az életveszélyt okozó testi sértés alapos gyanúját, miután kedden meghalt az az öt hónapos csecsemő, akit február 16-án eszméletlen állapotban szállítottak a Madarász utcai gyermekkórházba.

2002. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mára feltehetőleg kideríti az igazságügyi orvos szakértői vizsgálat, mi okozta a csecsemő halálát – tájékoztatott Bálint Gabriella, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) sajtóügyeletese. Mint elmondta, pillanatnyilag az ügyben egy gyanúsított van – a csecsemő édesanyja, akit miután 17-én őrizetbe vették, most szabadlábon védekezik. A rendőrség mindenkit kihallgat, aki kapcsolatban állt a családdal.
Mint arról korábban beszámoltunk, az eszméletlen csecsemőre nagymamája talált rá szülei lakásában. A gyermeket családorvosa egyszer már beutalta, mert megmagyarázhatatlan eredetű foltokat talált a testén – írta az MTI. Január végén a családorvos észrevette, hogy a gyermek egyik karját nem mozgatja. A röntgenvizsgálat a jobb felkar már gyógyulóban lévő törését mutatta ki.
Mindenképpen vizsgálni kellene azt is: az ellátórendszernek vajon milyen szerepe volt a tragédiában és mit lehetne tenni azért, hogy megelőzzük a hasonló eseteket – nyilatkozta lapunknak Herczog Mária, az Országos Kriminológiai Intézet főmunkatrársa. A szakember szerint végig kellene gondolni, vajon mit tehetett volna a családhoz kijáró védőnő, a családi orvos, hiszen ők nem felügyelői, hanem segítői a családnak. Menynyire volt felkészült a terhes nő az anyaságra, megtanulta-e kezelni a saját félelmeit, bizonytalanságát, saját előéletéből származó esetleges sérelmeit, mert sok esetben ehhez külső segítségre van szükség. Erre szakosodott szervezet viszont nincs Magyarországon.
Csordás Ágnes, a Magyar Védőnők Egyesülete elnökének tájékoztatása szerint a védőnő köteles jelenteni a gyermekvédelmi szolgálatnak, ha észleli, illetve tudomására jut, hogy egy gyereket bántalmaznak. Ezt viszont sokszor nagyon nehéz kideríteni, mert a szülők a szakember előtt kiegyensúlyozottnak mutatják magukat, és a gyermek viselkedése sem árulja el a bántalmazást. A védőnő helyzete nehéz, hiszen félreérthetetlen bizonyítékkal kell alátámasztania, hogy a gyereket bántják, mivel azután is a családhoz kell járnia, ha a vizsgálat során esetleg az derül ki, hogy alaptalanul vádolt. Képzésük során a védőnők ismereteket szereznek ahhoz, hogy felismerjék a gyermekbántalmazást – mondta Csordás. Szakmai lapjuk rendszeresen foglalkozik a témával, de állandó kapcsolatban vannak a gyermekjóléti szolgálatokkal és a gyámügyi hivatalokkal, többek között a háziorvosokkal, illetve házi gyermekorvosokkal és a prevenció területén dolgozó más szakemberekkel is.
Borbély Zoltán, a Fővárosi Főügyészség szóvivőjének tájékoztatása szerint a főügyészség ezután sem kezdeményezni a gyerek anyjának letartóztatását, mivel továbbra sem kell tartani szökéstől, bűnismétléstől vagy a büntetőeljárás sikerének meghiúsításától. Mint mondta, ha a vád bebizonyosodik, az anyát kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel is sújthatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.