Megszaporodtak az utóbbi két évben a hepatitis C vírussal (HCV) fertőzött betegek által indított perek – tájékoztatta lapunkat Horváth Béla ügyvéd. Hozátette: az FB tegnap helybenhagyta a Pesti Központi Kerületi Bíróság fél évvel korábban hozott elsőfokú határozatát. Eszerint az 1993-ban otthonában balesetet szenvedett beteget a fővárosi Szent János Kórházban megműtötték, és nagy mennyiségű vért és vérkészítményt kapott. Két évvel később, egy véradás alkalmával derült ki: vére hepatitis C vírussal fertőzött.
A Fővárosi Bíróság 3 millió forint nem vagyoni kártérítést és havi 15 ezer forintos járadékot ítélt meg neki.
Az ügyvéd tudomása szerint Magyarországon körülbelül 150-170 ezer hepatitis C vírussal fertőzött ember él, irodája körülbelül háromszáz beteg képviseletét látja el. Mint mondta, a tényállások nagyrészt azonosak, hiszen a felperesek különböző műtéti beavatkozások alkalmával, de mindannyian vérkészítményektől fertőződtek meg. Horváth Béla hozzátette: a nyári ítélkezési szünet után jó néhány ügyben várható az elsőfokú bíróság döntése. Folyamatosan érkeznek az igazságügyi orvosszakértői vélemények, amelyek alátámasztják, hogy a vérkészítmények okozták a megbetegedéseket.
A betegek még ódzkodnak a pertől – tette hozzá –, hiszen Magyarországon meglehetősen újdonságnak számít beperelni az államot, és kártérítést követelni tőle.
Sokan nem is tudják, hogy betegek, vagy nincsenek tisztában azzal, hogy ez milyen következményekkel jár rájuk nézve.
Magyarországon 1992 óta szűrik a véradó állomásokon donornak jelentkezők vérét HCV-re. A véradók 1,7 százaléka bizonyult fertőzöttnek. Más országokban, így például az USA-ban a fertőzöttek száma eléri a két százalékot.
A szűrés kötelezővé tételét követően a mai napig is előfordulnak fertőzések – tette hozzá az ügyvéd. Mint mondta, tudomása van olyan személyekről, akik 1998-ban, 1999-ben és 2000-ben betegedtek meg.
*
Több száz olyan per van folyamatban Magyarországon, amelyet hepatitis C-vel fertőzött személyek indítottak különböző egészségügyi intézmények és az állam ellen. Pelyhe László, a Hemofíliások Baráti Köre Egyesület alelnöke szerint az első kereseteket Magyarországon 1998-ban nyújották be, amikor négy ügyet egy perben egyesítették. A 2000-ben jogerőre emelkedett ítélet szerint a hepatitis C-vírussal megfertőzött hemofíliás betegek részére 3,6 millió forintos kártérítést és 14 ezer forintos havi életjáradékot ítélt meg a bíróság.
Milyen parkettát érdemes választani?