Kameraerdő a fővárosi bűnözés ellen

A főváros egyre több kerületében építenek ki térfigyelőrendszert, hogy visszaszorítsák a bűnözést a közterületeken. Az egymással szomszédos városrészeket erre sarkallja az is, hogy ahol már kamerákkal figyelik az utcákat, onnan átvándorolnak az elkövetők a még ellenőrizetlen területekre. A térfigyelés mindenhol nagy segítséget jelent a felderítésben, visszatartja a bűnözőket, és némileg ellensúlyozza a rendőrhiányt, de világos közbiztonsági stratégia nélkül nehezen működik. A kerületeknek az adatvédelmi állásfoglalások alapján kidolgozott szabályokat is be kell tartaniuk.

2002. 04. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régóta működnek megfigyelő kamerák a Belvárosban, és a helyi képviselő-testület a közeljövőben további húszmillió forintot szavazhat meg a rendszer bővítésére – tudtuk meg Gerendás Józseftől, a városrész közbiztonsági és bűnmegelőzési bizottságának elnökétől, aki szerint igen változatosak a helyi térfigyelés tapasztalatai. Gondot okoz, hogy nehéz összehangolni a rendőri intézkedéseket a kamerarendszer működésével. A rendőröknek azonnal fel kell lépni, amint észlelik a bűncselekményt a kamerák segítségével, de ez sok esetben nem megy zökkenőmentesen. A Váci utcára specializálódott zsebtolvajokat például már a kamerák sem tartják vissza, hiszen olyan fejlett technikával végzik a tevékenységüket, hogy szabad szemmel, egy-két méterről is szinte észrevehetetlenek a mozdulataik.
Akik évek óta ezzel foglalkoznak, a térfigyelés miatt nem fogják abbahagyni a bűnözést, legfeljebb odébb állnak egy másik „vadászterületre” – véli Gerendás József, aki szerint a hiányosságok ellenére is nagy eredményeket ért el a kerületi rendőrség a térfigyelés segítségével a felderítésben, és többszörösét sikerült elfogni a köztéri bűnözőknek.
Májustól kilencven kamera figyeli az ösz-szes közterületet a VII. kerületben is. A térfigyelőrendszer a nap huszonnégy órájában működik majd. Az erzsébetvárosi térfigyelő-rendszernek most folynak a műszaki próbái, de a kamerák számát naponta öt-hat új készülék felélesztésével bővítik. Ha az egész, kilencven kamerás rendszer működni fog, akkor elérhetik a kerület teljes lefedettségét – tudtuk meg Szilágyi Balázstól, a VII. kerületi önkormányzat vagyonvédelmi irodájának vezetőjétől, aki elmondta azt is, hogy várhatóan a jövő hónap elejétől indítják el az öszszes felvevőkészüléket az Erzsébetvárosban.
Az ilyen széles körű megfigyelés bevezetésénél persze mindig felmerülnek adatvédelmi aggályok is. A teljes rendszer felélesztése előtt ezért tájékoztatják a lakosságot a kamerák helyéről a kerületi és az országos sajtóban, valamint táblákat helyeznek el a megfigyelt területeken. A helyi rendőrség elsősorban a közterületeken elkövetett bűncselekmények drasztikus visszaszorítását és a felderítés hatékonyságát várja a térfigyeléstől, amely a kerület közrendjének, köztisztaságának egészére is kihatással lesz a jövőben. A térfigyelés a VII. kerületben összekapcsolódik a távfelügyeleti rendszerrel, így a betöréses riasztásoknál a bűnözőt azonosítani is lehet majd a kamerák felvételeinek segítségével. A képeket azonban a bűncselekmények rögzítése esetén is legfeljebb harminc napig őrizhetik meg.
A vagyonvédelmi iroda vezetője azt reméli, hogy a szomszédos belvárosi kerületek térfigyelésének fejlesztésével az Üllői úttól a Váci útig egy olyan „zárt terület” alakulhat ki, ahol ugrásszerűen megnő a felderítések száma, és csökkennek a bűncselekmények a közterületeken.
Ennek központja lehet a Józsefváros, ahol elsőként építettek ki komplex térfigyelőrendszert az országban. Juharos Róbert, a kerület országgyűlési képviselője elmondta: a Józsefvárosban a prostitúció és a szervezett bűnözés tette indokolttá, hogy 1998 után megteremtsék a térfigyelés jogszabályi feltételeit az adatvédelmi biztos ajánlásainak megfelelően. Ehhez szükség volt a maffiatörvény és a szabálysértésről szóló törvény módosítására is.
