Horváth Szilárd nem tett vallomást

Sikerült DNS-vizsgálatra alkalmas mintákat, nyomokat és anyagmaradványokat rögzíteni a brutális móri bankrablás helyszínén – mondta el lapunknak Garamvölgyi László, az ORFK kommunikációs igazgatója. Hozzátette: a vizsgálatok eredménye alapján a későbbiekben minden kétséget kizáróan lehet bizonyítani az ügy majdani gyanúsítottjainak bűnösségét. Kovács Lajos, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósága nyomozója szerint amíg nincsenek meg az elkövetők, számítani lehet újabb támadásra. Thaisz Andrea ügyvéd, Horváth Szilárd jogi képviselője arról panaszkodott lapunknak, hogy nem engedik be ügyfeléhez. A hét halálos áldozatot követelő, múlt csütörtöki móri bankrablás kárértéke megközelíti a 7,4 millió forintot – adta hírül tegnap a rendőrség.

2002. 05. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Folyamatosan elemzik a rendőrség szakértői a bank biztonsági kameráinak felvételeit, amelyek különféle technikai eljárások után alkalmasak lesznek a gyanúsítottak azonosítására. Garamvölgyi László szerint a képeken láthatók lesznek az elkövetők, így ez az eredmény áttörést hoz majd a nyomozásban. Az elkövetők ugyan spray-vel lefújták a kamerát, de – miként Garamvölgyi állította – attól még értékelhetők lesznek a felvételek. Arra az értesülésre, miszerint lehetséges, hogy külföldiek voltak az elkövetők, Garamvölgyi úgy reagált: azok a szemtanúk, akik beszéltek az egyik tettessel, elmondták: tiszta magyarsággal szólt hozzájuk, de ez nem zárja ki, hogy társa külföldi. Hozzátette: az ORFK felvette a kapcsolatot az EUROPOL-lal, s minden szükséges információt átadott nekik a bűncselekményről. A lehetséges elkövetői körről több verziót közöltek, de konkrét gyanúsítottra vonatkozó adatot, esetleg elfogatóparancsot, vagy körözést nem adtak ki. Külföldi nyomozó csoport nem érkezik a magyar rendőrök segítségére. Garamvölgyi László szamárságnak nevezte azokat a sajtóhíreket, amelyek szerint a rendőrség rossz irányba terelte a nyomozást, s ezért újra kell kezdeni azt. Az eljárás irányítói a mórit presztízs-ügyként kezelik, s akár a végtelenségig is keresik a bűnösöket.
– Semmi nem fontos most, sem erő, sem pénz, most csak ezzel az üggyel foglalkozunk – jelentette ki Garamvölgyi László. – Ha ezerszer el kell kezdeni újra a nyomozást, akkor ezerszer elkezdjük újra. Garamvölgyi László nem tud olyan információról, miszerint Orbán Péter országos rendőrfőkapitány a móri mészárlás földerítésének eddigi sikertelensége miatt még az idén nyugdíjba megy.
Kísérletet tett a rendőrség tegnap délután Horváth Szilárd tanúkénti meghallgatására, azonban a férfi nem működött együtt a rendőrséggel. Thaisz Andrea lapunk érdeklődésére közölte: azért késlekedik a kihallgatás, mert a rendőrség nem járult hozzá, hogy részt vegyen azon. Az ügyvédnő szerint a büntetőeljárási törvény megengedi, hogy tanúkihallgatáson jelen legyen a jogi képviselő, mert – mint fogalmazott – „elképzelhető, hogy a második mondat után meggyanúsítják” ügyfelét. Ekkor pedig már kötelező a védő jelenléte. Ezért tanácsolta ügyfelének, hogy ne adjon se vér-, se hajmintát a rendőrségnek, hiszen ilyet csak gyanúsítottaktól vehetnek. Hozzátette: nincs arra szükség, hogy ügyfele vérében például THC-t (a marihuána hatóanyaga – a szerk.) találjanak. Ez szerinte nehezítené a helyzetét, de ha meggyanúsítják, akkor viszont nem lenne joga ellenállni Horváthnak. Az ügyvédnő szerint közte és védence, valamint a rendőrség között kőkemény harccá kezd átalakulni az úgynevezett együttműködés, amire semmi szükség.
Az ORFK egyébként egy hónapra kikérte a büntetés-végrehajtási intézettől Horváthot, így jelenleg a Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság budapesti, Aradi utcai épületének fogdájában tartják.
Kovács Lajos ezredes, a móri vérengzés nyomozásának egyik vezetője lapunknak elmondta: ha Horváth Szilárdot a rendőrség meggyanúsítja, attól kezdve jelen lehet az ügyvédnő a kihallgatásokon. Lehetnének olyan adatok, amelyek kizárnák Horváth érintettségét, de csak úgy, ha együttműködne a rendőrséggel. A nyomozó állította: a büntetőeljárási törvényben, de egy legfőbb ügyészségi utasításban is szerepel olyan lehetőség, amely a tanúnál is megengedi a mintavételt. A nyomozó szerint Horváth félelmében adta meg magát. Neve azért vetődött fel, mert három tanú kiválasztotta a fényképét, valamint olyan titkos adtatuk is akadt, amely Horváth szerepére utal.
A nyomozó szerint nem áll úgy a nyomozás, hogy azt lehessen mondani: körvonalazódik az elkövetők személye. – Amíg Farkas Róbert és Horváth Szilárd szerepét nem tisztázzuk, addig ők számíthatnak a legnagyobb figyelemre – vélekedett Kovács Lajos. A nyomozó szerint rendben folyik a vizsgálat, megfelelő logika szerint, megfelelő irányba. Az ezredes állította: amíg nem találják meg az elkövetőket, addig megvan az esély arra, hogy újabb támadást hajtanak végre, hiszen nekik nincs mit veszíteniük. A nyomozó megerősítette: nem kizárt, hogy külföldi is részt vett a gyilkosságban.
Ismeretes: a móri rablógyilkossággal összefüggésbe hozott Horváth Szilárd hétfő hajnalban, ügyvédje társaságában önként jelentkezett a budapesti Venyige utcai büntetés-végrehajtási intézetben, hogy megkezdje garázdaság miatt kiszabott 8 hónapos büntetésének letöltését.
***
Péntek: nemzeti gyásznap. Nemzeti gyásznappá nyilvánította a kormány május 17-ét, pénteket a móri rablógyilkosság hét áldozata temetésének napját – értesült az Index internetes újság. Az állami intézményeken ezen a napon kitűzik a gyászlobogót, és felvonják, majd félárbocra eresztik a nemzeti zászlót. Utoljára 2000 januárjának utolsó napján rendelt el a kormány nemzeti gyásznapot, a passaui buszbaleset áldozatainak emlékére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.