Monstre per kezdődik Miskolcon

Április 16-ra tűzte ki a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság annak a monstre pernek a tárgyalását, amelyben az ügyészség az országban először emelt vádat olyan kábítószerügyben, amelyben életfogytig tartó szabadságvesztés is kiszabható. A perben 127 vádlott fog felelni tetteiért, közülük hetet vádolnak jelentős mennyiségű kábítószerrel, üzletszerűen, bűnszervezet tagjaként elkövetett visszaéléssel.

2002. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bíróság első körben 28 – heti 2-3 – tárgyalási napot tűzött ki a perben. Információink szerint a mintegy 80 ügyvéd közül többen visszaadták ügyfelüknek a megbízását, amikor kiderült, hogy több mint három hónapig tárgyalja a bíróság az ügyet, így többi ügyfelükre nem marad idejük. A bíróság öttagú tanácsban dönt majd a vádlottak sorsáról. A borsodi bíróság nagyméretű tanácsterme ad majd helyet a pernek, ám kétséges, hogyan tudják elhelyezni a 127 vádlottat, a több mint 25 büntetés-végrehajtási őrt, a mintegy 80 védőt és a számtalan tanút. Mindenesetre úgy tudjuk: rendkívüli biztonsági intézkedéseket terveznek, hiszen hét vádlottra akár életfogytiglani szabadságvesztést is kiszabhat a bírói tanács. A bíróság elnökével lapzártánkig nem tudtunk beszélni.
Mint arról hírt adtunk: tizenhárman üzletszerűen elkövetett kábítószerrel visszaélésért felelnek, ennek büntetési tétele 5-10 éves szabadságvesztés, százhét vádlott pedig fogyasztás vétségéért akár két évet is kaphat. Az érintettek átlagéletkora 30 év, de a fogyasztók között 18 éven aluliak is vannak. A forgalmazók között egy külföldi, iráni állampolgár is van, aki egyedüliként heroint terjesztett. Előzetes letartóztatásban 18 vádlott vár a bírósági tárgyalásra. A vádirat mintegy 230 oldalt tesz ki. A vádpontok megegyeznek a vádlottak számával.
A vádlottak bűnszervezete hierarchikus felépítésű volt, mint ahogy a vád fogalmaz, több lábon álló, és egymás mellett is kapcsolódó szervezetként működtek. A kábítószer-forgalmazásról szóló bűnügyi szakirodalom 7-8 hierarchiaszintet feltételez, ebből a borsodi nyomozók a legalsó négy szintet derítették föl a fenti ügyben, így a főkolompos nem került a rendőrök fogdájába.
A vádirat szerint „felső kapcsolatként” P. Mihályt és O. Lászlót sikerült megvádolni: cselekményük életfogytig tartó szabadságvesztéssel fenyegetett. A szervezetben alattuk „a kábítószert felsőbb szinten értékesítők”, O. Imre és F. József helyezkedett el. A „kábítószert alsóbb szinten értékesítők” mellett pedig a dílerek, azaz a fogyasztók felé közvetlenül értékesítők foglaltak helyet a bűnszervezetben.
A vádirat szerint egy-egy dílernek 25-30 ügyfele volt. A terjesztők heti huszonötezer forinttól több százezer forintos hasznot húztak a forgalmazásból, ám a legfelsőbb szintű terjesztők hasznát még a nyomozók sem tudták kideríteni. A kábítószer-hálózat kínálata bőséges volt: a könnyű drogoktól a heroinig mindennel foglalkoztak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.