Ausztria és Dél-Németország után Svájc is a külpolitikai irányváltás áldozata lett; Schmitt Pál példátlan, a diplomáciai szokásoktól eltérő visszahívása a berni nagyköveti posztról ugyanis zavart kelt a két ország kiváló kapcsolatában. Töretlen tehát az MSZP vezető külpolitikusainak elszántsága, hogy összerúgják a port a német ajkú országokkal.
Vegyük sorjában a tényeket. Májusban Szabó Vilmos, a Miniszterelnöki Hivatal Határon Túli Magyarok Hivatalát felügyelő politikai államtitkára jelentette ki Bécsben, hogy nincs szükség a Budapest–Bécs–München–Stuttgart által alkotott „tengelyre”, továbbá az MSZP a keleti irányba erősítene. Az eseményről a Die Presse így tudósított: A magyar szocialisták távoltartják magukat Bécstől. Rá pár hétre Kovács László külügyminiszter a trianoni megemlékezés kapcsán szólta el magát, hogy – az osztrák példa alapján – „meg kell tanulnunk kicsinek lenni”.
És most itt van Svájc. Kovács részéről Schmitt Pál pártpolitikai okokból történő visszahívása ugyanis a diplomácia fellegvárában több mint botrány; egyenesen a hidegháború legsötétebb időszakát vetíti elénk. Svájcnak különleges a viszonya Magyarországgal. Ez döntően abból fakad, hogy az alpesi köztársaságban a magyar származású kisebbség az ötödik legnagyobb népcsoport. Hozzávetőleg 100-150 ezerre becsülik azokat, akik magyar felmenőkkel rendelkeznek; a hivatalos adatok szerint Helvécia az 1956-os szabadságharc eltiprása után 15-20 ezer magyar menekültet fogadott be és a hidegháború idején is ezrek találtak második otthonra a szövetségi köztársaságban. Svájcban a rólunk kialakult kép meglepően jó és az ‘56-os események miatt a szabadságáért áldozatot hozó nemzetként tartanak bennünket számon, arról nem is beszélve, hogy reputációnkat fokozza; a kinti magyarok igen nagy hányadban értelmiségiek. A helvét állam egyébként 600 millió frank vissza nem térítendő anyagi támogatást juttatott Magyarországnak a gazdaság megfelelő működéséhez szükséges háttér kiépítéséhez s hozzávetőleg 550 millió dollárnyi működőtőke áramlott be Helvéciából, azaz a svájci tőkeimport 6-7 százalékos részesedést jelent hazánkban. A fentiek és a visszajelzések alapján Schmitt Pál Helvéciában jó teljesítményt nyújtott, így idő előtti hazarendelése ismét a régi-új „szocialista Magyarország” képét vízionálja.
Svájcban, csakúgy mint nálunk, nem szokás kést vagy bicskát ajándékozni. Ha most Kovács kilátogatna, valószínűleg kapna egy svájci bicskát.
Magyar Péterék letagadták, hogy százmilliónál is többe került a Hősök terei tüntetés, most lebuktak