Fesd feketére!

2002. 05. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még egy-két nap és az új kormánytól megtudjuk, hogy az „üres kassza”, a gazdaság „vártnál is rosszabb” általános helyzete miatt a választási ígéretek csak részben, illetve később teljesül(het)nek, és nem úgy, nem abban a formában, mint azt a baloldali pártok meghirdették a kampány idején. Persze lesz némi anyagi juttatás az első száz napban a – szocialista terminológia szerint – bérből és fizetésből élőknek, a nyugdíjasoknak, továbbá az önkormányzatoknak, ám ennek mértéke vagy pontosabban fogalmazva reálértéke meg sem közelíti a márciusban, áprilisban beígért „többletjövedelmet”.
Ezt a forgatókönyvet vetíti előre a kormányzati gazdaságpolitika irányítója, László Csaba pénzügyminiszter első, üzenetértékű nyilatkozata, amely szerint az államháztartás hiánya jóval nagyobb a tervezettnél, ráadásul felbukkantak az „aknák” a költségvetésben. Már pótköltségvetést is emleget, ami a szocialista frazeológia és a tapasztalatok ismeretében megszorításokkal jár. A szűkre szabott gazdasági mozgástér behatárolja a lehetőségeket – lényegében így kommentálta a baloldali média a pénzügyminiszter kijelentését. Megkezdődött az agymosás. Borítékolható, ami ezután következik. Miközben gőzerővel folyik a politikai tisztogatás, egyre-másra jelentik majd be a koalíció vezetői, hogy az Orbán-kormány „titkos” döntései miatt milyen vagyoni károk érték az országot, ezért csak – maradjunk még a szocialista terminológiánál – az „általános rendbetétel” után lehetséges az ígéretek teljesítése.
Pestiesen szólva kilóg a lóláb, nincsenek már aknák a büdzsében, a döntések nyilvánosan születnek, az adatok is nyilvánosak; a titkos kormányhatározatok ideje pedig rég lejárt. Megjegyzem, a 3000-es, tehát szigorúan titkos határozatból a Horn-érában jóval több született, mint az előző négy évben. Bár a költségvetési hiány most (is) magasabb az időarányosnál, a magyar gazdaság általános állapota minden ellenkező híresztelés ellenére egyáltalán nem rossz. A világgazdasági konjunktúra pedig kifejezetten kedvezőnek ígérkezik az esztendő második felétől. Magyarán az Orbán-kormány távozásával az MSZP–SZDSZ alkotta kabinetnek nem kell attól rettegnie, hogy gyengülő gazdaság vár rá. Lapunknak egyébként az összes elemző úgy nyilatkozott: választási évhez képest jó a költségvetés pozíciója.
De vegyük sorjában a tényeket.
Infláció. Miközben a drágulás mértéke 1994 és 1998 között éves viszonylatban 1,1 százalékkal csökkent, addig 1998–2002 között már átlagosan 2,2 százalékkal. Az inflációcsökkentés egyébként stratégiai eleme volt az Orbán-kormány munkájának: erről beszélnek a számok is. 2001 májusában 10,9 százalék volt a ráta, az idén márciusra ez 5,9 százalékra zuhant. Megnyugtató tehát, hogy a 2001 májusában indított, új monetáris politika eredményesnek bizonyult. Arról egyébként hallgatnak a pénzügyi szakpolitikusok – László Csaba, de ide tartozik a korábban pénzügyminiszter Medgyessy és a bevetésre váró Bokros is –, hogy miközben a forint erősödésével hergelték a piaci szereplőket és a társadalmat, a külső egyensúly valójában nem „szállt” el, az ellentételezéssel mérséklődtek a jelentkező problémák.
A folyó fizetési mérleg hiánya a vártnál is jobban alakult. Míg például 1998-ban a GDP-arányos hiány 4,8 százalék volt, 2001 végére ez az adat 2,2 százalékra csökkent. A GDP-ről még annyit érdemes elmondani, hogy a bővülés 2002 első negyedévében ugyan három százalék körül alakult, ám az összes piaci elemző elismeri, hogy a gazdaság túljutott mélypontján, és ismét „pörgésben” van.
Hacsak nem akarnak más irányt szabni neki a szűk gazdasági mozgástérben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.