Tízezer riasztás után tilalom

Mától – meghatározatlan ideig – az egész ország területén tilos tüzet gyújtani az erdőkben és azok környékén – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője. Az intézkedésre az elmúlt időszak rendkívül sok tűzesete miatt került sor. Eddig négy ember meghalt, az anyagi kár több százmillió forint.

2002. 03. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az év elejétől tizenháromezer alkalommal riasztották a tűzoltókat, ebből körülbelül tízezer esetben tűzhöz – tájékoztatta lapunkat az OKF ügyeletese. Elmondása szerint az elmúlt tíz nap volt a legkritikusabb időszak, naponta 6-700 tűzről kaptak hírt: múlt héten körülbelül háromezer esethez vonultak ki. Az egész országban szinte egyszerre égett az avar, a gaz, a nádas, az erdők. Legtöbb baj Borsod-Abaúj-Zemplén és Pest megyében történt. A tüzeket a gondatlan égetés okozta, a viharos szél sokszor tíz méter magasra csapta a lángokat, és pillanatok alatt terjedt tovább minden irányba.
Az OKF kezdeményezésére hozott földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi rendelet szerint mától az erdőkben és azok határától kétszáz méteren belül még a kijelölt tűzrakó helyeken is tilos tüzet gyújtani, a tilalom kiterjed a közutak és a vasutak melletti fásításokra is. Feloldása az elkövetkező időszak időjárásától és eseményeitől függ.
A rendelkezés azonban nem tiltja, hogy a kertekben gyújtott tűzön gazt égessünk vagy bográcsgulyást főzzünk – tájékoztatott Dobson Tibor szóvivő, de ehhez minden esetben ki kell készíteni a vízet és egy kerti szerszámot, hogy a tüzet biztonsággal elolthassuk.
A rendelkezés betartását erdészek, mezőőrök ellenőrzik, megszegése szabálysértésnek minősül, több tízezer forintos bírsággal jár. A szóvivő hozzátette: márciusban általában az erős szél miatt kell tűzgyújtási tilalmat elrendelni, júliusban a lábon álló gabonát védik, az augusztus pedig a szárazság miatt kritikus időszak. Saját hatáskörükben az önkormányzatok is elrendelhetnek tűzgyújtási tilalmat, ennek általában környezetvédelmi oka van.
A tüzeket nem csupán gondatlanság, de többször szándékosság okozta, mint például a Balatonfüreden és az Esztergom melletti nagy kiterjedésű tüzek esetében. Somogy megyében felgyújtották a sást, állítólag azért, mert szarvasagancsokat kerestek. Az eseteket a rendőrség vizsgálja.
A Bács megyei Tatárszentgyörgy és Ladánybene között néhány napja megsemmisült egy 15 hektáros fenyőerdő, tegnap pedig 30 hektáron égett egy Somogy megyei facsemetés, a tűz átterjedt a közeli fenyvesre is, ötven tűzoltó vonult a helyszínre. A fenyőerdőtüzek oltása szinte lehetetlen a felszabaduló mérges gázok és a gyanta miatt.
Tegnap a tűzoltók megmentettek egy Bács-Kiskun megyei tanyát, amely a nádas- és az avartűz miatt került veszélybe, de egy másik ház és a mellette parkoló két kisbusz leégett ugyanebben a körzetben. Lapzártánkkor a tűzoltók az épületben lévő gázpalackokat hűtötték, hogy megelőzzék a robbanást.
A tüzek nemcsak százmilliós károkat, de emberéleteket is követeltek. Egy kisfiú a tűzbe esett, amikor apja gazt égetett az udvaron, Galgamácsán egy 80 éves asszony vesztette életét avarégetés közben. A tűz átterjedt a szomszéd kertjében álló fóliasátorra, ő feltehetően oltás közben lett rosszul. A Nógrád megyei Etesen száraz füvet égetett valaki, a tűz belobbantotta a kerítést és három hektáron pusztított, az egyik szomszéd megégett holttestét a tűzoltók találták meg. Budapesten egy hajléktalan testére bukkantak, amikor a XI. kerületben égő szeméthulladékot oltották.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.