Az első tizenhat kamera beüzemelését követően derültek ki az alkalmazás erényei. A készülékek számát nagy arányban növelni kellett, erre 140 millió forintot költött az önkormányzat, és 60 millió forintot kapott a Belügyminisztériumtól.
– A legtöbb gondot az adatvédelmi és személyiségi jogi kérdések jelentik, mert számos helyen közhasznú társaságok lettek a térfigyelőrendszerek üzemeltetői. A magáncégek, vagy magánszemélyek által végzett kamerás megfigyelésekről ugyanis még nem született szabályozás – mondta el Juharos Róbert, aki szerint a VIII. kerületben óriási eredményt hozott a rendszer kiépítése. Közel kétezer prostituáltat sikerült kiszorítani a közterületekről, és leleplezték, illetve megfékezték az autótolvaj bandákat is. Mintegy kilencven kamerát helyeztek üzembe, amikor még egész Európában nem volt erre példa. – Nem szabad azonban csodát várni a kameráktól, mert ez csupán egy eszköz, és nem működik, ha nincs mögötte egy világos közbiztonsági stratégia – szögezte le a képviselő. Szerinte a VIII. kerület például szolgálhat a többi városrésznek, hiszen a térfigyelés kiépítésével párhuzamosan csökkentették a rendőrség létszámhiányát, gyors reagálású egységeket hoztak létre, és ezzel az egyik „legfertőzöttebb” kerületből az ötödik helyre léptek elő a közbiztonsági rangsorban a fővárosban. Juharos Róbert hangsúlyozta: az eredményeket úgy érték el, hogy közben nem sértették meg a személyiségi jogokat, és ügyeltek az időközben megszületett adatvédelmi ajánlások szabályainak betartására. Ennek egyik legfontosabb eleme a hatalmas költséggel üzemeltetett térfigyelőrendszerek elengedhetetlen hatósági kontrollja.
A közeljövőben Józsefváros bővíti a rendszert, további tizenhat kamerát kíván felszerelni a még nem ellenőrzött területekre.
Pásztor Lászlóné, a józsefvárosi közbiztonsági bizottság elnöke elmondta lapunknak, hogy a fejlesztés mintegy 80 millió forintba kerül majd, amelyre a költségvetésben elkülönített összeg áll rendelkezésre. Az új kamerákat az Üllői úton, a Kálvin téren, valamint a Korányi Sándor utcában, a Tömő utcában és a Csepreghy utcában építenék ki.
A ferencvárosi költségvetésben is szerepel a kamerás térfigyelőrendszer kiépítése, de a közbeszerzési pályázat még elbírálás alatt áll – tájékoztatott Bánsághi Tamás, a IX. kerület alpolgármestere. Az üzemeltetést egy önkormányzati tulajdonú társaság végzi, a BRFK-val kötött szerződés alapján. A vezérlőpultnál azonban csak rendőrök teljesítenek szolgálatot. A cég működteti majd a közfeladatokat ellátó rendőrök és közterület-felügyelők segítőjeként tevékenykedő kerületőrséget is. A központ és a kamerák kiépítése, az ezeket irányító közhasznú társaság és a kerületőrség munkájának költségei közel százötvenmillió forintba kerülnek az önkormányzatnak. Egyelőre tizennyolc kamerát szerelnek fel a Ferencvárosban, de további forrásokra pályáznak a Belügyminisztériumhoz, hogy a rendszert bővíthessék. A hagyományos kerületi közbiztonsági napok rendezvényeire szeretnék meghívni a szomszédos kerületek vezetőit, hogy eloszlassák az adatvédelemmel és a személyiségi jogok védelmével kapcsolatos aggályokat is. A Ferencvárosban ugyanis más városrészekhez, például a XXII. vagy a III. kerülethez hasonlóan szolgáltatásként is működtetni kívánják a térfigyelést, hogy az ebből származó bevételek fedezzék a későbbi fejlesztés költségeinek egy részét.
Gulyás Csaba, az ombudsmani hivatal adatvédelmi szakembere szerint az sem jelent feltétlenül gondot, ha a köztéri figyelést rendőrök végzik, és a kamerákat jól látható helyen, nem rejtetten helyezik el, a meglétükről feliratokkal tájékoztatják a helyieket és az arra járókat, a felvételek tárolását pedig a legminimálisabb időre korlátozzák. Az erről szóló rendelet szerint viszont nem szabályozza azoknak a kameráknak a használatát, amelyek képeit nem rögzítik, így ezeket akár magáncégek is használhatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.