Tavaly tizenhét rendőr halt meg

Második alkalommal készült el az ORFK úgynevezett országos összesített konfliktustérképe, amelyből kiderül: hol történt tavaly a legtöbb rendőri visszaélés, illetve a rendőrök elleni támadás. Krőzsel Károly, az Országos Rendőr-főkapitányság ellenőrzési főosztályának vezetője a Magyar Nemzetnek elmondta, hogy az elemzés három alapproblémára épül: a rendőr családjában előforduló konfliktusok kihatására, a munkahelyi konfliktusok következményeire, illetve a szolgálatban előforduló esetekre.

2002. 02. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A térkép adataiból kiderül: a fővárosban 2750 konfliktust regisztráltak tavaly, ezt követően a keleti országrész megyéiben történt a legtöbb konfrontáció, de Fejér megye (294 eset) is előkelő helyen szerepel a térképen.
Tavaly 17 rendőr halt meg – hatan szolgálati feladat közben hunytak el, tizenegyen öngyilkosságot követtek el. (A rendőrség létszáma több mint 40 ezer fő.) Az öngyilkosságok eszközeiről szólva Krőzsel Károly azt közölte: a legtöbb esetben a szolgálati fegyvert használják életük kioltására a rendőrök, elenyésző az önakasztás és a gyógyszer-túladagolás. A problémák általában magánéleti, családi vagy munkahelyi jellegűek. A szolgálatban előforduló szituációs esetek is két részre bonthatók az elemzés szerint: az állampolgár által a rendőri intézkedés során – a rendőr sérelmére – elkövetett jogsértésekre, valamint a rendőri intézkedések alkalmával az állampolgárt ért sérelmekre. Külön vizsgálták a kisebbségi és etnikai panaszokat, a polgári bejelentéseket, a rendőri fegyelmi eljárásokat és a büntetőeljárások és a túlkapások számát is. Krőzsel Károly elmondta: a térkép a jogerősen lezárt ügyek számadatait tartalmazza.
A rendőröket ért támadások tavalyi országos alakulásáról a főosztályvezető elmondta: 330 ügy zárult le, ezek során 381 rendőrt ért atrocitás. Ez a szám 1999-től kezdve csökkenő tendenciát mutat. Ezen belül például harmincegy esetben felfegyverkezve támadtak a rendőrre, harmincöt alkalommal gépkocsival, tizenöt esetben pedig csoportosan. A rendőröket ért támadásokkor hat esetben súlyosan, 161 esetben pedig könnyen sérült meg a szolgálatot teljesítő rendőr. Ennek a legfőbb oka a rendőr tapasztalatlansága, a konfliktus nem megfelelő kezelése.
Tavaly országosan 49 esetben regisztráltak rendőri atrocitást, amelybe a bántalmazás hivatalos eljárásban, kényszervallatás, jogellenes fogva tartás címén született jogerős határozatok tartoznak. Ezek miatt háromféle eljárás kezdődhet a rendőr ellen: fegyelmi, szabálysértési, illetve büntetőeljárás. Az utóbbiból az állandó növekedéshez képest tavaly jelentős, tizennyolc százalékos csökkenést mért az ORFK ellenőrzési főosztálya. Ebből a szempontból hét megyében nem született elmarasztaló ítélet rendőrök ellen, azonban Budapesten (15 esetben) és Veszprémben (hét esetben) mérték a legtöbb rendőri atrocitást.
Az évi csaknem hárommillió rendőri intézkedéshez képest tavaly 59 konkrét esetben született jogerős döntés: ebből 36 alkalommal a rendőri intézkedés ellen tettek bejelentést, 22 esetben pedig a kapitányságok ügyeletes tisztjének nem megfelelő hatékonyságú intézkedése ellen emeltek panaszt.
A rendőri munka ellen a kisebbségi és etnikai kifogások esetében évente átlagosan tíz-húsz ombudsmani vizsgálat indul. Tavaly 19 esetben kérte az ombudsman a vizsgálatot, amelyből Budapesten három eset történt. Tizenkét ízben a vizsgálódás kizárta a sérelmet, négy esetben nem lehetett megállapítani egyértelműen a sérelmet, a többi három panasznak pedig helyt adtak a hatóságok.
***
Budapest: erős közepes. A fővárosban tavaly 34 százalékkal emelkedett a nyomozások eredményességének mutatója az előző évhez képest, miközben szinte alig változott az ismertté vált bűncselekmények száma – derül ki a Budapesti Rendőr-főkapitányságnak (BRFK) a múlt évet értékelő statisztikáiból. Orbán Péter országos rendőrfőkapitány tegnapi sajtótájékoztatóján közölte: az európai fővárosok eredményeivel összevetve erős közepesre értékelhető Budapest közbiztonsága, és a közepesnél valamivel jobbra a rendőri egységek teljesítőképessége. Kökényesi Antal, Budapest rendőrfőkapitánya elmondta: 2001-ben a fegyelemsértések száma negyven százalékkal kevesebb volt, mint a korábbi évben, a vezetői felelősségre vonások és a fegyelemsértések száma pedig hatvan százalékkal csökkent, azzal együtt, hogy az ellenőrzések a kétszeresére emelkedtek. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.