Hajsza a gyilkosok után

Nem találja a rendőrség a csütörtöki móri mészárlás két feltételezett tettesét. Éjjel-nappal fogadja a lakossági bejelentéseket a Telefontanú az ország minden pontjáról ingyenesen hívható, 06-80/555-111-es zöldszámon. Az Erste Bank végleg bezárta a véres támadás helyszínéül szolgáló bankfiókot. Polt Péter legfőbb ügyész elrendelte, hogy az ügyben a fokozott ügyészi felügyelettel kapcsolatos egyes teendőket a Legfőbb Ügyészségen tavaly létrehozott kiemelt ügyek osztálya lássa el. Az intézkedést az ügy mielőbbi, gyors és sikeres befejezése érdekében hozták.

2002. 05. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csütörtöki mészárlást hihetetlen szerencsével csupán a bank két alkalmazottja élte túl: a két pénztáros, Thiesné Éva és Flatskerné Ibolya, akik a gyilkosság napján nem dolgoztak. Az események után a két asszonyt a rendőrség azonnal kihallgatta, és csak este közölték velük: kollégáikat agyonlőtték. Azóta is sokkos állapotban vannak, pszichológus kezeli őket.
A harmadik túlélő, a székesfehérvári Szent György Kórházban mesterséges kómában tartott 27 éves fiatalasszony, aki férjével házépítési kölcsönt intézett volna a bankban. Férje csütörtök este a budapesti baleseti intézetben halt meg. Csingár Attila, a fehérvári kórház főigazgatója lapunknak elmondta: az asszonyt négy lövés érte: kettő a mellkasán, egy a felkarján és egy a koponyáján. Sérülései külön-külön is nagyon súlyosak. Tegnap délelőtt a fiatalaszszony agyhártyái közül sikeresen eltávolítottak egy kezdeti stádiumban lévő vérömlenyt és megműtötték a golyó szaggatta jobb felkarját is. Egy nappal korábban a mellkasát műtötték, a golyó lapockáján keresztül hatolt testébe. Életfontosságú funkciói tegnapra stabilizálódtak, a közvetlen életveszély elmúlt. A főigazgató szerint a fiatal agy képes regenerálódni, ezért van esély a jobbulásra, hiszen nincs olyan jellegű agysérülése, amely ennek lehetőségét kizárná. De csak egy hét múlva lehet egyáltalán kilátásokról beszélni – tette hozzá a főorvos.
A kórházban különleges biztonsági óvintézkedéseket vezettek be, a sérültet kommandósok őrzik.
Egy nappal a gyilkosság után a városban még mindig a tragédia a legfontosabb téma. Az üzletek rendben kinyitottak, igaz, talán kicsit később, mint más napokon. Aki tehette, miként előző éjszaka, reggel is útba ejtette a gyilkosság színhelyét, megállva kicsit, az egyre gyűlő virág, gyertya mellett. A lakótelepen két-három tagú társaságok beszélgettek, ugyanarról. A főtér melletti piacon látszólag semmi sem változott, csak éppen nem az árak, meg a portéka volt a fő téma, mint máskor, békésebb alkalmakkor.
Bár hivatalosan a rendőrség semmit sem közöl az áldozatokról, szemtanúkról, a városban sok mindent tudni vélnek. Úgy tűnik, a két férfi mindenképpen ölni akart. A bank elkülönített előterében lett volna alkalmuk csuklyát ölteni, és úgy rabolni. Nem tették. Tüzeltek – feltehetőleg valamilyen automata fegyverrel – majd információink szerint ezután külön-külön mindenkit fejbe lőttek, valószínűleg azért, hogy egészen biztosan ne maradjon szemtanú.
