Soha nem volt annyi, a politikusokat is érintő ügy a Legfőbb Ügyészségen, mint tavaly – mondta el Polt Péter újságírók kérdésére tegnap a Legfőbb Ügyészség épületében tartott, az ügyészség tavalyi munkáját értékelő tájékoztatóján. Hozzátette: a parlamentben tizenhárom interpellációt intéztek hozzá, öt kérdésre és azonnali kérdésre adott választ, harmincöt írásbeli kérdést kapott és két parlamenti bizottság meghallgatásán vett részt.
Polt Péter elmondta: tavaly egy ügyészre 600 ügy jutott, míg 1992-ben csupán 515. A legfőbb ügyész nagy sikernek értékelte, hogy kis- mértékben ugyan, de javult az ügyészség váderedményessége, amely tavaly 96,5 százalék volt, míg 2000-ben 96,2 százalékot mutatott.
Belovics Ervin főügyészhelyettes úgy tájékoztatott: a székesfehérvári maffiaügynek titulált, több igazságügyi dolgozót is érintő korrupciós ügy lezárása egy héten belül várható.
A legfőbb ügyész kiemelte: tíz évre visszatekintve a legtöbb irat tavaly érkezett az ügyészségekre. Ez 782 620 iratot jelent, amit nagyrészt büntetőügyek tettek ki, de az erőteljesen megnőtt iratszám főleg magán- és közigazgatási ügyeket érint. Nőtt az ügyészek létszáma tavaly, de jelentős a betöltetlen létszám is. Ez annak is köszönhető, hogy meghosszabbították a fogalmazói időt, így csak három év után nevezik ki a pályakezdő ügyészeket. Tavaly növekedett az ügyészi felügyelet mellett zajló nyomozások száma. Ilyen esetekben az ügyész vezeti a nyomozást, így ő ad instrukciót a nyomozó hatóságoknak. Tavaly 6957 ilyen nyomozás zajlott. Polt Péter adatai szerint a vádemelési javaslattal érkezett 105 282 ügy 93,5 százalékáról 30 napon belül döntött az ügyészi szervezet. A szervezeti változásokról szólva Polt Péter elsőként a múlt év közepén felállított Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal eredményeit emelte ki 373-as ügyszámával.
A hangfelvételek nyilvánosságra kerülése után káosz alakult ki a Tisza környékén