A CIB-csoporttól vesz fel hitelt a Magyar Fejlesztési Bank

A CIB-bankcsoport – az MFB egyik új ügyvezetőjének eddigi társasága – szervezi a fejlesztési bank új, háromszázmillió eurós konzorciális hitelfelvételét. Szakértők jogi képtelenségnek nevezték az MFB volt vezetője elleni vádakat.

2002. 06. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) új igazgatósága – a Pénzügyminisztérium egyetértése mellett – tegnapi ülésén döntött arról, hogy a bank 300 millió euró konzorciális hitelt vegyen fel. Információnk szerint, a hitelnyújtó konzorciumban a holland ABN Amro Bank és a német Commerzbank mellett a magyar CIB Bank és tulajdonosa, az itáliai Banca Intesa BCI vesz részt hitelszervezőként.
Emlékezetes: Zdeborsky György, a társaság újonnan kinevezett egyik ügyvezetője egészen a közelmúltig a CIB Bank elnök-vezérigazgatójaként, majd tanácsadójaként tevékenykedett. Úgy tudjuk, a szakember az MFB-be érkezte után maga hagyta jóvá saját volt bankcsoportja hitelét (a fejlesztési bank szakemberei azonban állítólag már korábban kiválasztották a konzorciumot). Az MFB tőkeszükségleteit várhatóan őszig kielégítő kölcsönt a diákhitelekre, a szövetkezeti külső üzletrészek finanszírozására, a családi agrárkölcsönökre és a vidéki infrastruktúra fejlesztésére fordítják. Az MFB közleménye szerint az igazgatósági ülésen szó volt Baranyay László felmentett elnök-vezérigazgató munkaviszonyának megszüntetéséről, de a döntést későbbre halasztották. Lapunknak megerősítették: Baranyayt az MFB tavaly nyári, 450 millió eurós kötvénykibocsátása miatt kívánják felelősségre vonni, és szerződésbontás helyett rendkívüli felmondással elküldeni. A vád szerint a bankvezér 1,3 milliárd forint kárt okozott volna, mert a kötvények révén befolyt, a Mol gázüzletágának megvételére szánt összeg hónapokig „parlagon hevert” a bankban.
Kérdésünkre szakértők jogi képtelenségnek nevezték ezeket az állításokat. Az MFB egyrészt nem a Mol-gázüzletág megvételére, hanem egyéb célokra vont be forrást, amelyet fokozatosan fel is használt. A „rendelkezésre tartás” bevett – és szükséges – gyakorlat a mindenkori jegybanknál, esetenként az államigazgatásban is. A „károkozás” tényét ráadásul csak „elkövetése” után maximum 15 napig lehetett volna megállapítani. Végül a kötvénykibocsátást nem az MFB, hanem a bank felügyele-tét akkor ellátó Pénzügyminisztérium hagyta jóvá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.