Az 1997 óta folyó büntetőeljárásban a nyomozók mind a mai napig nem hallgattak ki gyanúsítottként senkit, ám ezt – az ígéretek szerint – az április 9-ig tartó nyomozás alatt előbb-utóbb megteszik. Az eddigi adatok szerint a mintegy egymilliárd forintos kárösszegből mindössze 62 millió forint mozgását derítette fel a rendőrség.
Mint arról korábban hírt adtunk, egy károsult feljelentése alapján 1997. október 18-án rendelték el a nyomozást a City Kárpótlásijegy-befektető Rt. gazdálkodásának ügyében. A gyanúsítás alapja, hogy a cég vezetői nem a jó gazda gondosságával kezelték a cég egymilliárd forintos vagyonát, így aztán a cég el is vesztette tőkéjének nyolcvan százalékát, kárt okozva több száz kisrészvényesnek.
A City Rt. 1995. októberi megalakulása után – a nyomozás legfrissebb adatai szerint – nem az ésszerű gazdálkodás követelményeinek és a részvényesek érdekeinek megfelelően irányították a céget a vezetők. A City Rt. vagyonát a főnökök érdekeltségi körébe tartozó társaságokkal kötött szerződésekkel kijátszották az rt.-ből, kisemmizve a cég kisrészvényeseit.
A nyomozás eddigi eredményei szerint a társaság vezetői a kisbefektetőktől – a City Rt. által kibocsátott részvényeikért cserébe – megszerzett kárpótlási jegyeket állítólag 1995 novemberében a címletérték húsz százalékáért értékesítették. A City Rt. vezetősége korábban azt tervezte, hogy az Eravis Rt. privatizációjában oly módon vesz részt, hogy a részvénycserével megszerzett kárpótlási jegyekkel fizet az Eravis-papírokért. Ha valóban ezt tették volna, akkor egyenként két kárpótlási jegyért, plusz kétezer forintért szerezhették volna meg a szállodacég tízezer forint névértékű papírjait.
Az ÁPV Rt. ugyanis még 1995. augusztus 7-én döntött az Eravis-részvények nyilvános forgalomba hozataláról és tőzsdei bevezetéséről. (Vélhetően ez adta az ötletet a City Rt. létrehozására.)
A City Rt. igazgatósága – a kárpótlási jegyek értékesítése, illetve privatizációban való részvétel helyett – a kárpótlási jegyek hasznosítására nehezen érthető megoldást választott.
Alig száradt meg a tinta az 1995. október 2-án alapított cég társasági szerződésén, október 10-én a társaság jegyzett tőkéjének 52 százalékát kitevő 960 ezer kárpótlási jegyet kötvények fejében átadták egy, a saját érdekeltségi körükhöz tartozó kft.-nek. Három héttel később, november 1-jén pedig további 140 ezer kárpótlási jegyet adtak át egy másik, érdekeltségükbe tartozó kft.-nek, ráadásul még több hónapos fizetési haladékot is adtak a vételár megfizetésére.
Az ésszerűtlen ügyletek eredménye az lett, hogy mire megkezdődött az Eravis-részvények jegyzése, a befektető City Rt.-nek nem maradt egyetlen szabadon felhasználható forintja sem. Az említett papírok jegyzésekor vélhetően más cégek hasznosították a City Rt. kisbefektőinek kárpótlási jegyeit.
A kárpótlási jegyekért végül is fizettek a City Rt.-nek, mégpedig a papír tőzsdei árfolyamának töredékével tudták le a vételár kiegyenlítését: a nyomozók által eddig feltárt ügyletek szerint 103,85 millió forint névértékű részvényért – illetve korábban ugyanilyen értéken elszámolt kárpótlási jegyért – mindöszsze 20,77 millió forint készpénzt kapott a City Rt. A kisrészvényeseknek azonban semmi sem jutott, mert a pénzt a cég működtetésére fordították. A City Rt. által okozott vagyoni hátrány az eddigi adatok szerint 62,31 millió forint.
Jelenleg – információink szerint – tart a nyomozás, de a további részletek szigorúan titkosak.
A hangfelvételek nyilvánosságra kerülése után káosz alakult ki a Tisza környékén