A mészárlást döbbenetes hidegvérrel követték el. Egy szemtanú arról számolt be, hogy a bank ajtajában egy fekete baseballsapkás, fehér inges, fekete nadrágos, fekete hátizsákját fél vállán hordó férfival találkozott, aki éppen kulcsra zárta az ajtót, és azt mondta neki: a bank egy órán keresztül zárva tart, jöjjön vissza később. A illetőnek feltűnt, hogy mindezt nem az ismert biztonsági ember, Csaba, hanem egy idegen közli vele. A bank egyébként sosem zárt be napközben. A szemtanú szerint az általa látott férfi feltehetőleg nem a körözött Horváth Szilárd vagy Farkas Róbert.
A másik szemtanúnak a bejárat mellett lévő bankautomatával akadt gondja, az egyik gyilkos az ablakon keresztül szólt ki neki: technikai okok miatt egy órán keresztül zárva tart a fiók.
A hajsza tegnap is folytatódott, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság közbiztonsági igazgatója, Erdélyi Csaba tájékoztatása szerint tegnap délután a város körül körülbelül háromszáz rendőr, polgárőr és vadőr kereste az elkövetőket. A környező házak pincéit már csütörtök délután átfésülték a városszéli erdőt, mezőt, szőlőst. Több száz lakossági bejelentés érkezett, ezek korábbi időszakokra is vonatkoznak, a rablógyilkosok valószínűleg jóval korábban felderítették a terepet, sőt talán más kisebb bankfiókok környékét is. A rendőrség ellenőrzi azokat a szórakozóhelyeket, éttermeket, ahol megfordulhattak. A több mint huszonnégy órája talpon lévő kutató- és nyomozó csoportok tagja közül senki sem hajlandó abbahagyni a munkát, ellátásukról a megyei rendőrség gazdasági igazgatósága gondosodik.
Az alezredes szerint nem zárható ki, hogy a gyilkosok még a környéken vannak, ezért éjszakára Mór közelében három hőkamerát állítottak fel, és 50-60 határőr is részt vesz a kutatásban. Az alezredes szerint a Komárom-Esztergom, a Veszprém, a Tolna és a Pest megyei rendőrség segítségével húsz perccel az események után egy külső és egy belső kutatási kört húztak, tegnap 30-40 kilométeres körzetben kutattak intenzíven.
A közúti ellenőrzés viszont jóval lazábbnak tűnt a csütörtökinél, hosszú autós sorok már nem várakoztak az áteresztő pontoknál, a 81-es út környékét lovas rendőrök ellenőrizték. A kutyával kutatók segítségével sikerült tisztázni a lakossági bejelentések egy részét.
Információink szerint a nyolc áldozat közül öt a bank alkalmazottja volt. A helyszínen hatan vesztették életüket.
Meghalt a polgármester felesége is, aki a móriak szerint férje jobb keze volt és rengeteget tett a városért. Életét vesztette a szerződéskötésekkel foglalkozó, kétgyerekes B.-né és a hajadon 35-36 éves Ildikó. Meghalt egy vizsgái előtt álló huszonéves lány is, aki a fehérvári bankból – nem túl nagy kedvvel – három napra ugrott be helyettesíten és Sz. Csaba biztonsági őr, egykori katonatiszt. Életét vesztette két ügyfél is: egy szabadhartyányi vállalkozó férfi és egy harmincéves férfi, akinek felesége kómában fekszik a fehérvári kórházban. A házaspár gyereke a mészárlás idején az autóban várakozott a nagyapjával.

