A bíróság első körben 28 – heti 2-3 – tárgyalási napot tűzött ki a perben. Információink szerint a mintegy 80 ügyvéd közül többen visszaadták ügyfelüknek a megbízását, amikor kiderült, hogy több mint három hónapig tárgyalja a bíróság az ügyet, így többi ügyfelükre nem marad idejük. A bíróság öttagú tanácsban dönt majd a vádlottak sorsáról. A borsodi bíróság nagyméretű tanácsterme ad majd helyet a pernek, ám kétséges, hogyan tudják elhelyezni a 127 vádlottat, a több mint 25 büntetés-végrehajtási őrt, a mintegy 80 védőt és a számtalan tanút. Mindenesetre úgy tudjuk: rendkívüli biztonsági intézkedéseket terveznek, hiszen hét vádlottra akár életfogytiglani szabadságvesztést is kiszabhat a bírói tanács. A bíróság elnökével lapzártánkig nem tudtunk beszélni.
Mint arról hírt adtunk: tizenhárman üzletszerűen elkövetett kábítószerrel visszaélésért felelnek, ennek büntetési tétele 5-10 éves szabadságvesztés, százhét vádlott pedig fogyasztás vétségéért akár két évet is kaphat. Az érintettek átlagéletkora 30 év, de a fogyasztók között 18 éven aluliak is vannak. A forgalmazók között egy külföldi, iráni állampolgár is van, aki egyedüliként heroint terjesztett. Előzetes letartóztatásban 18 vádlott vár a bírósági tárgyalásra. A vádirat mintegy 230 oldalt tesz ki. A vádpontok megegyeznek a vádlottak számával.
A vádlottak bűnszervezete hierarchikus felépítésű volt, mint ahogy a vád fogalmaz, több lábon álló, és egymás mellett is kapcsolódó szervezetként működtek. A kábítószer-forgalmazásról szóló bűnügyi szakirodalom 7-8 hierarchiaszintet feltételez, ebből a borsodi nyomozók a legalsó négy szintet derítették föl a fenti ügyben, így a főkolompos nem került a rendőrök fogdájába.
A vádirat szerint „felső kapcsolatként” P. Mihályt és O. Lászlót sikerült megvádolni: cselekményük életfogytig tartó szabadságvesztéssel fenyegetett. A szervezetben alattuk „a kábítószert felsőbb szinten értékesítők”, O. Imre és F. József helyezkedett el. A „kábítószert alsóbb szinten értékesítők” mellett pedig a dílerek, azaz a fogyasztók felé közvetlenül értékesítők foglaltak helyet a bűnszervezetben.
A vádirat szerint egy-egy dílernek 25-30 ügyfele volt. A terjesztők heti huszonötezer forinttól több százezer forintos hasznot húztak a forgalmazásból, ám a legfelsőbb szintű terjesztők hasznát még a nyomozók sem tudták kideríteni. A kábítószer-hálózat kínálata bőséges volt: a könnyű drogoktól a heroinig mindennel foglalkoztak.
Autóbalesetben meghalt egy német állampolgár Zalában