Folyamatosan elemzik a rendőrség szakértői a bank biztonsági kameráinak felvételeit, amelyek különféle technikai eljárások után alkalmasak lesznek a gyanúsítottak azonosítására. Garamvölgyi László szerint a képeken láthatók lesznek az elkövetők, így ez az eredmény áttörést hoz majd a nyomozásban. Az elkövetők ugyan spray-vel lefújták a kamerát, de – miként Garamvölgyi állította – attól még értékelhetők lesznek a felvételek. Arra az értesülésre, miszerint lehetséges, hogy külföldiek voltak az elkövetők, Garamvölgyi úgy reagált: azok a szemtanúk, akik beszéltek az egyik tettessel, elmondták: tiszta magyarsággal szólt hozzájuk, de ez nem zárja ki, hogy társa külföldi. Hozzátette: az ORFK felvette a kapcsolatot az EUROPOL-lal, s minden szükséges információt átadott nekik a bűncselekményről. A lehetséges elkövetői körről több verziót közöltek, de konkrét gyanúsítottra vonatkozó adatot, esetleg elfogatóparancsot, vagy körözést nem adtak ki. Külföldi nyomozó csoport nem érkezik a magyar rendőrök segítségére. Garamvölgyi László szamárságnak nevezte azokat a sajtóhíreket, amelyek szerint a rendőrség rossz irányba terelte a nyomozást, s ezért újra kell kezdeni azt. Az eljárás irányítói a mórit presztízs-ügyként kezelik, s akár a végtelenségig is keresik a bűnösöket.
– Semmi nem fontos most, sem erő, sem pénz, most csak ezzel az üggyel foglalkozunk – jelentette ki Garamvölgyi László. – Ha ezerszer el kell kezdeni újra a nyomozást, akkor ezerszer elkezdjük újra. Garamvölgyi László nem tud olyan információról, miszerint Orbán Péter országos rendőrfőkapitány a móri mészárlás földerítésének eddigi sikertelensége miatt még az idén nyugdíjba megy.
Kísérletet tett a rendőrség tegnap délután Horváth Szilárd tanúkénti meghallgatására, azonban a férfi nem működött együtt a rendőrséggel. Thaisz Andrea lapunk érdeklődésére közölte: azért késlekedik a kihallgatás, mert a rendőrség nem járult hozzá, hogy részt vegyen azon. Az ügyvédnő szerint a büntetőeljárási törvény megengedi, hogy tanúkihallgatáson jelen legyen a jogi képviselő, mert – mint fogalmazott – „elképzelhető, hogy a második mondat után meggyanúsítják” ügyfelét. Ekkor pedig már kötelező a védő jelenléte. Ezért tanácsolta ügyfelének, hogy ne adjon se vér-, se hajmintát a rendőrségnek, hiszen ilyet csak gyanúsítottaktól vehetnek. Hozzátette: nincs arra szükség, hogy ügyfele vérében például THC-t (a marihuána hatóanyaga – a szerk.) találjanak. Ez szerinte nehezítené a helyzetét, de ha meggyanúsítják, akkor viszont nem lenne joga ellenállni Horváthnak. Az ügyvédnő szerint közte és védence, valamint a rendőrség között kőkemény harccá kezd átalakulni az úgynevezett együttműködés, amire semmi szükség.
Az ORFK egyébként egy hónapra kikérte a büntetés-végrehajtási intézettől Horváthot, így jelenleg a Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság budapesti, Aradi utcai épületének fogdájában tartják.
Kovács Lajos ezredes, a móri vérengzés nyomozásának egyik vezetője lapunknak elmondta: ha Horváth Szilárdot a rendőrség meggyanúsítja, attól kezdve jelen lehet az ügyvédnő a kihallgatásokon. Lehetnének olyan adatok, amelyek kizárnák Horváth érintettségét, de csak úgy, ha együttműködne a rendőrséggel. A nyomozó állította: a büntetőeljárási törvényben, de egy legfőbb ügyészségi utasításban is szerepel olyan lehetőség, amely a tanúnál is megengedi a mintavételt. A nyomozó szerint Horváth félelmében adta meg magát. Neve azért vetődött fel, mert három tanú kiválasztotta a fényképét, valamint olyan titkos adtatuk is akadt, amely Horváth szerepére utal.
A nyomozó szerint nem áll úgy a nyomozás, hogy azt lehessen mondani: körvonalazódik az elkövetők személye. – Amíg Farkas Róbert és Horváth Szilárd szerepét nem tisztázzuk, addig ők számíthatnak a legnagyobb figyelemre – vélekedett Kovács Lajos. A nyomozó szerint rendben folyik a vizsgálat, megfelelő logika szerint, megfelelő irányba. Az ezredes állította: amíg nem találják meg az elkövetőket, addig megvan az esély arra, hogy újabb támadást hajtanak végre, hiszen nekik nincs mit veszíteniük. A nyomozó megerősítette: nem kizárt, hogy külföldi is részt vett a gyilkosságban.
Ismeretes: a móri rablógyilkossággal összefüggésbe hozott Horváth Szilárd hétfő hajnalban, ügyvédje társaságában önként jelentkezett a budapesti Venyige utcai büntetés-végrehajtási intézetben, hogy megkezdje garázdaság miatt kiszabott 8 hónapos büntetésének letöltését.
***
Péntek: nemzeti gyásznap. Nemzeti gyásznappá nyilvánította a kormány május 17-ét, pénteket a móri rablógyilkosság hét áldozata temetésének napját – értesült az Index internetes újság. Az állami intézményeken ezen a napon kitűzik a gyászlobogót, és felvonják, majd félárbocra eresztik a nemzeti zászlót. Utoljára 2000 januárjának utolsó napján rendelt el a kormány nemzeti gyásznapot, a passaui buszbaleset áldozatainak emlékére.
A honvédelmi miniszter reagált a Kárpátalját is érintő támadásra