Sebészek reményei szerint a páciens csontvelejéből kivont őssejtekkel sikerül stimulálni új véredények kifejlődését a szívizom azon területein, ahol azelőtt nem volt megfelelő a vérellátás. A tegnap nyilvánosságra hozott műtétről szólva a sebészek elmondták: az idős férfin végzett beavatkozással kívánják bizonyítani, hogy a felnőtt őssejtek sikeresen hasznosíthatók a koszorúér-megbetegedések kezelésében. A beavatkozás után csökkenne a betegek fájdalma, és a korábbinál jóval kevesebb gyógyszerre lenne szükségük. A Sydneytől északra lévő John Hunter kórházban végzett operáció része annak a nemzetközi programnak, amelybe egy-egy hongkongi és kínai intézet is bekapcsolódott. A kísérleti műtét célja egy olyan módszer kidolgozása, amellyel segíteni lehetne azokon a végső stádiumban lévő betegeken, akiken más módszerrel – például bypassműtéttel – már nem lehetne megmenteni. A szakemberek szerint ezzel a módszerrel a koszorúér-betegségben szenvedők egyharmadán lehetne segíteni.
Két évvel ezelőtt nyilvánosságra került: sokévi kísérletezés után a szakemberek képesek az emberi embriókból származó őssejteket tenyészteni. Az őssejtekből pedig elő lehet állítani azokat a sejteket, szöveteket, amelyekre a betegnek éppen szüksége van, azaz pótolni lehetne a sérült vagy beteg szöveteket.
Az eljárás világszerte etikai vitákat idézett elő, hiszen az őssejtek elvetélt embriókból és mesterséges megtermékenyítés során megmaradt embriókból származtak. A kutatók reményei szerint a még kísérleti stádiumban lévő úgynevezett sejtterápia – az őssejtek szaporítása és fejlődésük irányítása – esélyt ad az eddig gyógyíthatatlan betegségekben, például Alzheimer-kórban szenvedőknek.
Honnan jön a pénz? Így hazudozik Magyar Péter a külföldi támogatásairól