Sérültek műsora a Duna Televízióban

Magyarországon első alkalommal sérültek is részt vesznek egy műsor elkészítésében, szerkesztésében és vezetésében. A Duna Televízió sérültekről szóló, Felelet az életnek című műsorának új változatát április 14-től láthatjuk. A skandináv országokban, Franciaországban már volt ilyenre példa, sőt Angliában például egy Down- szindrómás férfi beszélgetős műsora ért el magas nézettséget.

2002. 03. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ne csak a másik oldalról szóljanak a sérültek – ez lehetne a mottója annak az új műsornak, amelyet április közepétől láthatunk a Duna Televízióban. Az ötletgazdák – Gáspár Judit felelős szerkesztő és Szekeres Csaba rendező – ezután sérüléssel élő és egyelőre a tévézésben kezdő kollégákkal együtt készítik a műsort. A rendező a Magyar Nemzetnek elmondta: kissé kockázatos a kezdeményezés, hiszen a nézőknek nehéz elfogadniuk a képernyőn a sérülteket, hát még ha nem vendégként, hanem riporterként vagy műsorvezetőként vannak ott jelen. Hozzátette: ha a sérültek saját magukat képviselhetik a médiában – és nem csak „hendikepes témájú” műsorokban –, van esély arra, hogy szemléletváltás induljon el a nézőkben és a résztvevőkben egyaránt. Ugyanakkor a médiatörvény is sugallja a sérültek esélyegyenlőségét.
A műsor célja az, hogy a fogyatékkal élők is jogosultságot kapjanak arra, hogy a képernyőn szerepelhessenek, a rádiókban, újságok szerkesztőségeiben dolgozhassanak.
Bár a műsor havonta csak egyszer, 28 percben jelentkezik, az ötletgazdák remélik, hogy a kezdeményezés rövidesen mozgalommá bővül. Gáspár Judit felelős szerkesztő szerint a szakmáját értő ember – akár sérült, akár nem – hasznot hoz az őt foglalkoztatónak. Hozzátette: Magyarországon kevés az olyan fogyatékkal élő ember, akinek sikerült elvégeznie valamelyik médiamunkára felkészítő iskolát. Ennek egyik oka, hogy sokan nehezebben vágnak bele, mint ép társaik.
A magukban tehetséget és bátorságot érzők támogatására már szerveződik egy médiacentrum-féle háttércsapat, amelynek az lesz a feladata, hogy az érdeklődőkkel megismertesse a szakma alapjait – nyiltakozta Szekeres. Mint mondta, nem az a fontos, hogy ki, hanem az, hogy miként teszi a dolgát az ember. Nem kérdéses, hogy például a hozzáértő vak ember is vezethet műsort, nem rosszabbul, mint látó társai – tette hozzá a rendező.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.