A biztonsági szakmának az elkövetett cselekményhez semmi köze – nyilatkozta lapunknak Lasz György, a Biztonsági Nagyvállalkozások Szövetségének elnöke. Hozzátette: a Café Allure-ben portaszolgálatot ellátók nem hivatalos biztonsági cég alkalmazottjai, hanem olyan személyek, akik nem tartoznak a vagyonvédelemről és magánnyomozásról szóló törvényben foglalt vagyonőri fogalom alá. Az elnök elmondta: a törvény szerint az alkalmazás feltételei többek között magyar állampolgárság, büntetlen előélet, megfelelő szakképzés, rendőrhatóság által kiadott vagyonőri igazolvány. A nagyobb vagyonvédelmi cégek nemcsak a munkatársak kiválasztásánál – emberi tulajdonságok, egészségügyi, pszichikai alkalmasság figyelembevételével –, hanem a munkavégzéskor és a munkaviszony megszűnése után is ellenőrzik alkalmazottaikat.
Gyenes Levente, a Nemzetközi Testőrszövetség európai és soros magyar elnöke nem tud olyan helyzetet elképzelni, amelyben az intézkedés gyilkosságig fajulhat.
Igen könnyű személy- és vagyonőri igazolványhoz jutni Magyarországon – nyilatkozta lapunknak Hajda Iván, a Defend Kft. ügyvezető igazgatójának általános helyettese. Mint mondta, a szakma hígulása a 90-es években kezdődött, az engedély megszerzéséhez ma elég a különféle cégek által szervezett, általában néhány hetes tanfolyam és az erkölcsi bizonyítvány. A vezetőhelyettes tapasztalatai szerint mindig a biztonsági cég anyagi, technikai lehetőségeitől függ, hogy mennyire szűri meg dolgozóit. Hajda Iván tájékoztatása szerint a jelentős cégek összetett felvételi rendszert alkalmaznak. A Defend például a pszichológiai szűrés mellett a nemzetbiztonsági C típusúhoz hasonló kérdőivet is kitöltet, azaz a jelentkezők még kapcsolatrendszerükről, anyagi helyzetükről is beszámolnak. Később pedig a cég folyamatos, többszörös ellenőrzési rendszert alkalmaz.
Vidnyánszky Attila nyílt levele Dúró Dórának