Perújrafelvételre készül Csapó József ügyvédje

Öt, eddig meg nem hallgatott tanúval és új bizonyítékkal kíván előállni per-újrafelvételi kérelmében Jován László ügyvéd a Farkas Helga-ügyben – tudta meg a Magyar Nemzet. Védencét, Csapó Józsefet a fiatal lány elrablásában való részvétele és édesapja, a jómódú szegedi vállalkozó, Farkas Imre megzsarolása és más bűncselekmények miatt jogerősen 10 évre ítélték el.

2002. 03. 09. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Háromszáz tanút hallgattak meg a nyomozáskor, de a tárgyalásra csak azokat idézte be a bíróság, akik védence ellen nyilatkoztak – mondta az ügyvéd lapunknak. Mivel úgy vélte, hogy a Csongrád Megyei Bíróság mindenképpen elítéli védencét, szándékosan nem erőltette azon tanúk meghallgatását, akik Csapó mellett tanúskodtak volna. Pedig közöttük akadnak olyanok is, akik Farkas Helgát eltűnése után is látták, de nem Csapó társaságában. Hozzátette: szándékosan a perújrafelvételre „játszott”, mivel ha a mentőtanúk meghallgatását az alap- és a megismételt eljáráson kizárja a bíróság, akkor azokat a perújrafelvétel során nem idézhetné be.
Az ügyvéd az új bizonyítékról szólva elmondta: egy amerikai hangszakértői jelentésre vár, amely megkérdőjelezheti a hazai vélemények tudományosságát. Annak a hangszalagnak a vizsgálatáról van szó, amelyet a rendőrség vett fel Farkas Imréék lakásában, amikor zsarolóik értesítették arról, hogy Helga lányuk náluk van, s szabadságáért 500 ezer német márkát követeltek. A Magyar Tudományos Akadémia Nyelvtudományi Intézete kizárta, hogy a felvételen Csapó, vagy a fiatal lány elrablásában a vád szerint bűntársaként szereplő Juhász Benedek hangja hallható. Később a Magyar Rádió hangrestaurátorai először 70 százalékos hasonlóságot állapítottak meg, a tárgyalásokon azonban már 90 százalékos bizonyosságról beszéltek. Ha bebizonyosodik, hogy nem védence és Juhász Benedek hangja szerepel az inkriminált magnószalagon, akkor megdől a zsarolás és egyben a Farkas Helga elrablásában való közreműködés vádja is – véli Jován.
Csapót 1998-ban fegyveres rablással, emberrablással kapcsolatos bűnpártolással és a rablásban a bűntársának tartott Juhász Benedek megölésével vádolták, amiért a Csongrád Megyei Bíróság Csapót első fokon 18 évi fegyházbüntetésre ítélte. A Legfelsőbb Bíróság azonban ezt az ítéletet több hiányossága miatt hatályon kívül helyezte és új eljárást rendelt el.
A megismételt elsőfokú tárgyalás előtt, 1999. nyarán új vádiratot nyújtott be a Csongrád Megyei Főügyészség Csapó József ellen, az 1991. nyarán eltűnt Farkas Helga elrablásában való közreműködése és édesapja, Farkas Imre megzsarolása miatt. A megismételt elsőfokú eljárás ítéletét 2000. márciusában hirdették ki: minden vádpontban bűnösnek mondták ki Csapót, és életfogytiglani szabadságvesztésre ítélték.
A megismételt másodfokú tárgyaláson a Legfelsőbb Bíróság viszont felmentette Csapót Juhász Benedek megölésének vádja alól, de a többi vádpontban, így Farkas Helga és édesapja ellen elkövetett bűncselekményekben, helyben hagyva az elsőfokú bíróság döntését, és Csapó büntetését 10 év börtönre mérsékelte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.