Szén-monoxid végzett a párral

Ketten meghaltak, ketten pedig súlyos szén-monoxid-mérgezést szenvedtek álmukban tegnap egy gázfűtésű házban a Borsod megyei Ongán. Az elsődleges vizsgálatok szerint a tragédia egyik oka a viharos szél volt, amely visszafújta az égésterméket a lakásba.

2002. 03. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tragédiához nem csupán a viharos szél, de a kémény hibája is hozzájárult. A vizsgálat ugyanis kiderítette: az összes égéstermék visszáramlott a lakásba – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Nagy Sándor, a miskolci rendőrkapitányság szóvivője. A család reggel hazatérő fia a ház földszintjén bukkant életveszélyes állapotban lévő szüleire. Az emeleten alvó 24 éves húgán és annak barátján már nem lehetett segíteni. Tudomásunk szerint a ház lakói már előző éjszaka – a szénmonoxid-mérgezés tüneteiről – fejfájásról, hányingerről, rosszullétről panaszkodtak.
A Tigáztól származó információink szerint a tíz évvel ezelőtt épült házban eddig kifogástalanul működött a gázkészülék. A hasonló tragédiákat általában rosszul karbantartott, ellenőrizetlen, nem megfelelő összetételű égésterméket kibocsátó készülékek okozzák. A szakember szerint a rosszul szigetelt kémény nehezen melegszik fel, s kezdetben visszafelé áramlik benne az égéstermék.
A gázipari országos műszaki biztonsági szabályzat szerint tilos utólagosan szigetelni azokat az helyiségeket, amelyekben tüzelőberendezés működik – tájékoztatta lapunkat Bányai Csaba, a Fővárosi Kéményseprő-ipari Kft. egyik vezetője. Elmondta: gyakran rendkívül rossz állapotban vannak a különféle fűtésmódokra átalakított kémények, amelyekben akár egy lehulló tégla is képes elzárni az égéstermék útját. Veszélyesek a szagelszívó berendezések is, mivel visszaszívhatják az égésterméket, amelynek a kéményen keresztül kellene távoznia – tette hozzá a szakember.
***
Viharkárok Borsod megyében. Az elmúlt hét végén hetvenegyszer riasztották a megye tűzoltóegységeit a viharos szél rongálásai miatt – tájékoztatta lapunkat Szabó Péter, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője. Elmondta: a legtöbb esetben fák dőltek az utakra, a házak tetőszerkezeteire, illetve a villamos vezetékekre. (S. T.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.