Tizenhárom évet kapott Tánczos

Jogerőre emelkedett a körmendi gyermekgyilkossággal vádolt Tánczos Gáborra első fokon kiszabott 13 éves szabadságvesztés büntetése.

2002. 02. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tánczos Gábor az ítélet szerint megölte a 11 éves H. Zsófiát 1998. április 1-jén, Körmenden. A büntetőeljárás során a megyei bíróság már 1999 márciusában nem jogerősen 14 év szabadságvesztésre ítélte a vádlottat, ám a Legfelsőbb Bíróság még az év novemberében megalapozatlanság miatt hatályon kívül helyezte az elsőfokú ítéletet, és új eljárásra utasított. A megismételt eljárásban tavaly a megyei bíróság ismét kimondta Tánczos Gábor bűnösségét, és ezúttal 13 évet szabott ki, ezt az ítéletet emelte jogerőre az LB tegnap.
A döntés az elsőfokú ítélet tényállásának részleteit számos ponton helyesbítette, kiegészítette, ám a bűnösség, a büntetéskiszabás és a tényállás körében helybenhagyta. Az indoklás szerint Tánczos beismerő vallomását a nyomozás adatai is alátámasztották, így annak ellenére, hogy azt többször visszavonta, bizonyítékként értékelte a bíróság. Az elsőfokú ítélet részleteinek pontosításai között a bíró kiemelte: a gyilkosság helyszínének Tánczos által leírt alaprajza – a védelem álláspontjával ellentétben – megegyezett a helyszíneléskor felvett adatokkal. A gyilkosság rekonstruálásakor a helyszínen Tánczos megmutatta mozgását, amely a nyomozás adataival szintén párhuzamot mutatott. A tanúvallomások azt is megerősítették – áll az ítéletben –, hogy a gyilkosság időpontjában Tánczos Gáboron kívül senki sem járt a házban, s a védelem azon álláspontja sem bizonyosodott be, hogy az áldozat édesapja a helyszín közelében tartózkodott volna.
Az ítélet a védelem fő motívumát, a bűnjelkezelést sem látta szabályellenesnek. A bíróság szerint a mikronyomokra utaló védői bizonyítási kísérlet csak a bíróság által kirendelt szakértő véleményének gyengítésére szolgált, nem tárt fel újabb bizonyítékot. Az ítélet viszont tényként kezelte, hogy nem volt vérnyom Tánczos ruházatán, ám ezt a bíróság a boncolási jegyzőkönyvben foglalt orvos szakértői véleménnyel magyarázta, amely szerint a gyilkos nem vágott át verő- vagy ütőeret. A bíróság azt is tényként állapította meg, hogy nem találtak ujjlenyomatot a lakásban, azonban az ítélet ezt azzal magyarázza, hogy a nyomozás adatai szerint Tánczos egy cserépszoborral ütötte fejbe H. Zsófiát, s a cserép rossz nyomhordozó. A bíróság Tánczosnak az elkövetés utáni viszonylagos nyugodtságát azzal magyarázta, hogy ő a beismerő vallomásában elmondta: indulatából felocsúdva rendezte ruházatát. Az ítélet szerint a bíróság sem tárta fel a gyilkosság motívumát, de ez nem akadálya a büntetés kiszabásának. A cselekmény kiemelt tárgyi súlya miatt a bíróság nem tudta enyhíteni az elsőfokú ítéletet.
Somos Zoltán védő újságírók előtt elmondta: az európai emberi jogi bírósághoz fordul azért, mert a Legfelsőbb Bíróság nem hallgatta meg az általa felkért szakértőt a mikronyomok kereszteződésének vonatkozásában. Ha az európai bíróság helyt ad kérelmüknek, úgy a magyar bíróságnak kötelessége lesz elfogadni perújítási indítványukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.