Ellenőrzik a bejelentéseket

Még nem érkezett értékelhető bejelentés a móri gyilkosságok elkövetőiről készült, szerdán közreadott fantomképek alapján – tájékoztatta lapunkat Garamvölgyi László, az ORFK kommunikációs igazgatója. A nyolc halálos áldozatot követelő bankrablással összefüggésbe hozott Horváth Szilárd kártérítési pert fontolgat a hatóságok ellen. A France Presse szerint a móri eset annak jele, hogy Közép- és Kelet-Európában terjed a bűnözés, a térség országainak bűnüldöző szervei egyre nehezebben birkóznak meg a szaporodó bűnbandákkal.

2002. 05. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyugat-európai érdekeltségekkel rendelkező bűnözők szereztek erős hátteret maguknak az egykori Jugoszláviában. A belgrádi kriminológiai intézet szakemberei állítják: a bruttó nemzeti össztermék (GDP) jelentős része a maffiák üzleti vállakozásaiból származik.
Lengyelországban 1989 után a súlyos bűncselekmények felderítése érdekében szükségessé vált a lengyel FBI-ként emlegetett központi nyomozó iroda létrehozása. A hatóságok máig nem találják az 1989-ben agyonlőtt egykori belügyminiszter, Marek Papala és a tavaly megölt sportminiszter, Jacek Debdki gyilkosait. Horvátoszágban mindennapivá váltak a bűnözői csoportok közötti összecsapások, tavaly Zágrábban fényes nappal mészárolták le az egyik szervezet vezetőjét. Csehországban az egykori Szovjetunióból és Jugoszláviából érkezett, zsarolásra, fegyver- és kábítószer-kereskedelemre, prostitúcióra és bérgyilkosságra specializálódott bandák működnek. Szlovákiában az orosz, az ukrán és a volt Jugoszláviából származó maffiák „dolgoznak” párhuzamosan. Bulgáriában a bombamerényletek a bandák közötti viták elrendezésének mindennapos eszközévé váltak, de így tartják sakkban az újságírókat is. A hatóságok azt állítják: Bulgária a bűnözők igazi paradicsomává lett.
*
Vagyoni és nem vagyon károkozás miatt indít polgári peres eljárást a hatóságok ellen a móri gyilkosságokkal összefüggésbe hozott Horváth Szilárd – tájékoztatta lapunkat Thaisz Andea ügyvéd, aki a kért kártérítés összegéről egyelőre nem nyilatkozott. Az ügyvéd szerint a rendőrség megsértette védence személyiségi jogait, és erkölcsi kárt okoztak neki.
Garamvölgyi László szerint a rendőrség jogilag kifogástalanul járt el, hiszen Horváthot sosem említették gyanúsítottként. Volt egy körözés ellene, s a polgári törvénykönyv szerint ilyen esetekben nem kell tekintettel lenni a személyiségi jogokra. A rendőrség másokat is kapcsolatba hozott a móri bankrablással, így Horváth esete nem egyedi. Hozzátette: eddig körülbelül száz bejelentés érkezett a fantomképek alapján, de értékelhető adatot még nem találtak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.