Az államtitkár vádlott-társai az Agrárinnovációs Kht. három munkatársa: O. László ügyvezető, Sz. Péter alkalmazottja, ügyvezetője, majd később végelszámolója, valamint K. Mónika titkárságvezető, majd főosztályvezetője a kht.-nak. A vádirat szerint a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter utasítására Szabadi Béla hatásköre volt a vagyonkezelői jogkör gyakorlása, valamint minden, a minisztériumot érintő döntés koordinálása. A vádirat az első osztályú repülőjegyek jogtalan felhasználását, az FVM kezelésében, illetve tulajdonában álló agrárcégek a Ferencvárossal kötött – az ügyészség szerint előnytelen – szerződéseit, illetve egy kétszázmilliós jogtalan tőkeátcsoportosítást említ, mely összeg eredetileg az államkincstárt illette volna. Ha a volt politikai államtitkárt a bíróság bűnösnek találja, akár 12 évi börtönbüntetést is kiszabhat a jelenleg házi őrizetben lévő egykori politikusra. Szabadi a nyomozás során tagadta bűnösségét, s korábban koncepciós, politikától sem mentes eljárásról beszélt.
A vádirat szerint a 131/1997-es kormányrendelet alapján külföldi utazáskor a minisztereket illeti meg az első osztályú repülőjegy, államtitkárokat csak a komfort osztály. Ennek ellenére Szabadi rendszeresen (Mexikóba, Vietnamba, Szingapúrba, Brazíliába) első osztályon utazott, nemegyszer többedmagával. Így 5,840 millió forint különbözet keletkezett a jogtalan utazásokból.
A Ferencváros és az agrárcégek közötti reklámszerződések 1998 és 2001 között köttettek. A vádirat úgy fogalmaz: aránytalanul többet fizettek a reklámokért, mint amennyi a Fradi saját, kalkulált reklámértéke. Kötelezően mintegy 18 agrárcég fizetett Szabadi államtitkár utasítására a Fradi számlájára pénzt. A vádirat az elhíresült életmódnap megrendezésének körülményeit is feltárta. Az ekkor keletkezett szerződéseket a Fővárosi Főügyészség polgári peres úton is megtámadta, amely per még jelenleg is folyik. Az Agrárinnovációs Vidék és Területfejlesztési Kht. 2000. szeptember 10-re tervezett Életmódnap lebonyolításáról megállapodott az FTC-vel az esemény propagálásáról és megrendezéséről. A rendezvény elmaradt, lebonyolítását 2001. január 19-én átvállalta az Agrár Marketing Centrum, de azt a mai nem tartották meg. Szabadi az 1999. április 7-én kelt határozatában utasította az egyik agrárcég ügyvezetőjét, hogy a kft. eredménytartalékának terhére a korábban 300 millió forinttal megemelt törzstőkéjét 200 millió forinttal szállítsa le, és a kivont tőkét fizesse be az FVM letéti számlájára – áll a vádiratban. A cégben az állam százszázalékos tulajdonos volt, így a pénz a központi költségvetést illette volna meg. Az ügyvezető jelezte az államtikárnak, hogy az ügylet jogszabályellenes, de mégis átutalta a 200 millió forintot az FVM-nek. Szabadi pedig a pénzt a minisztérium kezelésében és tulajdonában álló kilenc gazdasági társaságnak utalta át. Szabadi a pénzt azért utalta a kilenc támogatott agrárcégnek, hogy fedezze azok – szintén az ő utasítására keletkezett – többletkiadásait.
Menczer Tamás: A dollármédia Brüsszel Pétert segíti