Vádirat Szabadi Béla ellen

Vádiratot nyújtott be a Fővárosi Bíróságra Szabadi Béla egykori kisgazda FVM-es politikai államtitkár és három társa ellen a Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal tegnap – mondta el lapunknak Borbély Zoltán, a Fővárosi Főügyészség szóvivője. Az ügyészség szerint az egykori államtitkár által okozott kár összesen mintegy 1,027 milliárd forint. Szabadit és társait különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezeléssel és más bűncselekménnyel vádolja az ügyészség.

2002. 02. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtitkár vádlott-társai az Agrárinnovációs Kht. három munkatársa: O. László ügyvezető, Sz. Péter alkalmazottja, ügyvezetője, majd később végelszámolója, valamint K. Mónika titkárságvezető, majd főosztályvezetője a kht.-nak. A vádirat szerint a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter utasítására Szabadi Béla hatásköre volt a vagyonkezelői jogkör gyakorlása, valamint minden, a minisztériumot érintő döntés koordinálása. A vádirat az első osztályú repülőjegyek jogtalan felhasználását, az FVM kezelésében, illetve tulajdonában álló agrárcégek a Ferencvárossal kötött – az ügyészség szerint előnytelen – szerződéseit, illetve egy kétszázmilliós jogtalan tőkeátcsoportosítást említ, mely összeg eredetileg az államkincstárt illette volna. Ha a volt politikai államtitkárt a bíróság bűnösnek találja, akár 12 évi börtönbüntetést is kiszabhat a jelenleg házi őrizetben lévő egykori politikusra. Szabadi a nyomozás során tagadta bűnösségét, s korábban koncepciós, politikától sem mentes eljárásról beszélt.
A vádirat szerint a 131/1997-es kormányrendelet alapján külföldi utazáskor a minisztereket illeti meg az első osztályú repülőjegy, államtitkárokat csak a komfort osztály. Ennek ellenére Szabadi rendszeresen (Mexikóba, Vietnamba, Szingapúrba, Brazíliába) első osztályon utazott, nemegyszer többedmagával. Így 5,840 millió forint különbözet keletkezett a jogtalan utazásokból.
A Ferencváros és az agrárcégek közötti reklámszerződések 1998 és 2001 között köttettek. A vádirat úgy fogalmaz: aránytalanul többet fizettek a reklámokért, mint amennyi a Fradi saját, kalkulált reklámértéke. Kötelezően mintegy 18 agrárcég fizetett Szabadi államtitkár utasítására a Fradi számlájára pénzt. A vádirat az elhíresült életmódnap megrendezésének körülményeit is feltárta. Az ekkor keletkezett szerződéseket a Fővárosi Főügyészség polgári peres úton is megtámadta, amely per még jelenleg is folyik. Az Agrárinnovációs Vidék és Területfejlesztési Kht. 2000. szeptember 10-re tervezett Életmódnap lebonyolításáról megállapodott az FTC-vel az esemény propagálásáról és megrendezéséről. A rendezvény elmaradt, lebonyolítását 2001. január 19-én átvállalta az Agrár Marketing Centrum, de azt a mai nem tartották meg. Szabadi az 1999. április 7-én kelt határozatában utasította az egyik agrárcég ügyvezetőjét, hogy a kft. eredménytartalékának terhére a korábban 300 millió forinttal megemelt törzstőkéjét 200 millió forinttal szállítsa le, és a kivont tőkét fizesse be az FVM letéti számlájára – áll a vádiratban. A cégben az állam százszázalékos tulajdonos volt, így a pénz a központi költségvetést illette volna meg. Az ügyvezető jelezte az államtikárnak, hogy az ügylet jogszabályellenes, de mégis átutalta a 200 millió forintot az FVM-nek. Szabadi pedig a pénzt a minisztérium kezelésében és tulajdonában álló kilenc gazdasági társaságnak utalta át. Szabadi a pénzt azért utalta a kilenc támogatott agrárcégnek, hogy fedezze azok – szintén az ő utasítására keletkezett – többletkiadásait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.