A tragédiához nem csupán a viharos szél, de a kémény hibája is hozzájárult. A vizsgálat ugyanis kiderítette: az összes égéstermék visszáramlott a lakásba – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Nagy Sándor, a miskolci rendőrkapitányság szóvivője. A család reggel hazatérő fia a ház földszintjén bukkant életveszélyes állapotban lévő szüleire. Az emeleten alvó 24 éves húgán és annak barátján már nem lehetett segíteni. Tudomásunk szerint a ház lakói már előző éjszaka – a szénmonoxid-mérgezés tüneteiről – fejfájásról, hányingerről, rosszullétről panaszkodtak.
A Tigáztól származó információink szerint a tíz évvel ezelőtt épült házban eddig kifogástalanul működött a gázkészülék. A hasonló tragédiákat általában rosszul karbantartott, ellenőrizetlen, nem megfelelő összetételű égésterméket kibocsátó készülékek okozzák. A szakember szerint a rosszul szigetelt kémény nehezen melegszik fel, s kezdetben visszafelé áramlik benne az égéstermék.
A gázipari országos műszaki biztonsági szabályzat szerint tilos utólagosan szigetelni azokat az helyiségeket, amelyekben tüzelőberendezés működik – tájékoztatta lapunkat Bányai Csaba, a Fővárosi Kéményseprő-ipari Kft. egyik vezetője. Elmondta: gyakran rendkívül rossz állapotban vannak a különféle fűtésmódokra átalakított kémények, amelyekben akár egy lehulló tégla is képes elzárni az égéstermék útját. Veszélyesek a szagelszívó berendezések is, mivel visszaszívhatják az égésterméket, amelynek a kéményen keresztül kellene távoznia – tette hozzá a szakember.
***
Viharkárok Borsod megyében. Az elmúlt hét végén hetvenegyszer riasztották a megye tűzoltóegységeit a viharos szél rongálásai miatt – tájékoztatta lapunkat Szabó Péter, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője. Elmondta: a legtöbb esetben fák dőltek az utakra, a házak tetőszerkezeteire, illetve a villamos vezetékekre. (S. T.)
Vidnyánszky Attila nyílt levele Dúró Dórának