A dokumentumokat a múlt héten, a Traubisoda-jogok megszerzéséért folyó tucatnyi per egyik fordulóján tárták a bíróság elé. Akkor az osztrák Warimpex AG jogi képviselője perelhúzásnak minősítette Salamon Berkowitz lépését.
– A papírokat hosszas kutatómunkával, egy vállalkozás segítségével sikerült fellelni a Monimpex Külkereskedelmi Vállalat irattárában – tudatta tegnap sajtótájékoztatóján Lang Róbert, a Strasser Ügyvédi Iroda munkatársa. Strasser Tibor, visszatekintve a Traubi-ügy gyökereire, elmondta: az üdítőital védjegye sokáig Lenz Moser osztrák vállalkozó birtokában volt, akinek vállalkozásai a nyolcvanas évek közepén tönkrementek. A Badacsonyi Állami Gazdaságot (BÁG) képviselő külkereskedelmi cég, a Monimpex ekkor bízta meg az osztrák Warimpex AG-t, hogy a BÁG részére szerezze meg az összes Traubisoda-jogot. – A most feltárt információk egyik legmeghökkentőbb pontja, hogy a Warimpex 1986 és 1987 között végül magának szerezte meg a jogokat, nem tudni, hogy ezt hogyan tehette meg – jelentette ki Strasser, hozzátéve, hogy a fentiek alapján semmis az akkori átruházás, vagyis a Warimpex nem is szerezte meg a jogosultságot. Lang Róbert hozzáfűzte, hogy a Traubisoda know-how-ja az iratok szerint már 1974-ben végérvényesen a BÁG-é lett. Véleménye szerint ez a tény is döntő a védjegyvitában.
Emlékezetes: a most folyó perek fő kérdése, hogy a Badacsonyi Állami Gazdaságot privatizáló Berkowitz-érdekeltségek egyben a Traubisoda jogait is megszerezték-e. A Warimpex AG ugyanis – miután Berkowitz cége a privatizációt követően nem fizetett a Traubi-aromáért – a debreceni Ráthonyi Kft.-nek adott kizárólagos védjegyhasználati jogot.
Salamon Berkowitz a sajtótájékoztatón kijelentette: nagyon hálás azért, hogy az iratok előkerültek. – A Traubisodát a borexporton keresztül korrupt pénzszerzésre használták a rendszerváltozás előtt. Ez érthető, hiszen akkor mindenki ott ügyeskedett, ahol tudott – tette hozzá. A tájékoztatón néhányat körbe is adtak az állítólag húsz kilogrammnyi dokumentumból, de lemásolásukat – üzleti titokra hivatkozva – nem tették lehetővé.
– Nincs értelme több évtizedes okiratokról vitatkozni, hiszen a Warimpex AG és az első Berkowitz-cég közötti egykori jogviszony egy 1987-ben kötött és 1994-ig érvényes szerződésen alapul – reagált lapunknak Mikófalvi Gábor, a Warimpex jogi képviselője, a sajtótájékoztatón elhangzott állításokra. Kifejtette: a Warimpex védjegyjogát nemzetközi és hazai lajstromba vételek igazolják. A cég az összes Lenz Moser-féle jogot megszerezte. Salamon Berkowitz vállalkozásai közel ötven eljárást indítottak, mégis sorra vesztik a pereket. A Legfelsőbb Bíróság már kimondta, hogy Berkowitz egyik cége nem használhatja nevében a Traubi elnevezést, de pereket vesztettek a Fővárosi Bíróságon, Ausztriában és Debrecenben is. Ez idáig elutasították a vállalkozások számtalan védjegybejegyzési kérelmét is. A jogász úgy véli: a mostani bejelentés is csak a perek további elhúzását, a bírósági eljárások megzavarását és a közvélemény megtévesztését szolgálja.
Zoé 2025 első budapesti babája