A profil

A móri tragédia súlyos traumát jelentett nemcsak a hozzátartozóknak, nemcsak a móriaknak, hanem az egész országnak is. Az Amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) munkatársai most mégis a gyilkosokat ért lelki megrázkódtatásokra kíváncsiak.

2002. 06. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A lakosságra gyakorolt hatásaiban a móri bankrablás hasonlít a szeptember 11-i New York-i terrorcseleményekhez, annak ellenére, hogy okai, módszerei, elkövetői különböznek egymástól – állítja Tim Flackherty FBI-ügynök, aki négy kollégájával együtt a magyar nyomozók munkáját segíti a Móron elkövetett mészárlás tetteseinek felkutatásában.
– Míg a terrortámadást a világ egyik fővárosában követték el – érvel –, és célja a pánikkeltés, valamint az államrend megrendítése volt, addig a móri bankrablás egy tizenötezres magyarországi kisvárosban, pénzszerzési céllal történt. Ennek ellenére a bűncselekmény által okozott bizonytalanság nyomán a magyar és az amerikai város lakói ugyanazt érezhetik: ezután már nincsenek biztonságban.
A hasonlat jellegzetesen amerikai, hiszen a szeptember 11-i terrortámadások képétől nem egykönnyen szabadulnak az Egyesült Államok lakói. Ám lehetséges, hogy éppen a jellegzetesen amerikai szemlélet adja majd hozzá a magyar nyomozók munkájához azt a nélkülözhetetlen többletet, amivel a rendőrség a gazemberek nyomára bukkanhat.
Az amerikai FBI ügynökeinek Magyarországon törvény szerint se több, se kevesebb joguk nincs, mint egy turistának. Ám ha önállóan nem is, magyar kollégáikkal szakértőkként részt vehetnek a nyomozásban, miként teszik ezt a nyolc embert kivégző móri bankrablók ügyében is.
Pintér Sándor most leköszönt belügyminiszter és Louis Freeh, az FBI akkori igazgatója még 2000 áprilisában kormányközi megállapodásban rögzítette, hogy Budapesten – a térségben egyedülálló módon – amerikai–magyar nemzetközi egységet hoznak létre. Az így felállt iroda legfőbb céljai között szerepel az Egyesült Államokban megbújt magyar körözött bűnözők felkutatása és kiadása, a nemzetközi bűnügyi jogsegélyek teljesítése, és ami egyre sűrgetőbb: az új és kevésbé új keletű, keleti országhatáraink felől fenyegető szervezett bűnözés terjedésének megállítása.
Tavaly az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságán öt magyar és öt amerikai nyomozóval állt fel a nemzetközi egység. A kísérleti céllal alakult budapesti iroda munkája sikeresnek bizonyult, mára – a magyarországi programot folytatandó – a térség más országai is meglehetős érdeklődést tanúsítanak iránta. A lengyelek már előrehaladott tárgyalásokat folytatnak az FBI-jal, sőt a moszkvai iroda létrehozása is egyre valószínűbbnek tűnik. Ezt feltehetően megkönnyíti és gyorsítja majd a Vlagyimir Putyin orosz és George W. Bush amerikai elnök között nemrégiben megpecsételt együttműködési egyezség, hiszen kvázi társult NATO-tagként Oroszország a nyugati nyitás jegyében késztetést érezhet arra is, hogy ne csak katonai téren, hanem egyéb területeken, például a bűnüldözés terén is szorosabbra fonja az együttműködést a korábbi rivális országok hatóságaival.
Budapesten az ötfős amerikai csoportok félévente váltják egymást, a csapat jelenlegi vezetője a Los Angelesből érkezett Tim Flackherty. Elmondása szerint ebben az esetben elsősorban profilalkotásra – azaz a gyilkosok jellemének leírására – kérték fel az Amerikai Szövetségi Nyomozóiroda munkatársait, hiszen a magyar nyomozókétól eltérő tapasztalataik, képzettségük, technikai felszereltségük sok esetben más megvilágításba helyezheti az ügy részleteit.
A profilkészítés a kriminalisztika Európában kevéssé ismert ága, nálunk is még csak néhány éve alkalmazzák. Az Egyesült Államokban több évtizede használják a különösen kegyetlen bűnözők felkutatására. Elképzelhető, hogy rövidesen a móri ügyben nyomozó csoporthoz csatlakozik egy speciálisan képzett, amerikai profilkészítő szakember is.
Az Egyesült Államokban már valóságos legenda övezi a profilkészítő szakemberek munkáját, nem utolsósorban az olyan bűnügyi thrillerek következtében, mint például A bárányok hallgatnak vagy a Hannibál című amerikai filmek, melyeket nálunk is nagy sikerrel vetítettek a filmszínházak, és amely történetekben kulcsszerepet kapott a tettesről készített profil a pszichopata sorozatgyilkos azonosításában.
Ahogy Flackherty a móri gyilkosság társadalmi-lélektani hatásairól beszél, az nem áll messze a profilkészítők munkájának lényegétől, csak a szakértők ez esetben épp fordítva, az elkövetők gondolkodásmódját tanulmányozzák. Az eljárás alaptörvénye: a tetthely a gyilkos lelkivilágáról mesél.
– Profilkészítés során a bűncselekmény elkövetésének jellemzőiből – módjából, körülményeiből, a helyszínen fellelt nyomokból – meglehetős pontossággal lehet a bűnözők személyiségére következtetni – magyarázza Flackherty. – A találati pontosság megnő, ha ugyanaz a tettes több bűncselekményt is elkövetett, hiszen a különböző helyszíneken fellelt nyomok erősíthetik és kiegészíthetik egymást.
A profilkészítés metódusának alapjait 1978-ban rakta le az FBI két munkatársa. 1979 és 1983 között a nyomozóiroda viselkedéstudománnyal foglalkozó egysége kiterjedt tanulmányt végzett a módszer finomítása érdekében, amelynek során elítéltekkel készítettek interjúkat a kutatók, megvizsgálva bűncselekményük hátterét, melyet aztán összevetettek a különféle tetthelyek, elkövetési módozatok adataival és az áldozatokról szerzett információkkal. Az így nyert adatok képezik az alapját a jelenleg is használatos profilkészítési eljárásnak.
A móri eset vizsgálata során az ügynökök szakértői elemzéseket végeznek, ezért végigkövetik a nyomozás fázisait, részt vesznek a helyszíni szemléken, az ügyiratok értékelésében, az adatok elemzésében, a tanúk kihallgatásában, következtetéseiket pedig egyeztetik magyar kollégáik következtetéseivel. A móri bankrablásból származó iratokat már lefordították angol nyelvre, az adatok, bizonyítékok rövidesen az FBI virginiai központi laboratóriumába érkeznek, ahol a világ kiemelkedő jelentőségű bűncselekményeit elemzik.
A virginiai központ szakértői aztán – akik nemcsak a kriminalisztikában és a lélektanban járatosak, hanem gyakorlati tapasztalatokkal is rendelkeznek a bűnüldözés terén – a gondosan összegyűjtött adattömegből gyakorlatilag pszichológiai-pszichiátriai elemzést készítenek, amelyet később visszaküldenek a „terepen” dolgozó nyomozók számára.
Természetesen hiba lenne azt hinni, hogy a profilalkotás lenne csupán a sikeres nyomozati munka záloga, ám az egyéb módon szerzett információkkal és a más jellegű eszközök segítségével levont következtetésekkel kombinálva hozzásegítheti a magyar rendőrséget ahhoz, hogy a móri gyilkosok rács mögé kerüljenek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.