Tovább húzódhat a Traubisoda-vita

Több évtizedes okiratokat kutattatott fel Salamon Berkowitz, a Traubi Hungária Rt. elnöke annak bizonyítására, hogy egyedül az ő vállalkozásai birtokolják az ismert üdítőitalhoz fűződő jogokat. Strasser Tibor, a vállalkozó jogi képviselője szerint perdöntők a fellelt iratok. Az ellenérdekelt Warimpex AG ügyvédje ellenben úgy látja: Berkowitzék egyetlen célja az időhúzás, hiszen a jogvita szempontjából érdektelenek a régi iratok.

2002. 02. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dokumentumokat a múlt héten, a Traubisoda-jogok megszerzéséért folyó tucatnyi per egyik fordulóján tárták a bíróság elé. Akkor az osztrák Warimpex AG jogi képviselője perelhúzásnak minősítette Salamon Berkowitz lépését.
– A papírokat hosszas kutatómunkával, egy vállalkozás segítségével sikerült fellelni a Monimpex Külkereskedelmi Vállalat irattárában – tudatta tegnap sajtótájékoztatóján Lang Róbert, a Strasser Ügyvédi Iroda munkatársa. Strasser Tibor, visszatekintve a Traubi-ügy gyökereire, elmondta: az üdítőital védjegye sokáig Lenz Moser osztrák vállalkozó birtokában volt, akinek vállalkozásai a nyolcvanas évek közepén tönkrementek. A Badacsonyi Állami Gazdaságot (BÁG) képviselő külkereskedelmi cég, a Monimpex ekkor bízta meg az osztrák Warimpex AG-t, hogy a BÁG részére szerezze meg az összes Traubisoda-jogot. – A most feltárt információk egyik legmeghökkentőbb pontja, hogy a Warimpex 1986 és 1987 között végül magának szerezte meg a jogokat, nem tudni, hogy ezt hogyan tehette meg – jelentette ki Strasser, hozzátéve, hogy a fentiek alapján semmis az akkori átruházás, vagyis a Warimpex nem is szerezte meg a jogosultságot. Lang Róbert hozzáfűzte, hogy a Traubisoda know-how-ja az iratok szerint már 1974-ben végérvényesen a BÁG-é lett. Véleménye szerint ez a tény is döntő a védjegyvitában.
Emlékezetes: a most folyó perek fő kérdése, hogy a Badacsonyi Állami Gazdaságot privatizáló Berkowitz-érdekeltségek egyben a Traubisoda jogait is megszerezték-e. A Warimpex AG ugyanis – miután Berkowitz cége a privatizációt követően nem fizetett a Traubi-aromáért – a debreceni Ráthonyi Kft.-nek adott kizárólagos védjegyhasználati jogot.
Salamon Berkowitz a sajtótájékoztatón kijelentette: nagyon hálás azért, hogy az iratok előkerültek. – A Traubisodát a borexporton keresztül korrupt pénzszerzésre használták a rendszerváltozás előtt. Ez érthető, hiszen akkor mindenki ott ügyeskedett, ahol tudott – tette hozzá. A tájékoztatón néhányat körbe is adtak az állítólag húsz kilogrammnyi dokumentumból, de lemásolásukat – üzleti titokra hivatkozva – nem tették lehetővé.
– Nincs értelme több évtizedes okiratokról vitatkozni, hiszen a Warimpex AG és az első Berkowitz-cég közötti egykori jogviszony egy 1987-ben kötött és 1994-ig érvényes szerződésen alapul – reagált lapunknak Mikófalvi Gábor, a Warimpex jogi képviselője, a sajtótájékoztatón elhangzott állításokra. Kifejtette: a Warimpex védjegyjogát nemzetközi és hazai lajstromba vételek igazolják. A cég az összes Lenz Moser-féle jogot megszerezte. Salamon Berkowitz vállalkozásai közel ötven eljárást indítottak, mégis sorra vesztik a pereket. A Legfelsőbb Bíróság már kimondta, hogy Berkowitz egyik cége nem használhatja nevében a Traubi elnevezést, de pereket vesztettek a Fővárosi Bíróságon, Ausztriában és Debrecenben is. Ez idáig elutasították a vállalkozások számtalan védjegybejegyzési kérelmét is. A jogász úgy véli: a mostani bejelentés is csak a perek további elhúzását, a bírósági eljárások megzavarását és a közvélemény megtévesztését szolgálja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.