Hétfőn gyásznap Móron. Május 13-át gyásznappá nyilvánította a móri városi közgyűlés, tegnapi rendkívüli ülésén. Így hétfőn a helyiek kegyelettel emlékeznek meg a csütörtöki bankrablás áldozataira. A Nemzeti Kegyeleti Bizottság (NKB) tegnap kezdeményezte, hogy a kormány is hirdessen nemzeti gyászt hétfőn. Borókai Gábor kormányszóvivő közölte: a kormány legkésőbb keddi ülésén foglalkozik a kérdéssel. Radnainé Fogarasi Katalin, az NKB titkára lapunknak elmondta: a kormány dönt arról is, hogy a gyásznap csak egyszeri alkalomra szól, vagy pedig minden évben – helyi vagy országos szinten – megemlékeznek a móri mészárlás áldozatairól. Az NKB 1999-ben alakult, kormánybizottságként működik és a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumához tartozik. Elnöke Jókai Anna írónő, további tagok: Gedai István, a Nemzeti Múzeum munkatársa, Ladányi Jenő, a Budapesti Temetkezési Rt. korábbi vezetője, Balogné Ormos Ilona, a Szent István Egyetem kertművelési tanszékének vezetője, Boross Péter volt miniszterelnök, Regéczy-Nagy László, a Történelmi Igazságtétel Bizottság tagja, Szakály Sándor történész, Weszelovszky Zoltán, a Fidesz országgyűlési képviselője, Zlinszky János, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem nyugalmazott rektora, jelenleg előadó, valamint Bende Csaba, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal munkatársa. A tagok jelentős hányada nyugalmazottként tevékenykedik.
*
Fejvadászok célkeresztjében. Az Országos Rendőr-főkapitányság célkörözési alosztálya, azaz a „fejvadászok” is bekapcsolódtak a mintegy 3000 rendőrt megmozgató hajszába. A fejvadászok mindig csak egy ügyön dolgoznak, s addig keresik a célszemélyt, amíg meg nem találják. Ők az idővel sem törődnek: akár egy évig is nyomoznak a keresett személy után. Megbízás alapján dolgoznak, de úgy tudjuk, hogy Farkas Róbertet és Horváth Szilárdot eddig nem kellett keresniük. A két lehetséges elkövető bűnlajstroma igen tekintélyes, hiszen a zálogházi rablók bandájának tagjaiként tartják őket számon, akiket a rendőrség már hónapok óta keres. Horváth Szilárd már 1993-ban, 19 évesen, sorkatonaként két társával fegyverekkel együtt megszökött a Zala megyei laktanyából, s az őket üldöző rendőrökkel tűzharcba keveredtek. Miután a rendőrök bekerítették őket, megadták magukat. Horváth Szilárdnak korábban garázdaság bűntette miatt jogerősen kiszabott szabadságvesztésre kellett volna bevonulnia az illetékes büntetés-végrehajtási intézetbe, de Horváth nem jelentkezett a börtönbe, így elfogatóparancsot adtak ki ellene. Farkas Róbert ellen emberölési kísérlet bűntette elkövetésének alapos gyanúja miatt adtak ki korábban országos hatályú elfogatóparancsot.
*
Üzenet az anyától. Azt üzenem neki, hogy ha nem ő volt, akkor tisztázza magát – mondta az RTL Klub Fókusz című műsorának Horváth Szilárd édesanyja. Tudtam, hogy befolyásolható, de hogy embert öljön, azt nem tudom elhinni. Mint anya, úgy érzem, nem csinált ilyet, de ha igen, akkor nagyot csalódtam benne – tette hozzá Horváth Jánosné, aki másfél éve nem látta fiát.
*
Tanácskozás a bankbiztonságról. Varga Mihály pénzügyminiszter értekezletet hív össze hétfőre, hogy az illetékes szervezetekkel közösen áttekintsék: milyen intézkedésekkel lehet a banki alkalmazottak és ügyfelek biztonságát növelni, a mórihoz hasonló esetek megelőzése érdekében – tudatta az MTI. Varga Mihály a pénzügyi tárca valamennyi alkalmazottja nevében együttérzését fejezte ki az áldozatok hozzátartozóinak. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete ugyancsak részvétét nyilvánította. Közös alapítvány létrehozásáról döntött a móri bankrablás áldozatainak és hozzátartozóinak megsegítésére Varga Mihály pénzügyminiszter, László Csaba pénzügyminiszter-jelölt, Kisbenedek Péter, az Erste Bank vezérigazgatója és Erdei Tamás, a Bankszövetség elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.